X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Jak liczba świń przypadających na otwór karmnika i wielkość grupy wpływają na wydajność prosiąt w odchowalni

W jaki sposób liczba świń przypadających na otwór karmnika i wielkość grupy wpływa na wydajność wzrostu oraz uszkodzenia uszu i ogona?

Fot. 1. Świnie przy karmniku

Fot. 1. Świnie przy karmniku

9 listopad 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Karmniki to ostateczny łącznik między świniami a dietami dostosowanymi do ich potrzeb żywieniowych. Przestrzeń na karmniki powinna być wystarczająca, aby zapewnić wszystkim osobnikom w grupie dostęp do paszy, niezależnie od ich zdolności do konkurowania o pokarm. Liczbę świń na otwór karmnika można zdefiniować jako liczbę świń na dostępną przestrzeń (otwór) w kojcu (tj. np. 10 świń na otwór). Zapewnienie odpowiedniej (ale nie nadmiernej) przestrzeni dla paszy jest kluczowe dla sukcesu w zarządzaniu chlewnią.

Istnieje duże zainteresowanie tematem i kontrowersje co do tego, jaka jest optymalna wielkość grupy dla uzyskania maksymalnej wydajności w okresie po odsadzeniu, szczególnie w świetle tendencji do wykorzystywania dużych grup (> 100-150) jako strategii minimalizacji kosztów obiektu, maksymalizacji wykorzystania obiektu i poprawy ogólnej rentowności. Należy wspomnieć, że zwiększenie liczebności grupy jest czasami mylone ze zmniejszeniem gęstości obsady, dlatego należy zachować ostrożność podczas interpretacji danych i informacji na ten temat.

Wpływ liczby świń przypadających na otwór karmnika i wielkości grupy na wydajność wzrostu

Niedawne badania wykazały, że zarówno przestrzeń w karmniku, jak i zwiększona liczebność grupy mogą wpływać na średni dzienny przyrost i spożycie paszy w okresie odsadzenia (Laskoski et al., 2019). Zwiększenie spożycia paszy w celu poprawy tempa wzrostu świń bezpośrednio po odsadzeniu może być jedną ze strategii zwiększania wydajności wzrostu świń. Laskoski i in. (2019) przetestowali wpływ otworów karmnika i wielkość grupy na spożycie paszy i wydajność wzrostu u prosiąt w odchowalniach przy stałej dostępnej przestrzeni (0,23 m2 / świnię) i zaobserwowali, że kojce z 3,75 świń na otwór paszowy lub 15 świń na kojec, miały najkrótszy średni czas do rozpoczęcia przyjmowania paszy po odsadzeniu (ryc. 1) i najwyższe średnie dzienne spożycie paszy w ciągu pierwszych 14 dni po odsadzeniu w porównaniu z innymi grupami. W tym samym badaniu zaobserwowano liniową zmianę tempa wzrostu, gdy liczba świń przypadających na otwór paszy zmniejszyła się wraz ze zmianą wielkości grupy. Chociaż nie odnotowano żadnego istotnego wpływu na odsetek usuwania prosiąt w okresie odchowu poprzez zmniejszenie liczebności grupy z 7,5 do 3,75 świń na otwór paszowy, wyniki tego badania wskazują na liczbową redukcję usuwania w tym okresie (odpowiednio: 4,3% vs 0,9% ).

Wykres 1. Średni czas do rozpoczęcia pobierania paszy w zależności od liczby świń przypadających na otwór karmnika i liczba świń w kojcu w okresie odchowu. Liniowy, P <0,001; Kwadratowy, P = 0,081.

Wykres 1. Średni czas do rozpoczęcia pobierania paszy w zależności od liczby świń przypadających na otwór karmnika i liczba świń w kojcu w okresie odchowu. Liniowy, P <0,001; Kwadratowy, P = 0,081.

Wpływ liczby świń przypadających na otwór karmnika i wielkości grupy na występowanie uszkodzeń ogona i uszu

Zwiększenie liczebności grupy może prowadzić do wzrostu napięcia społecznego i agresywności u świń (Randolph i in., 1981; Curtis, 1996). Jednak swobodne obserwacje (Wolter i Ellis, 2000) nie ujawniły żadnych oznak nieprawidłowego zachowania, takiego jak gryzienie ogona lub ucha, w wyniku zwiększania się liczebności grupy po odsadzeniu. Konkurencja o paszę może być głównym czynnikiem wywołującym agresywne interakcje między zwierzętami, a zmniejszona dostępność miejsca do karmienia jest uważana jako czynnik ryzyka gryzienia ogonów. Laskoski i in. (2019) wykazali, że 6,25 świń na otwór karmnika może zmniejszyć występowanie uszkodzeń ucha, podczas gdy uszkodzenia ogona zostały zmniejszone przy 3,75 świń na otwór karmnika. Pokazuje to, że ograniczenie przestrzeni dostępu do paszy może tłumaczyć występowanie zmian ogonów i uszu (tab. 1), nawet przy pobieraniu paszy ad libitum, a przestrzeń karmnika może być związana z występowaniem tego zachowania u warchlaków.

Tabela 1. Uszkodzenia ogona i uszu w zależności od liczby świń przypadających na otwór karmnika w całym okresie odchowu*

Liczba świń na otwór karmnika (rozmiar grupy)
7.50 (30) 6.25 (25) 5.00 (20) 3.75 (15)
Uszkodz. ogona, % 11.9b 9.7b 6.4b 0a
Uszokdz. uszu, % 5.7b 0a 0.7a 0a

* w sumie 630 świń (waga początkowa 5.59 ± 0.9 kg) na 0.23 m² przestrzeni podłogi na świnię; każdy model badania wykonano na 7 kojcach. Okres okołoodsadzeniowy obejmował czas od odsadzenia do 42 dni.
a,b Wartości procentowe, po których następują różne litery w wierszu, różnią się statystycznie (P <0.05)

Podsumowując, Laskoski i wsp. (2019) podali, że zmniejszenie liczby świń przypadających na otwór karmnika poprzez zmniejszenie liczebności grupy przy zachowaniu stałego przydziału miejsca:

  • Zmniejszyło częstość uszkodzeń ucha i ogona;
  • Miało tendencję do zwiększania tempa wzrostu w całym okresie;
  • Skróciło czas do rozpoczęcia pobierania paszy i zwiększyło spożycie paszy w początkowej fazie okresu odchowu.

Z tego powodu zmniejszenie liczby świń przypadających na otwór karmnika poprzez zmniejszenie liczebności grupy może być ważną strategią poprawy wydajności wzrostu i dobrostanu zwierząt, głównie w przypadku ograniczonej przestrzeni.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji