TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Charakterystyka nasienia świń: objętość, stężenie, konserwacja

Kontynuujemy serię artykułów, w których specjalista rozordu świń i sztucznego unasienniania, Javier Gil, przedstawia nam kluczowe kwestie dotyczące właściwego zarządzania w celu poprawy płodności i plenności. W tym artykule szczegółowo opiszemy ważne aspekty dotyczące dawek nasienia i ich przechowywania.

11 czerwiec 2021
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1

Jaka objętość i stężenie są odpowiednie dla dawek nasienia?

W okresie badawczym, przed wdrożeniem techniki na poziomie terenowym, chcieliśmy wiedzieć, jaka jest dolna granica, która nadal zapewniałaby zadowalające poziomy zapładniania. Inseminowaliśmy partie loch dawkami 3 ml i stężeniu 100 milionów żywotnych plemników, które po napełnieniu kaniuli zaszyjkowej zostały dopełnione kolejnymi 15 ml rozcieńczalnika. Ma to zapewnić dotarcie całej dawki do macicy, a także minimalną objętość, za pomocą której mechanizmy macicy mogą mobilizować nasienie. W tych warunkach uzyskano taką samą płodność jak przy dawkach o objętości 90 ml i 3 miliardach żywotnych plemników przy inseminacji tradycyjną techniką, ale mimo to plenność została zmniejszona łącznie o 1,5 urodzonych prosiąt, co pokazało, że osiągnęliśmy dolna granicę.

W rutynowej inseminacji dawka 30-35 ml jest co najmniej wystarczająca, a objętość można zwiększyć do 45 ml, aby zapewnić margines bezpieczeństwa - dodatek, który nie powinien być konieczny, jeśli wszystkie etapy techniki inseminacji (opisane szczegółowo w poprzednich artykułach) są przeprowadzane poprawnie.

„Słaba inseminacja stwarza ryzyko powrotu rui lub małego rozmiaru miotu”.

Stosowanie dawek większych niż 60 ml z techniką zaszyjkową może spowodować, że pewien odsetek loch rozwinie bardziej agresywny proces obrony macicy niż normalnie (poprzez wprowadzenie dużej objętości bezpośrednio do macicy). Spowodowałoby to zmniejszenie liczby urodzonych prosiąt, ponieważ nasilenie tego fizjologicznego procesu obronnego macicy, którego celem jest eliminacja patogenów dostarczanych z nasieniem, nie tylko zabija grzyby i bakterie, ale także plemniki. Jeśli ma to miejsce na dużą skalę, może zmniejszyć liczbę zapłodnionych oocytów z powodu braku żywotnych plemników. Ten odsetek loch, które wykazują nadmierną obronę macicy, jest w dużym stopniu zależny od indywidualnego i ogólnego stanu odporności każdej fermy.

Jest to mniej prawdopodobne w przypadku tradycyjnej inseminacji (szyjkowej), gdzie pełna dawka rzadko dociera do macicy, ponieważ jej część może zostać utracona przez przepływ wsteczny, a inna pozostaje w szyjce macicy.

Podsumowując, idealna dawka to 45 ml, ponieważ nie powoduje nadmiernej obrony macicy i daje pewność rolnikowi, jest więcej niż wystarczająca do zagwarantowania najlepszych wyników rozrodczych.

Jakie są kluczowe punkty w przechowywaniu nasienia?

Przede wszystkim bardzo ważne są warunki, w jakich nasienie opuszcza centra inseminacji oraz krzywa temperatury podczas transportu. Unikaj pozostawiania dawek w wysokich temperaturach (powyżej 24ºC) i staraj się utrzymywać je jak najbliżej temperatury równowagi 16-17ºC po opuszczeniu stacji i podczas całej podróży, w razie potrzeby pozwalając na proces chłodzenia aż do osiągnięcia 16-17ºC. We wszystkich przypadkach należy uniknąć wahań temepratur i przegrzania. Wielokrotnie problem przypisywany jest przechowywaniu nasienia w gospodarstwie, podczas gdy w rzeczywistości problem leży w jego poprzedniej podróży.

Fot. 1. Umieszczenie dawek na tackach ułożonych jedna na drugiej w celu uniknięcia niewłaściwej sedymentacji plemników oraz ułatwienia okresowego ruchu w celu homogenizacji.

Fot. 1. Umieszczenie dawek na tackach ułożonych jedna na drugiej w celu uniknięcia niewłaściwej sedymentacji plemników oraz ułatwienia okresowego ruchu w celu homogenizacji.

Jeśli chodzi o przechowywanie nasienia w gospodarstwie, należy pamiętać o trzech czynnikach:

  • Zaleca się, aby lodówka nie była mała i aby utrzymywała temperaturę od 15ºC do 17ºC, unikając umieszczania dawek w pobliżu elementu grzejnego i zamrażarki lub tylnej ściany, w zależności od miejsca wytwarzania chłodu, ponieważ są to obszary o znacznie większej fluktuacji termicznej niż optymalny zakres przechowywania nasienia.
  • Ważne jest rozmieszczenie dawek. Unikaj pozostawiania ich w worku podawczym, ponieważ złe ułożenie dawki może spowodować nieodpowiednią sedymentację plemników, uniemożliwiając kontakt z rozcieńczalnikiem, co może spowodować utratę żywotności z powodu braku ich odżywienia. Dlatego najlepiej jest umieścić je płasko jedna na drugiej, a jeśli są to rurki, jedna na drugiej w przeciwnych kierunkach. Jeśli są to opakowania blistrowe na tackach, należy je umieścić w taki sposób, aby po opadnięciu nasienie pozostawało na szerokiej powierzchni, a większość plemników miała kontakt z rozcieńczalnikiem.
    Dawki należy okresowo przesuwać i mieszać do uzyskania jednolitej konsystencji (homogenizacji) przed inseminacją.
Fot. 2. W górnej części rysunku dawka z sedymentacją nasienia, na dole dawka prawidłowo zhomogenizowana. Ta homogenizacja zapobiegnie utracie żywotności plemników i będzie promować lepszą dystrybucję plemników w podłożu.

Fot. 2. W górnej części rysunku dawka z sedymentacją nasienia, na dole dawka prawidłowo zhomogenizowana. Ta homogenizacja zapobiegnie utracie żywotności plemników i będzie promować lepszą dystrybucję plemników w podłożu.

Jednym z kluczowych punktów udanej inseminacji jest stosowanie odpowiedniej objętości i dawki nasienia oraz zapewnienie optymalnego przechowywania nasienia. Kolejny artykuł omówi wiele ważnych punktów fazy cyklu reprodukcyjnego lochy, które zawsze kwestionujemy, takich jak kiedy przenieść lochę po inseminacji i jak ją karmić w okresie rui.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Ryc. 1. W przypadku inseminacji zaszyjkowej nasienie osadza się w jamie macicy, poza szyjką macicy.

Inseminacja zaszyjkowa

02-paź-2020

Od kilku lat inseminacja zaszyjkowa jest powszechna w większości ferm trzody chlewnej. W tym artykule omówimy wspólnie z Javierem Gilem, specjalistą od reprodukcji świń i sztucznej inseminacji, o czym należy pamiętać, aby prawidłowo wykorzystać tę technikę.