X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Biegunka u nowo narodzonych prosiąt: znaczenie żywienia loch

W naszej serii poświęconej występowaniu biegunek u nowo narodzonych prosiąt musimy zawrzeć dyskusję na temat roli żywienia loch.

W tym artykule omawiamy z czterema ekspertami, jak karmić lochy w okresie porodu i laktacji.

Znaczenie przedporodowego żywienia loch

Guedes twierdzi, że nie ma bezpośredniego związku między żywieniem okołoporodowym a występowaniem biegunek, jednak uważa, że ważne w odniesieniu do występowania biegunkek jest jakość i ilość siary. Ilość ma związek z żywieniem okołoporodowym, ale jej jakość wiąże się z żywieniem w ostatnim trymestrze ciąży, gdzie następuje rozwój gruczołów mlekowych.

Dla Cantín karmienie loch jest kluczem do lepszego kontrolowania biegunki noworodków. Autor wskazuje na aspekt często obserwowany w terenie: są gospodarstwa, które pracują z dwiema różnymi liniami genetycznymi, jedną nadmiernie płodną, ​​a drugą nie. Często dzielą one te same warunki, tj. to samo żywienie, presję na infekcje, środowisko itp. W takich sytuacjach częstość występowania biegunek jest zazwyczaj wyższa w miotach pochodzących od wysokoplennych loch. Stosunek może wynosić nawet 8 do 1. Dzieje się tak, ponieważ tego typu lochy nie są dobrze karmione, szczególnie w końcowej fazie ciąży. Hiperplenne linie genetyczne mają wysokie wymagania żywieniowe pod koniec ciąży, ponieważ muszą wyżywić średnio 18-19 płodów, a zwierzęta te rosną do czwartego lub piątego porodu. Z tego powodu wiele loch zaczyna mobilizować tkankę tłuszczową przed laktacją, nawet dwa tygodnie przed porodem, a niektóre z nich, zwłaszcza loszki, wchodzą w stan ketozy. Ma to ogromny wpływ na rozwój biegunki (zdjęcie.1).

Zdjęcie 1. Ważne jest, aby odpowiedzieć na zwiększone potrzeby żywieniowe, które hiperplenne lochy mają pod koniec ciąży, aby zmniejszyć problemy u noworodków prosiąt po oproszeniu.

Zdjęcie 1. Ważne jest, aby odpowiedzieć na zwiększone potrzeby żywieniowe, które hiperplenne lochy mają pod koniec ciąży, aby zmniejszyć problemy u noworodków prosiąt po oproszeniu.

Tak więc pasza „okołoporodowa” powinna w rzeczywistości być paszą, która zaczyna się w 80 dniu ciąży, ponieważ wtedy zaczynają się te wszystkie dodatkowe wymagania. Od dawna dyskutowano o tym, czy zwiększyć ilość paszy pod koniec ciąży, jednak powinniśmy omawiać krzywe „jakości”, a nie „ilości”.

Vraeghe zgadza się Cantin o znaczeniu stosowania paszy okołoporodowej. Wyjaśniają, że od momentu wejścia lochy do porodówki do 2-3 dni po oproszeniu stosuje się coraz częściej specjalną paszę, z bardzo dobrymi wynikami. Jednak zarówno Guedes jak i Ackerman skomentowali, że stosowanie tych pasz okołoporodowych nie jest powszechne na ich terenach. W ich przypadku lochy spożywają paszę laktacyjną od momentu wejścia na porodówkę.

Karmienie podczas porodu i laktacji

Ackerman kładzie nacisk na stan odżywienia, z jakim locha wchodzi do porodówki. Uważa, że locha musi rozpocząć poród ze stanem ciała 3.

Przed oproszeniem lochom podaje się 2-2,5 kg w kilku zadaniach paszy w ciągu dnia. W te dni przed porodem autor woli, aby lochy były nieco głodne, aby nabrać apetytu po porodzie. Po oproszeniu lepiej szybko zwiększać ilości paszy. Chociaż większość gospodarstw ma karmienie automatyczne, autor woli na tym etapie karmienie ręczne, aby móc karmić je kilka razy dziennie, obserwując, czy zjadły poprzednio zadaną pasze i pozwalając na zwiększenie ilości. Nie należy szczędzić „wysiłków” ze względu na koszty karmienia laktacyjnego. Dobra laktacja jest niezbędna lochom, aby zapobiec problemom u prosiąt, a to wymaga, aby pasza była bardzo smaczna i zawierała odpowiedni poziom lizyny. W jego przypadku zawsze dodaje do paszy środek wiążący mykotoksyny.

Guedes mówi, że w Brazylii zwykle ogranicza się karmienie przed porodem i nie podaje się paszy w dniu porodu, ale po zakończeniu porodu locha otrzymuje tyle paszy, ile chce zjeść, ponieważ musi wyzdrowieć i wyprodukować tyle mleka jak to tylko możliwe.

Vraeghe priorytetowo traktuje zapobieganie odstawieniu lochy od paszy przed lub po oproszeniu (zdjęcie 2). Uważa, że konieczne jest rozpoczęcie podawania po porodzie 2,5-3 kg paszy i stopniowe zwiększanie jej ilości. Celem jest osiągnięcie wysokiego spożycia paszy, ale unikanie „blokowania” lochy. Miałoby to negatywny wpływ na zdrowie prosiąt i laktację.

Zdjęcie. 2. Karmienie należy kontrolować w okresie okołoporodowym oraz w dniach po porodzie, tak aby locha nie odstawała paszy.

Zdjęcie. 2. Karmienie należy kontrolować w okresie okołoporodowym oraz w dniach po porodzie, tak aby locha nie odstawała paszy.

Cantín zwraca uwagę, że plenne lochy mają bardzo długie okresy oproszenia, które mogą trwać 6-7 godzin. Ryzyko ich wyczerpania jest wysokie, dlatego należy zwracać uwagę na poziom cukru na dzień przed porodem. Opowiada się również za karmieniem podczas porodu, jeśli locha tego potrzebuje.

Po oproszeniu autor woli szybko zwiększać ilość zadawanej paszy. Należy mieć na uwadze, że wymagania są bardzo wysokie i lochy rozpoczynają poród z niewielkim zapasem kondycji ciała. Dlatego zaleca się, aby locha osiągnęła 6 kg pobrania paszy do 3-4 dni po oproszeniu. Jednakże, aby nie dopuścić do utraty paszy przez lochę, od 3 do 5 dnia po porodzie można osiągnąć plateau do 8-10 dnia po porodzie, a następnie można dokonać kolejnego wzrostu. Wyzwanie polega na tym, aby dać lochom tyle, ile zdoła zjeść, bez utraty paszy.

Zaopatrzenie w wodę

Wszyscy autorzy są zgodni co do znaczenia zaopatrzenia w wodę. Vraeghe określa: konieczne jest osiągnięcie zużycia minimum 18 litrów w okresie porodowym, a po porodzie dodatkowo 1 litr dziennie, aby osiągnąć maksymalne zużycie minimum 30-35 litrów. Aby to osiągnąć, ważne jest, aby system zaopatrzenia w wodę był dobrej jakości, aby nie było większych zmian między systemem zaopatrzenia w wodę podczas ciąży i laktacji oraz aby smoczki miały prawidłowy przepływ i położenie. Zaleca dodawanie dodatkowej wody przez 5-6 dni wokół porodu, aby stymulować zużycie wody. Każdy niedobór wody spowoduje mniejszą produkcję mleka i większą występowalność biegunek u prosiąt.

Podsumowując, żywienie w końcowej fazie ciąży i w pierwszych dniach po porodzie powinno być zawsze uwzględniane w aspektach, które należy przeanalizować i rozważyć w przypadku problemów z biegunką noworodków.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Zdjęcie 1. Kojec grupowy dla loch po drugim porodzie. Wszystkie są w tym samym momencie cyklu, aby ułatwić szczepienia, z tym samym programem co loszki.

Biegunka u nowo narodzonych prosiąt: strategie profilaktyczne z wykorzystaniem szczepień

W pierwszym artykule z tej serii czterech specjalistów podzieliło się z nami swoją opinią na temat narastających problemów z biegunką noworodków i wyjaśniło, które z nich są głównymi przyczynami, zgodnie z ich doświadczeniem. W tym artykule zajmiemy się strategiami profilaktycznymi z wykorzystaniem szczepień.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji