X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Płyn ustny w diagnostyce PRRS

Badanie płynu ustnego jest wskazane przy kontroli świń przyjeżdżających na fermę, zwierząt po okresie adaptacji a także poszczególnych grup produkcyjnych, szczególnie subpopulacji ryzyka, takich jak zwierzęta ze zwolnionym tempem wzrostu.

5 czerwiec 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Artykuł

Detection of Porcine reproductive and respiratory syndrome virus infection in porcine oral fluid samples: a longitudinal study under experimental conditions. John Prickett, Robert Simer, Jane Christopher-Hennings, Kyoung-Jin Yoon, Richard B. Evans and Jeffrey J. Zimmerman. J VET Diagn Invest 2008 20: 156 DOI: 10.1177/104063870802000203

 

Omówienie artykułu

Co było przedmiotem badań?

Celem badania było określenie, czy wirus PRRS lub przeciwciała przeciwko PRRSV są obecne w płynie ustnym. Oceniano także jak długo wirus będzie wykrywalny w płynie ustnym, oraz wpływ wieku na uzyskane wyniki.

 

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

48 wolnych od PRRSV świń podzielono na 3 grupy wiekowe (4, 8 i 12 tyg.). 12 świń z każdej grupy w dniu 0 inukulowano domięśniowo PRRSV, pozostałe 4 świnie stanowiły grupę kontrolną. Po inokulacji przez 63 dni pobierano surowice, wymazy z jamy ustnej oraz płyn ustny, a następnie badano za pomocą qRT-PCR, ELISA i IFAT.

Próby płynu ustnego z danego kojca zbierano 2 razy w tygodniu używając bawełnianej trój-skrętnej liny zawieszanej w każdym kojcu z 4 lub 6 świniami.

 

Jaki wynik otrzymano?

Wirus PRRS można było wykryć w surowicy przez 5 tygodni, natomiast w płynie ustnym przez 4 tygodnieWiek zwierząt nie miał wpływu na ilość ani długość czasu obecności wirusa w próbkach płynu ustnego (Tabela 1 przedstawia wyniki qRT-PCR). W badaniu płynu ustnego testem ELISA i IFAT wykryto obecność przeciwciał, jednak były one na niskim poziomie.

Tabla 1. Wyniki ilościowe PRRS reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą (qRT-PCR) płynu ustnego, wymazu jamy ustnej i surowicy, według czas po inokulacji.

  Wyniki próby kojca Wyniki indiwidualne świń
  Płyn ustny Surowica Surowica Wymaz
Tydzień Laboratorium A Laboratorium B Laboratorium A Laboratorium A Laboratorium A
1 8 (100%) 8 (100%) 8 (100%) 35 (97%) 7 (20%)
2 7 (88%) 8 (100%) 8 (100%) 36 (100%) 3 (8%)
3 6 (75%) 4 (50%) 8 (100%) 32 (89%) 2 (6%)
4 7 (88%) 6 (75%) 7 (88%) 18 (50%) N/A
5 2 (25%) 3 (38%) 6 (75%) 10 (28%) N/A
6 0 3 (38%) 6 (75%) 12 (33%) N/A
7 1 (13%) 1 (13%) 5 (63%) 7 (19%) N/A
9 0 0 3 (38%) 5 (14%) N/A

 

Poniższy wykres przedstawia wykrywalność PRRSV w surowicy i płynie ustnym po inokulacji, za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą (qRT-PCR), i potwierdza wysoką korelacje wykrywalnością PRRSV w surowicy i płynie ustnym. 

Wynik qRT-PCR w surowicy i płynie ustnym po inokulacji.

Rysunek 1. Wynik qRT-PCR w surowicy i płynie ustnym po inokulacji.

 

Jakie to ma znaczenie?

Stosowanie płynu ustnego w diagnostyce weterynaryjnej nie jest częste, jednak wyniki tego badania sugerują że badanie płynu ustnego może być prostą, wydajną i opłacalną metodą monitoringu PRRSV u świń.

PRRSV stwierdzano w badaniu qRT-PCR w próbkach płynów ustnych do około 4 tygodnia. 

 

Enric Marco

Okiem lekarza praktyka :  

Enric Marco

Zwalczanie PRRS w dodatnich fermach trzody chlewnej nie jest łatwe. Prawdą jest to że mamy szczepionki ale ich skuteczność jest ograniczona, dlatego program zwalczania nie może opierać się wyłącznie na nich. Prawidłowe wprowadzenie loszek do stada podstawowego jest istotnym elementem kontroli PRRS, ale musimy także pamiętać o zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa wewnątrz stada, czyli o rygorystycznym zarządzaniem poszczególnymi grupami wiekowymi.

Jak możemy sprawdzić czy wprowadzone przez nas postępowanie jest skuteczne? Możliwość wykrywania wirusa i jego przeciwciał w płynie ustnym jest bardzo pomocne w zwalczaniu choroby w terenie.Prawdą jest że badanie poszczególnych zwierząt nie jest możliwe (badamy wszystkie zwierzęta w kojcu), ale pozwala to nam ustalić dynamikę zakażeń w populacji, jeden wynik reprezentuje to co kiedyś kilka próbek. Prostota metody i łatwość pobierania materiału pozwala na wyższą częstotliwość badań i zwiększoną reprezentatywność wyników, ponieważ obejmują większą liczbę świń.

Kiedy jest wskazane użycie płynu ustnego do diagnostyki? Po przyjeździe na fermę i po okresie adaptacyjnym - aby ocenić czy loszki rozwinęły mechanizmy obronne przeciwko wirusowi (ELISA pozytywne) ale nie sieją już wirusa (PCR ujemne) zanim włączmy je do stada podstawowego. Także w poszczególnych grupach wiekowych. Krążenie wirusa nie jest stałe w gospodarstwie, zmienia się dynamika infekcji nasze działanie powinno przynieść pozytywne rezultaty. Na przykład zastosowanie bardziej dokładnej kontroli krążenia wirusa jest bardzo istotne w ograniczaniu zakażeń pobocznych (z poprzednich rzutów). Diagnostyka przy użyciu płynu ustnego, w tym przypadku pozwala na zwiększenie częstotliwości badań - ze względu na łatwość pobrania i bez problemową kontrole subpopulacji ryzyka np. zwierząt które wolniej przyrastają, które są zawsze obecne w hodowli.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji