X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zakażenia Escherichia coli u świń (1 z 2)

Artykuł ten koncentruje się na niektórych objawach klinicznych towarzyszących zakażeniom E. coli: kolibacillozie noworodków, biegunce poodsadzeniowej i chorobie obrzękowej.

Wstęp

Zakażenia Escherichia coli są powszechne u zwierząt. Istnieje wiele typów E. coli, które wchodzą w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita. Jednak inne szczepy powodują wiele poznanych już kolibakteryjnych zespołów chorobowych. Bakterie chorobotwórcze E. coli zazwyczaj mają fimbrie (pile) do adhezji, enterotoksyczne egzotoksyny, endotoksyny i kapsuły. Istnieją różne sposoby klasyfikacji infekcji E. coli u świń; ten 2-częściowy artykuł będzie koncentrować się na niektórych zespołach objawów klinicznych. Lista najważniejszych zespołów objawów klinicznych ze względu na E. coli u świń będzie zawierać: kolibacillozę noworodków, biegunkę poodsadzeniową i chorobę obrzękową, jak również kolisepticaemię, typu coli mastitis oraz zakażenia układu moczowego.

Kolibacilloza noworodków

Kolibacilloza wywołana enterotoksynogenną E. coli (ETEC) prosiąt ssących często pojawia się we wczesnym wieku, w ciągu pierwszego tygodnia życia. Najczęściej występuje u miotów loszek, a do zarażenia dochodzi krótko po urodzeniu ze względu na zanieczyszczenie środowiska i niewystarczającego poziomu przeciwciał matczynych. W celu zaindukowania odporności laktogennej prosiąt ssących na ETEC powinno wykonywać się rutynowo szczepienie loszek i loch w wysokiej ciąży.

Biegunka poodsadzeniowa wywołana Escherichia coli

Enterotoksyczne E. coli (ETEC) posiadają kombinację czynników adhezyjnych i enterotoksycznych, które są niezbędne do wystąpienia pełnoobjawowej choroby jelit. Czynniki adhezyjne ETEC składają się z wyspecjalizowanych fimbrii lub białkowych pili, które mocno przyczepiają się do receptorów glikoproteinowych enterocytów (patrz: obraz 1 ilustrujący fimbrie). Receptory te występują tylko przez ograniczony czas - u świń zwykle do sześciu tygodni po porodzie. Czynniki adhezyjne są znane także jako antygeny fimbrialne F4, F5, F6, F41 itd, choć nadal często spotyka się wcześniejsze nazwy: K88, K99, 987P itd. Przyczepienie i przyleganie pozwala ETEC oprzeć się ruchom robaczkowym, co umożliwia kolonizację jelita.

 Czynniki adhezyjne ETEC składają się z wyspecjalizowanych fimbrii lub białkowych pili, które mocno przyczepiają się do receptorów glikoproteinowych enterocytów.

Obraz1. Czynniki adhezyjne ETEC składają się z wyspecjalizowanych fimbrii lub białkowych pili, które mocno przyczepiają się do receptorów glikoproteinowych enterocytów.

Obraz 2 przedstawia gęsto przyczepione kolonie E. coli do kosmków jelitowych. Wtedy ETEC może produkować i "wstrzykiwać" swoje enterotoksyny, takie jak termolabilne i termostabilne toksyny, LT i ST. Toksyny te oddziałują na komórki przewodu pokarmowego powodując biegunkę z nadmiernym wydzielaniem, tworząc przemieszczanie płynu do światła jelita, lecz bez znacznego uszkodzenia komórek.

Gęsto przyczepione kolonie E. coli do kosmka jelitowego (IFA).

Obraz 2. Gęsto przyczepione kolonie E. coli do kosmka jelitowego (IFA).

Objawy kliniczne - objawy kliniczne pojawiają się prawie zawsze u świń około 2 tygodnie po odsadzeniu. U zwierząt występuje żółtawo-biała, wodnisto- kremowa, "strzelająca biegunka". Okres inkubacji wynosi tylko 10 do 30 godzin, więc objawy pojawiają się szybko u wielu świń w grupie. Wodnista biegunka w krótkim czasie prowadzi do odwodnienia i utraty kondycji. Sposobem na sprawdzenie, czy u danego zwierzęcia występuje biegunka jest uciśnięcie brzucha. Biegunka może wyglądać różnie w poszczególnych grupach zwierząt; konsystencja może być od wodnistej do pastowatej, szara biała, żółta lub zielona. W kale nie występuje świeża krew lub śluz. Chore zwierzęta często pochodzą z miotów loszek. W ciężkich przypadkach prosięta padają, ich oczy są zapadnięte i widoczne jest nieznaczne zasinienie kończyn.

Choroba obrzękowa

Szczepy E. coli związane z chorobą obrzękową świń wykazują cechy podobne do ETEC w zakresie epidemiologii i patogenezy adhezji do jelita (patrz obraz 2). Jednakże, szczepy zwykle posiadają adhezynę fimbrialną typu F18, a także specyficzną verotoksynę lub toksynę shiga-podobną, jak Stx2e. Toksyny te dostają się do krwiobiegu świni i uszkadzają pozajelitowe naczynia krwionośne, powodując objawy neurologiczne i obrzęk galaretowaty głowy, powiek, krtani, żołądka i krezki okrężnicy.

 Nieznaczny obrzęk galaretowaty skóry powiek jest częstym objawem u chorych świń; wyglądają jak "pijane, piskliwe szczenięta"

Obraz 3. Nieznaczny obrzęk galaretowaty skóry powiek.

Objawy kliniczne – Choroba pojawia się około 2 tygodnie po odsadzeniu. Pierwszym znakiem są często nagłe upadki kilku świń. Dominującymi objawami klinicznymi w grupach chorych zwierząt to otępienie, ataksja, odrętwienie, pozycja leżąca i otępiałe kołysanie się i bieganie. Przy kontakcie z człowiekiem świnie mogą reagować z nieprawidłowym piskiem o wysokich tonach. U wielu zwierząt pojawia się miękki, galaretowaty obrzęk skóry nad powiekami, patrz Obraz 3. Chore prosięta wyglądają jak "pijane, piskliwe szczenięta".Choroba trwa około 2 tygodnie.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji