X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Jak oceniasz wpływ probiotyków na twoje świnie?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu, czy probiotyki pomogą osiągnąć cele gospodarstwa w zakresie wzrostu, zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Ze względu na wiele potencjalnych korzyści dla wzrostu, zdrowia i ogólnego dobrostanu zwierząt zainteresowanie stosowaniem probiotyków stale rośnie (Liao i Nyachoti, 2017). Ale podobnie jak w przypadku każdego dodatku do pasz, wyzwaniem jest uzasadnienie jego stosowania z ekonomicznego punktu widzenia. Chociaż pokazanie korzystnego zwrotu z inwestycji na papierze to jedno, udowodnienie tego na poziomie gospodarstwa to zupełnie inna historia. Jeszcze większym wyzwaniem jest wybór odpowiedniego probiotyku, gdy dostępnych jest wiele możliwości. Na dobry początek zadaj sobie dwa pytania - co próbuję osiągnąć i czy probiotyki pomogą mi to osiągnąć?

Najważniejszymi krokami w ocenie probiotyków jest ustalenie jasnych celów i określenie odpowiednich mierników sukcesu. Czy będą podawane na niektórych, czy na wszystkich etapach produkcji? Jeśli celem jest poprawa przyrostów lub szybsze osiągnięcie docelowej wagi, czy właściwe jest patrzenie wyłącznie na masę ciała? Czy celem jest utrzymanie wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów paszy poprzez poprawę wydajności paszy? Który parametr reprodukcyjny jest odpowiedni do oceny wydajności loch? Niezależnie od celu zastosuj w swoich obiektach parametry, które można łatwo i wiarygodnie zmierzyć. Na przykład, w większości systemów trudno jest zmierzyć spożycie paszy przez poszczególne lochy, ale okres od odsadzenia do pierwszej krycia może być dobrym wskaźnikiem spożycia paszy (Barba-Vidal i in., 2019). Czy można ocenić jakość i ilość siary lub mleka? Nie jest to łatwe, ale określenie wydajności miotu jest. Jeśli to możliwe, rozważ również przenoszenie do kolejnych grup produkcynjych całych miotów razem na późniejszych etapach produkcji.

Skuteczność probiotyków zależy również od dostępnych składników. Zawsze pytaj o skład paszy zastosowany w przedstawionych Ci wynikach badań nad skutecznścią. Prawdopodobieństwo powtórzenia danych z badań jest większe, jeśli zastosowana dieta jest podobna do Twojej, ponieważ skład diety ma znaczący wpływ na modulację mikroflory jelitowej (Aluthge et al., 2019), a także potencjalne różnice w preferencjach substratów poszczególnych szczepów probiotycznych. Nie tylko karmisz zwierzę, ale także mikrobiom w jego jelitach. Dlatego konieczne jest wybranie probiotyku, który będzie pasował do Twojej diety, a nie na odwrót.

Fot. 1. Mikrografia elektronowa Lactobacillus acidophilus, która ma właściwości probiotyczne. Zdjęcie od Mogana Das Murtey i Patchamuthu Ramasamy.

Fot. 1. Mikrografia elektronowa Lactobacillus acidophilus, która ma właściwości probiotyczne. Zdjęcie od Mogana Das Murtey i Patchamuthu Ramasamy.

Jeśli postanowisz zrobić własna próbę zastosowania probiotyków, maksymalizuj liczbę powtórzeń, a nie liczbę produktów do oceny. Spożycie paszy będzie niższe w cieplejszych miesiącach (Renaudeau i in., 2012), więc należy pamiętać o sezonowych wahaniach, porównując wyniki z historycznymi trendami. Kontroluj wszystkie zmienne, które możesz, i zaprojektuj badanie tak prosto, jak to możliwe, aby uniknąć czynników zakłócających. Sformułuj diety z najmniejszą ilością technologii paszowych o tym samym sposobie działania, co probiotyk, aby uniknąć maskowania odpowiedzi na probiotyk. Należy jednak pamiętać, że probiotyk musi działać w połączeniu z technologiami już zastosowanymi w obecnym składzie paszy. Czy w paszy są inne składniki, które mają podobny sposób działania jak probiotyk (np. aktywność enzymatyczna, produkcja kwasów organicznych, aktywność przeciwdrobnoustrojowa, modulacja odporności)? Czy probiotyk może je częściowo lub całkowicie zastąpić przy zachowaniu lub poprawie wydajności? Czy ma to sens ekonomiczny?

Czas trwania, okres roku, dawka i metoda podania to ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Czy probiotyk można stosować w sposób ciągły? Najlepiej postępować zgodnie z zalecaną przez producenta dawką i czasem podania. Czy dostarczysz probiotyk w paszy lub w wodzie pitnej? Jeśli pasze są granulowane, ważne jest, aby wybrać probiotyk stabilny termicznie, który wytrzyma warunki granulowania. W przypadku podania z wodą, wybierz produkt przeznaczony do tego konkretnego zastosowania, aby zapewnić odpowiednią rozpuszczalność i uniknąć namnażania w instalacji wodnej. W hodowli zwierząt najczęściej stosuje się paszę lub wodę pitną, ale można je również stosować bezpośrednio na powierzchnię w kojcach, w zależności od jej przeznaczenia.

Do diety świń na tucz ze względu na ilość paszy spożywanej na tych etapach włączanych jest mniej dodatków paszowych Chociaż starsze świnie mają dojrzały przewód pokarmowy, probiotyki mogą nadal zapewniać poprawę wydajności poprzez poprawę strawności składników odżywczych lub łagodzenie chorób subklinicznych (Barba-Vidal i wsp., 2019). Jeśli to możliwe, przyjrzyj się wpływowi probiotyków na jednolitość w partii świń. Wahania masy ciała w ramach tej samej partii świń sprzedawanych na ubój będą kosztować producenta utracony dochód w postaci rabatów i strat premii.

Większość komercyjnych probiotyków, z którymi się spotkasz, ma wystarczające dane na poparcie ich stosowania. Jednak większość przedstawionych Państwu danych z badań jest selekcjonowana. Przy próbie sprzedaży produktu nie ma sensu przedstawianie niepożądanych wyników badań. Dlatego dobrym pomysłem może być poproszenie o dane, których się nie spodziewali, o przyczynę takich obserwacji i o to, co można było zrobić inaczej. Jeśli dostawca jest otwarty na omawianie tego z Tobą, to jest to dobry sygnał. W niektórych przypadkach nieoczekiwane wyniki niekoniecznie muszą oznaczać, że produkt nie działa; ale raczej, że nie zadziałało w warunkach danego eksperymentu. Podkreśla to, jak ważne jest ustalanie oczekiwań z wyprzedzeniem, dzięki ścisłej współpracy z dietetykiem i weterynarzem w celu uwzględnienia wszystkich podstaw i zmaksymalizowania szans na sukces.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji