Czytaj ten artykuł w:

Optymalne zarządzanie dawkami nasienia na fermie: kluczowe punkty kontroli

Czasami hodowcy mają do czynienia nasieniem z suboptymalną zdolnością do zapłodnienia z powodu nieodpowiednich warunków przechowywania.

Przechowywanie dawek nasienia to nic trudnego, ale niektóre podstawowe zasady muszą być zachowane przez cały czas. Czasami hodowcy kończą ten etap z nasieniem z nieoptymalną zdolnością do zapłodnienia z powodu nieodpowiednich warunków przechowywania.

Celem tego artykułu jest zapoznanie się z kilkoma biologicznymi faktami dotyczącymi plemników oraz przedstawienie wskazówek, jak przeprowadzić ten proces od zamawiania nasienia po przeniesienie dawki do sektora rozrodu, w tym wymagania dotyczące pomieszczeń do przechowywania nasienia oraz codziennych czynności.

W drugim artykule przedstawimy kilka potencjalnych sytuacji i proponowanych działań korygujących / łagodzących.

Fakty biologiczne o plemnikach

Bezpośrednio po wytrysku ruchliwość plemników wynosi od 75 do 95%. Później ruchliwość spada, co jest oznaką śmierci mniejszej lub większej liczby plemników. Od zebrania ejakulatu do zapłodnienia to temperatura odgrywa podstawową rolę w odżywaniu nasienia i późniejszej zdolności do zapładniania. Tak więc, gdy plemniki są schładzane zbyt szybko lub temperatura jest zbyt niska, membrany mogą ulec uszkodzeniu, a komórki tracą zdolność do zapłodnienia, a nawet umierają. Kiedy stanie się odwrotnie, czyli komórki pozostają przez jakiś czas w zbyt wysokiej temperaturze, pozostają ruchliwe, a nawet nadruchliwe, pochłaniają składniki odżywcze zbyt szybko i umierają wcześniej.

Rozcieńczalników nasienia stosuje się w celu przedłużenia okresu przechowywania nasienia do 2 - 10 dni, w zależności od rozcieńczalnika. Rozcieńczalniki tylko spowalniają tempo śmierci plemników, więc ich użyteczność polega na dostarczeniu składników odżywczych dla plemników, ochronie ich przed niskimi temperaturami, które są używane do obniżenia aktywności metabolicznej i kontrolowania wzrostu bakterii.

Zamawianie dawek nasienia

Pierwsza zasada brzmi: Zamów, czego potrzebujesz, wtedy kiedy potrzebujesz!

Chodzi o to, aby nasienie przyszło w dni kiedy dochodzi do największej liczby kryć i aby zamówić liczbę dawek, które będą używane maksymalnie przez 3 dni od daty pobrania. W gospodarstwach z jednym reproduktorem lub gdy są potrzebne do konkretnych kryć, należy zwrócić uwagę na dostępne dawki tego samego knura do powtórek krycia.

Współczynnik odrzucania dawek nasienia w gospodarstwie w związku z dawkami starszymi niż 3 dni od daty pobrania, musi być niższy niż 3% lub 7-8 dawek na tydzień w stadzie z 2500 loch.

Procedury dostawy nasienia i wprowadzania na fermę

Niezbędna procedura zapewniająca odpowiednią jakość dawki nasienia i zachowanie bezpieczeństwa biologicznego w gospodarstwie biorcy. Główne rozważania w tym zakresie mają określać miejsce dostawy nasienia (biuro gospodarstwa lub chłodnia do podjeżdżania autem poza gospodarstwem); mieć system alarmowy, aby personel wiedział, że dotarły dawki nasienia, taki jak czujnik ruchu, dzwonek itp., aby zapewnić sygnał dźwiękowy dla personelu aby jak najszybciej je przenieść do miejsca przechowywania; nie przekraczaj 15 minut między dostarczeniem dawki nasienia do przekazania do ostatecznego magazynu> 90% dostaw. Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem jest formularz do rejestrowania czasu dostawy i temperatury w recepcji.

Wymagania dotyczące pomieszczeń do przechowywania nasienia

Dawki nasienia muszą być przechowywane w temperaturze 16-18 °C (61-64 ° F). Dawki należy rozpakować przed umieszczeniem ich w lodówce, przechowując je luźno i poziomo, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

Zawsze używaj modułów elektronicznych z wentylatorem. Dwie małe przechowalnie są lepsze niż jedna duża (ryzyko w przypadku problemów technicznych).

Ryc. 1: Urządzenie do przechowywania z zewnętrznym wyświetlaczem temperatury, z otwartymi półkami (półki z drucianym rusztem), co pozwala na swobodny przepływ powietrza.

Ryc. 1: Urządzenie do przechowywania z zewnętrznym wyświetlaczem temperatury, z otwartymi półkami (półki z drucianym rusztem), co pozwala na swobodny przepływ powietrza.

Jednostki do przechowywania powinny być w stanie chłodzić i grzać. Powinny mieć zewnętrzny wyświetlacz temperatury z dokładnością ± 1 ° C ( 1,8 ° F) . Należy również wziąć pod uwagę, że półki powinny być otwarte (druty), aby umożliwić cyrkulację powietrza.

Przestrzeń pomiędzy ścianą a urządzeniem do przechowywania powinna wynosić 2,5 cm (1 cal), chyba że dostawca deklaruje inaczej. Lodówka musi być umieszczona w temperaturze pokojowej w czystym otoczeniu. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, należy posiadać zabezpieczenia przeciwprzepięciowe i awaryjne zasilanie.

Ich wielkość powinna być dostosowana do tygodniowej wielkości dostawy. Zasada ogólna: 0,6 l (0,16 galona) całkowitej objętości na dawkę.

Urządzenie do przechowywania: właściwe użytkowanie

Złe funkcjonowanie jednostek magazynujących nasienie jest powracającym problemem na wielu farmach. Niektóre z kluczowych aspektów to: zminimalizowanie liczby przypadków otwierania drzwi; czyszczenie wnętrza lodówki ( środkiem dezynfekującym) i żeber chłodzących / wentylatora co miesiąc; Raz w roku, przed latem, należy dokonać przeglądu technicznego i nie wkładać ocieplonych dawek nasienia z powrotem do lodówki.

Codzienna kontrola lodówek

Temperaturę należy sprawdzać codziennie, rejestrując czas kontroli i temperaturę minimalną i maksymalną. Biorąc pod uwagę, że ciecze wykazują odmienne zachowanie temperaturowe, aby zarejestrować "rzeczywistą temperaturę" dawek nasienia, termometr musi być przechowywany w butelce na nasienie, wypełnionej wodą. Każda zmiana ± 2 °C (± 3.6 °F ) może zmniejszyć przydatność nasienia nawet do jednego dnia!!!

Ryc. 2: Butelka na nasienie

Ryc. 2: Butelka na nasienie

Usuwaj dawki, którym minął czas przydatności.

Przemieszczanie dawek nasienia do sektora rozrodu

Personel musi brać tylko tyle dawek, ile będzie zużywać w ciągu następnej 1 godziny. Ważne jest sprawdzenie, czy dawki są wystarczająco świeże.

Dawki należy zabrać do sektora rozrodu w izolowanym pojemniku, z wkładami żelowymi, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Podstawowa reguła: używaj małego pojemnika o pojemności 6 lub 12 opakowań, aby ograniczyć ilość dawek, które można użyć jednorazowo w sektorze.

Gdy pracownicy sektora krycia zacznie pracować, wyciągaj z pojemnika dawki wtedy, gdy są potrzebne do inseminacji (po założeniu kateteru), a nie wcześniej. Zamknij pojemnik natychmiast po wyciągnięciu dawki.

Celem jest, aby wskaźnik przeniesień (dawki przeniesione do sektora, a następnie przeniesione z powrotem do lodówki) był równy zeru. Upewnij się, że zespół wie z góry, ile dawek będzie potrzebować.

Artykuły

Stosowanie altrenogestu na farmie świń16-lip-2018 10 miesięcy 9 dni temu

#(tienda_prods_relacionats)

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags