X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Systemy karmienia loch w laktacji (II)

Zmieniły się systemy i mechanizmy karmienia loch w okresie laktacji, ponieważ technologia wpłynęła na modernizację ferm trzody chlewnej.

Zmieniły się systemy i mechanizmy karmienia loch w okresie laktacji, ponieważ technologia wpłynęła na modernizację ferm trzody chlewnej.

W pierwszym artykule omówiliśmy bardziej tradycyjne systemy (ręczne karmienie, podajniki i dozowniki lejkowe).

W tym artykule przyjrzymy się systemom, które zostały wdrożone w ostatnich latach. Systemy te mają na celu:

  • Uproszczenie pracy fizycznej
  • Uzyskanie „prawdziwego” karmienia ad libitum.
  • Unikanie tego, że czynnik ludzki decyduje o tym, czy locha je więcej, czy nie.

Dozownik z kulką

Istnieją różne konstrukcje podajników z różnego rodzaju urządzeniami dozującymi (kulkowe, obrotowe itp.) w połączeniu z dozownikami.

Chociaż najbardziej znanym systemem jest dozownik kulkowy, różne firmy oferują podobne konstrukcje.

Fot. 1.  Ten system składa się z lejka, rurki i dozownika z kulką.

Fot. 1.  Ten system składa się z lejka, rurki i dozownika z kulką.

Ten system karmienia pozwala na użycie dozownika przed porodem i przez kilka pierwszych dni po porodzie. W ten sposób kontrolujemy ilość podawanej paszy, najpierw ograniczając ilość, a następnie stopniowo ją zwiększając, aż do 7 lub 10 dnia laktacji.

Po tym punkcie dozownik jest ustawiony na maksymalną ilość, co pozwala na napełnienie zbiornika i locha decyduje, ile jeść.

Zalety systemu:

  • Umożliwia kontrolowane karmienie, ale także progresywny wzrost ilości oferowanej paszy na początku laktacji, a wraz z kontynuacją laktacji system umożliwia karmienie ad libitum.
  • Dozownik z lejkiem jest fizycznie oddzielony od koryta, dzięki czemu pasza pozostaje świeża, czysta i sucha, zanim locha sprawi, że spadnie do koryta.
  • Pozwala losze jeść o różnych porach dnia, od momentu włączenia automatycznego systemu. Jest to bardzo pomocne w gorących porach roku, pozwalając zwierzęciu jeść w chłodniejszych godzinach (wieczorem), i w pewien sposób może to zmniejszyć spadek spożycia paszy, który często zdarza się w tych gorących porach roku.

Należy mieć na uwadze:

  • Dzięki temu systemowi locha może spożywać dużo paszy na raz (do 5 lub 6 kg). Grozi nam wzrost liczby upadków z powodu skrętu żołądka lub enterotoksemii związanych z nadmiernym spożyciem paszy. Zwłaszcza, gdy przejście z karmienia kontrolowanego na karmienie ad libitum jest bardzo nagłe lub farma jest niespójna w karmieniu (na przykład, jeśli posiłek jest pomijany w weekendy).
  • Powinien istnieć mechanizm zapobiegający zbyt łatwemu spadaniu paszy, gdy locha ma tendencję do zabawy z paszą zamiast jej spożywać.
  • W niektórych przypadkach, jeśli locha nie ma zbyt wielu prosiąt lub nie wytwarza dużej ilości mleka, ilość spożywanego pokarmu może być nadmierna, nawet powodując otłuszczenie podczas laktacji, co nie jest korzystne dla jej dobrego wejścia w ruję.

System elektroniczny do skarmiania na sucho

W ciągu ostatnich kilku lat weszły w użycie systemy elektroniczne, w których karmienie jest kontrolowane poprzez wprowadzenie krzywej karmienia do programu.

W pewien sposób systemy te naśladują sposób podawania płynów. Wyznacza się jedną lub więcej krzywych żywienia i każda locha w okresie laktacji jest przypisana do krzywej żywienia.

W miarę upływu laktacji locha otrzymuje więcej paszy zgodnie z przypisaną krzywą karmienia.

Fot. 2. System elektroniczny do karmienia na mokro.

Fot. 2. System elektroniczny do karmienia na mokro.

Zalety systemu:

  • Umożliwia podział dziennej porcji na kilka posiłków, co ułatwia zwiększenie całkowitego spożycia paszy, a nawet pozwala na wieczorne karmienie w gorących porach roku.
  • W zależności od potrzeb zwierząt można tworzyć różne krzywe karmienia (na przykład dla loch pierworódek i wieloródek)
  • Zmniejsza marnotrawstwo paszy, dzieląc każdy posiłek na odrębne porcje, które locha może samodzielnie sobie podać za pomocą przełącznika (zdjęcie 3).
  • Z komputera możemy modyfikować krzywe karmienia, analizować indywidualne zużycie dla danej lochy itp.
Fot. 3. Większość tych systemów podaje porcję w porcjach po kilka gramów na raz. Aby uniknąć marnowania paszy, początkowa ilość paszy służy jako „wezwanie do jedzenia” i jeśli locha nie dotknie dozownika, to więcej paszy nie spada.

Fot. 3. Większość tych systemów podaje porcję w porcjach po kilka gramów na raz. Aby uniknąć marnowania paszy, początkowa ilość paszy służy jako „wezwanie do jedzenia” i jeśli locha nie dotknie dozownika, to więcej paszy nie spada.

Należy mieć na uwadze:

  • Jest to system droższy od pozostałych.
  • Wymagane jest przeszkolenie personelu w zakresie użytkowania komputera i programu.
  • Nie możemy całkowicie obejść się bez nadzoru człowieka.

Karmienie na mokro

System ten, szeroko stosowany w krajach europejskich, umożliwia karmienie loch krzywymi paszowymi.

Jego największą zaletą jest ekonomiczność, ponieważ system pozwala na stosowanie produktów ubocznych,co obniża cenę pasz, chociaż najwięcej zyskuje się na tuczu, a nie u loch karmiących.

Kolejną zaletą jest to, że dostarczając rozwodnioną paszę, locha pije również dużo wody podczas jedzenia.

Starsze systemy podają całą dawkę pokarmową niezależnie od tego, czy locha zjadła swój poprzedni posiłek, czy nie. W każdym razie w takich systemach niezbędny był nadzór i modyfikacja krzywej, aby uniknąć marnowania paszy.

Bardziej nowoczesne systemy zawierają czujnik do pomiaru poziomu (zdjęcie 4). Doskonałe spożycie paszy można osiągnąć przy dobrze zarządzanym karmieniu paszą płynną, ale wymaga to dużych inwestycji początkowych, doskonałego zarządzania systemem oraz przestrzegania higieny i dokładnego czyszczenia systemu.

Fot. 4. Dzięki czujnikowi poziomu nie dozuje się paszy, jeśli locha nie skończyła poprzedniego posiłku.

Fot. 4. Dzięki czujnikowi poziomu nie dozuje się paszy, jeśli locha nie skończyła poprzedniego posiłku.

Nowe systemy również często wymagają zmian w hodowli i zmian w sposobie obserwacji zwierząt.
Podczas karmienia ręcznego lub za pomocą dozownika personel porodowy jest obecny, gdy locha je, więc bardzo łatwo jest sprawdzić, czy locha wstaje do jedzenia. Jeśli nie jest, łatwo jest znaleźć powód, dla którego nie je, i odpowiednio postąpić.

W przypadku wielu nowych systemów lochy jedzą, gdy personel nie jest obecny, co oznacza, że musimy zmienić sposób kontrolowania karmienia: sprawdzać, czy zawartość dozownika, który przechowuje paszę, wypadła zgodnie z oczekiwaniami, korzystać z odpowiednich raportów z komputera, uważniejszego obserwowania loch itp.

Dziś mamy do wyboru różne opcje karmienia loch w okresie laktacji. Żaden system nie jest idealny; wszystkie mają swoje zalety i wady.

Każde gospodarstwo powinno zastanowić się, który system będzie działał najlepiej, mając na uwadze warunki pracy, genetykę i pracowników.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji