X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Okres czasu uzyskania PRRSV ujemnych prosiąt w stadach loch PRRS dodatnich

Celowość i bezpieczeństwo jakie zapewnia próbobranie po odsadzeniu i zaraz po porodzie zarówno od żywo jak i martwo urodzonych prosiąt, jest bardzo pomocne do podjęcia właściwych decyzji w każdym planie zwalczania.

20 listopad 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Artykuł

Evaluation of a stillborn (pre-colostral) piglet sampling and testing procedure for possible inclusion with a conventional soon-to-wean piglet monitoring procedure to measure time-to-virus-negative-piglets interval in PRRSv positive sow herds. B Carmichael, D Polson, M Torremorell, and Holtkamp. American Association Of Swine Veterinarians, 2009

 

Omówienie artykułu

Co było przedmiotem badań?

Moment w którym stado PRRSV- dodatnie zaczyna konsekwentnie produkować całe grupy PRRSV- ujemnych odsadzonych świń jest bardzo ważny. Po pierwsze dlatego że PRRSV ujemne zwierzęta można mieszać ze świniami z innych grup lub źródeł które także są PRRSV ujemne. Po drugie PRRSV ujemne odsadzone prosięta sygnalizują kiedy zamknięte stado może zostać ponownie otwarte.

Celem tego projektu było opracowanie protokołu diagnostycznego, który poprawił by czułość wykrywania PRRSV w stadzie i dostarczał by więcej informacji pomocnych w planowaniu działań naprawczych. Stada hodowlane które są PRRSV dodatnie są monitorowane w kierunku stwierdzania PRRSV-ujemnych prosiąt w określonych odstępach czasu, podejście aby badać dwie subpopulacje rozszerzyło zakres próbobrania co pozwało na lepsze zrozumienie sytuacji PRRSV w stadzie i może być pomocne w podejmowaniu właściwych decyzji.  

 

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

W kwietniu 2008 roku, projekt eliminacji PRRSV został zainicjowany na dwóch nowo zakażonych a wcześniej ujemnych fermach loch z takim samym systemem produkcyjnym. Badano dwie subpopulacje: 1) Martwo urodzone prosięta, jako przedstawiciele okresu potencjalnego występowania wirusa w trzecim trymestrze ciąży, oraz 2) prosięta tuż przed odsadzeniem, jako przedstawiciele okresiu potencjalnego występowania wirusa w zaawansowanej ciąży i w okresie od wyproszenia do odsadzenia.

Monitoring subpopulacji 1: 10 martwo urodzonych prosiąt z każdego gospodarstwa było badanych raz na miesiąc (wymaz z pachwiny i krew) w laboratorium diagnostycznym zarówno testem PRRSV ELISA jak i PCR.

Dopuszczalna próba (martwo urodzone prosię) = wilgotny sznur pępowinowy + niepowietrzene lub częściowo niepowietrzne płuca + brak mleka w żołądku

Monitorowanie subpopulacji 2: 60 próbek krwi pobranych od prosiąt przed odsadzeniem zbierane raz w miesiącu z każdego gospodarstwa; Próbki poddano badaniu PRRSV i PCR.

 

Jaki wynik otrzymano?

Próbki od martwo urodzonych prosiąt zebrano 123, 162 i 201 dniu od pierwszej pozytywnej identyfikacji fermy. Dodatnie wyniki stwierdzano u macior badaniem ELISA i PCR. Próby od martwo urodzonych prosiąt odpowiadały 118, 157 i 196 dniu po pierwszym szczepieniu całego stada.

Wiremię PRRSV u wewnątrzmacicznie zakażonych martwo urodzonych prosiąt stwierdzono u 6 z 40 (15%) prób surowicy. RNA wirusa PRRS wykryto w 6 z 40 (15%) wymazów skóry.

Płody martwo urodzone, które były dodatnie w PCR w surowicy i / lub na skórze nie wykazały serokonwersji w stopniu wykrywalnym w teście ELISA.

Wyniki testów ELISA z surowicy krwi i skóry wynosiły 0% (0/40), nie zaobserwowano różnic w stosunku S / P pomiędzy prosiętami dodatnimi i ujemnymi w badaniu PCR.

 

Jakie to ma znaczenie?

Jest interesujące, że wymazy pobrane z powierzchni skóry w pachwinach martwo urodzonych prosiąt dawały wynik dodatni w badaniu PCR. Biorąc pod uwagę że na fermach obowiązywały zasady all-in/all-out, stanowiska były myte dokładnie gorącą wodą, wysuszone, zdezynfekowane za pomocą środka wiruso-bójczego i pozostawione do wyschnięcia, najprawdopodobniej PRRSV pochodził z płynu owodniowego a nie z środowiska porodówki.

Ta procedura pobierania materiału do badań od martwo urodzonych prosiąt zapewnia producentom kolejne użyteczne narzędzie do badań PCR zapewniające większą pewność wykrycia dowodów na cyrkulacje wirusa PRRS w stadzie.

Spodziewając się że ujemne PRRSV prosieta zaraz przed odsadzeniem nie utrzymają statusu PRRS ujemnego przez około 1 cykl laktacyjny, interpretacja wyników  i realizacja działań opartych na łączonym protokole obejmującym zarówno monitoring martwo urodzonych jak i prosiąt zaraz przed odsadzeniem powinien być dokładnie opisany.

 

Enric MarcoOkiem lekarza praktyka Enric Marco

Kluczem strategii uzyskania PRRSv ujemnych prosiąt, oczywiście po za używaniem badanego nasienia, jest zawieszenie remontu stada lub zamknięcie fermy. Są to środki które powodują zatrzymanie krążenia wirusa w stadzie loch. Gdy dowiemy się że pierwsze ujemne prosięta są produkowane jest to znak aby kontynuować realizację działań, które doprowadzą do eliminacji wirusa.  W tych fermach gdzie lochy są utrzymywane w tym samym miejscu gdzie odsadzone świnie, czas gdy mamy pierwsze ujemne prosięta jest początkiem depopulacji wśród odsadzonych zwierząt co powinno oznaczać że ujemne prosięta pozostaną niezakażone (zakładając oczywiście że nie ma tuczników w gospodarstwie). Jest to także znak do ponownego otwarcia fermy bez ryzyka ze stado stanie się dodatnie.

Pobieranie krwi od odsadzanych świń było najczęściej stosowana metodą. Ryzyko że nie wykryjemy wirusa w oparciu o wynik z tak małej liczby prób może być wysokie. Celowość i bezpieczeństwo jakie zapewnia próbobranie przy odsadzeniu i zaraz po porodzie zarówno od żywo jak i martwo urodzonych prosiąt (jak to robiono w tym badaniu) jest niezbędne do podjęcia właściwych decyzji w każdym planie zwalczania. Ta nowa technika zbierania prób krwi lub wymazów skóry (z pachwiny) od martwo urodzonych prosiąt zapewnia że technicy są w stanie zapewnić wymaganą liczbę prób za każdym razem gdy tego potrzebujemy. Jednak te próbki nie mogą zastąpić prób pobieranych od warchlaków, jak opisano w artykule, ponieważ niektóre ujemne nowo narodzone prosięta mogą zostać zakażone na porodówce. Nie trzeba dodawać, że gdy przeprowadza się takie kontrole to jeden ujemny serologiczny wynik nie wystarcza; musimy uzyskać kilka kolejnych wyników negatywnych, aby być pewnym, że wirus nie występuje w danym gospodarstwie.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji