Czytaj ten artykuł w:

Idealny sektor krycia: projekt ogólny (1/2)

Joan Wennberg omawia z różnymi ekspertami, jak powinien być zaprojektowany idealny sektor krycia.

Na fermie loch najważniejsza część inwestycji przypada na porodówki. Wymagają większości uwagi, gdy planowane jest nowe gospodarstwo lub remont, ze względu na koszt każdego kojca, jego znaczenie dla wyników fermy oraz ogromną liczbę opcji na rynku w odniesieniu do podłoża, blokad, systemów podawania paszy itp.

Podobnie, przynajmniej w Europie, od czasu wdrożenia środków w zakresie dobrostanu, grupowe utrzymywanie loch ciężarnych powoduje, że jest wiele różnych opcji projektowania, co wymaga wiedzy i umiejętności oceny różnych opcji.

Z drugiej strony, projekt obszaru, w którym utrzymywane będą lochy po odsadzeniu i gdzie spędzą pierwszy miesiąc ciąży (co jest zwykle nazywane sektorem krycia / kontroli krycia), nie daje zbyt wiele możliwości i alternatyw, ze względu na swoją pozorną prostotę.

Niemniej jednak na tym etapie podejmowane są działania decydujące o sukcesie fermy, takie jak wykrywanie rui, inseminacja i żywienie podczas pierwszego trymestru ciąży. W związku z tym w niniejszym artykule ocenimy, przy pomocy trzech ekspertów (Javier Lorente, Joan Aparicio i Lluís Ferrer) aspekty związane z sektorem krycia / kontroli, które mają wpływ na modus operandi i uzyskanie dobrych wyników.

W tym pierwszym artykule będziemy rozmawiać o sprawach dotyczących koncepcji i ogólnego projektu, w drugim o konkretnych elementach (kojce, podłoże itp.).

Inseminacja i prosto do kojców zbiorowych?

Poprzednie pytanie, którego nie wolno nam ignorować: czy naprawdę konieczne jest posiadanie określonego sektora krycia? Ponieważ w Europie istnieje obowiązek utrzymywania loch, tak by miały swobodę poruszania się od 28 dnia ciąży, niektóre gospodarstwa wybierają konkretny obszar, w którym mogą umieścić lochy odsadzone i je inseminować, a następnie przenosić je do kojców grupowych. Zapytaliśmy naszych ekspertów o tę opcję.

Ferrer jest przekonujący: "Często zapominamy, że lochy są wysoce hierarchicznymi zwierzętami. Im mniej więc zmuszamy ich do ustalenia hierarchii w grupie, tym lepiej. Poza tym, współczesna genetyka jest bardzo produktywna, ale niestety nie słyną z dobrej kondycji kończyn "

Lorente uważa, że ​​ta kwestia ulega zmianom: "Prawdą jest, że wprowadzenie loch do kojców grupowych po kryciu powoduje pewne obawy, ale coraz więcej gospodarstw uzyskuje dobre wyniki, robiąc to. Będzie to opcja, o której należy pamiętać w przyszłości w gospodarstwach o świetnym zarządzaniu. Prawdopodobnie będzie to łatwiejsze z niektórymi liniami genetycznymi, ponieważ niektóre z nich są spokojniejsze, co ułatwia ten proces ".

Obszar wykrywania rui (HDA)?

Drugie nieuniknione pytanie dotyczy opcji posiadania obszaru wykrywania rui (HDA) lub określonego obszaru, w którym skoncentrowane są działania nad stymulacją lochy, w którym znajdują się knury użytkowane do wykrywania rui, oraz lochy przenoszone po pokryciu do pojedynczych stanowisk. Inną opcją jest odsadzenie i krycie w sektorze krycia/kontroli, gdzie wszystkie lochy są utrzymywane przez pierwszy miesiąc ciąży.

Aparicio woli nie mieć określonego miejsca dla loch po odsadzeniu, ponieważ pociąga za sobą dodatkowe przemieszczanie loch. "Pracuję, umieszczając lochy zgodnie z cotygodniowym rytmem. Po odsadzeniu wolę umieszczać je w stanowiskach pojedynczych, gdzie będzie wykonane wykrywanie rui i krycie, a locha pozostanie tam, dopóki nie minie pierwszy etap ciąży, wówczas przejdzie do kojców grupowych. "

Lorente również się pod tym podpisuje, ale określa pewne warunki. Cały obszar krycia musi mieć odpowiednie warunki do prawidłowego wykrycia rui i zapłodnienia. Te warunki to:

  • Drzwi co najmniej co każde 5 loch, które umożliwiają "trzymanie" knura przed lochami, u których wykryto ruję lub które są inseminowane (będziemy pracować z maksymalnie 10 maciorami w tym samym czasie: 5 z każdej strony). Pracownik, który wykrywa ruję lub inseminuje, musi mieć możliwość kontrolowania tych loch od tyłu (zdjęcia 1 i 2).

Drzwi w przednim korytarzu ułatwiają wykrywanie rui i krycie. Bardzo ważne jest, aby drzwi można było otwierać i zamykać od tyłu.

Drzwi w przednim korytarzu ułatwiają wykrywanie rui i krycie. Bardzo ważne jest, aby drzwi można było otwierać i zamykać od tyłu.

 Drzwi w korytarzach przednich muszą się zamykać co 5 stanowisk, aby umożliwić wykrycie rui i krycie grupy 10 macior.

 Drzwi w korytarzach przednich muszą się zamykać co 5 stanowisk, aby umożliwić wykrycie rui i krycie grupy 10 macior.

  • Przednie korytarze muszą mieć wystarczająco dużo miejsca na obecność kilku knurów w tym samym czasie.

W przypadku, gdy nie mamy takich warunków w całym obszarze krycia, Lorente wolałaby pracować w takim systemie w obszarze wykrywania rui.

Ferrer popiera także HDA: dzięki bliskiej obecności knurów praca jest łatwiejsza (zdjęcie 2). Jeśli HDA znajduje się obok obszaru ciążowego / kontroli ciąży, ten dodatkowy ruch nie pociąga za sobą nadmiernej pracy. Według niego drzwi muszą znajdować się o co najwyżej 10 loch.

Projekt budynku

"Gdybym mógł, to idealny projekt na nowej farmie na dużą liczbą loch posiadałby odrębne pomieszczenie dla każdej cotygodniowej grupy lub każdej grupy do krycia. W ten sposób możemy wykonać całe puste- całe pełne każdej grupy, wykonując czyszczenie między wstawieniami zwierząt ", wyjaśnia Lorente.

Aparicio zaprojektowałby obszar krycia / kontroli z miejscem na 5 tygodni kryć, ale pozostawiając dodatkową przestrzeń o pojemności dla zwierząt z jednego lub nawet dwóch tygodni, aby umożliwić rozwiązanie problemów z anoestrus latem lub w określonych momentach, kiedy cele krycia muszą zostać zwiększone. W każdym przypadku musi być możliwe oczyszczenie wszystkich stanowisk i obszaru inseminacji odpowiadającego cotygodniowej partii (zdjęcie 3).

Musimy mieć trochę dodatkowej przestrzeni, która pozwoli na rutynowe czyszczenie obszaru, w którym będziemy mieli lochy po odsadzeniu lub kryciu

Musimy mieć trochę dodatkowej przestrzeni, która pozwoli na rutynowe czyszczenie obszaru, w którym będziemy mieli lochy po odsadzeniu lub kryciu

Żaden z autorów nie zakłada odsadzania prosto do kojców zbiorowych. "Zwierzęta wchodzą w ruję równie dobrze w stanowiskach pojedynczych, jeśli wykonamy dobrą pracę stymulacyjną za pomocą. Będziemy także mieć mniej problemów z kulawizną "- mówi Ferrer.

Ale, jak zauważa Aparicio, powinny znajdować się kojce, które pozwalają stymulować lochy, które potrzebują więcej czasu na wejście w ruję, a także loszki. I, oczywiście, dla knurów, nalega Lorente. "Jak dla mnie im więcej knurów, tym lepiej."

W związku z tym przed zaprojektowaniem sektora krycia / kontroli musimy wziąć pod uwagę kilka możliwości. Każde gospodarstwo musi ocenić, która pasuje do ich warunków, zarządzania, genetyki itp.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags