TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
3
Czytaj ten artykuł w:

Karmienie loch w okresie laktacji: doświadczenie rolnika odsadzającego 39 prosiąt na lochę na rok

Jak, kiedy i dlaczego należy zwiększyć dawkę paszy? Co należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu krzywych? Doświadczenie rolnika z pierwszej ręki z Can Ballau, który odpowiada na te i inne pytania.

17 prosiąt

17 prosiąt

Gdy rozważamy, jak karmić lochę w okresie okołporodowym, istnieje kilka celów:

1- Upewnij się, że locha ma wystarczającą energię do porodu. (Dzień -10 do porodu / dzień 0)

Aby poród lochy odbył się bez problemów, locha musi mieć wystarczająco dużo energii, aby jak najszybciej urodzić. Lochy, które urodziły szybko, szybko wracają do siebie i wcześniej zaczną jeść, niż locha, która rodzi dłużej.

Kolejną zaletą odpowiedniego karmienia przed porodem jest to, że zwiększa produkcję i jakość siary.

Idealnie byłoby, gdyby lochy były wprowadzane do pomieszczeń porodowych na 10 dni przed porodem, ale w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Postaramy się jednak sprowadzić lochy na co najmniej 5 dni przed przewidywaną datą porodu.

W tym momencie musimy zacząć wybierać krzywą karmienia dla każdej lochy zgodnie z:

  • Kondycja ciała: Podstawowa cecha odróżniająca lochy otłuszczone i chude. Lochom otłuszczonym trudniej będzie rodzić i trudniej będzie osiągnąć maksymalną wydajność mleczną. Dlatego tak ważne jest kontrolowanie kondycji ciała w czasie ciąży. Z drugiej strony, chuda locha jest zawsze bardziej narażona na konieczność wcześniejszego odsadzenia prosiąt, jeśli jej dieta nie zaspokaja potrzeb laktacyjnych, ponieważ nie ma zapasów tłuszczu.
  • Liczba przebytych porodów jest niezbędna do rozróżnienia loch pierwiastek i wieloródek, a także rozróżnić lochy po 2-3, 4-5 porodach i więcej niż 5.

Młode lochy nie mają takich samych potrzeb, jak lochy wieloródki, ani nie mają takiej samej zdolności pobierania paszy. Lochy nieródki przed porodem powinny spożywać około 3 kg diety laktacyjnej, a lochy wieloródki powinny spożywać 3,8–4 kg dziennie. Powinny być karmione co najmniej dwa razy dziennie. Staraj się karmić co 12 godzin, aby uzyskać lepszą dystrybucję spożycia paszy w ciągu dnia.

2- Karm lochę zgodnie z jej potencjalnym spożyciem, potencjałem produkcji mleka, wielkością i liczbą prosiąt oraz kondycją ciała. (Od porodu do 7-10 dnia)

Jest to najbardziej krytyczna faza dla prosiąt i loch. Z mojego doświadczenia wynika, że należy jak najszybciej zachęcać lochy do przyjmowania pokarmu, aby odzyskać siły po porodzie, tak aby laktacja mogła się zwiększać, umożliwiając prosiętom picie do syta.

W przeszłości lochy niemal nie były karmione lub nie były karmione wcale w dniu oproszenia, co moim zdaniem jest szkodliwe. Jeśli chcemy osiągnąć maksymalny potencjał loch, musimy zacząć od dnia oproszenia, a najlepiej 10 dni wcześniej. Niskie spożycie paszy oznacza, że locha musi czerpać z zapasów organizmu przez pierwsze kilka dni, kiedy to najbardziej potrzebuje jedzenia, aby dobrze zregenerować się po porodzie i rozpocząć produkcję wysokiej jakości mleka. Powinniśmy starać się, aby lochy spożywały średnio 4,5-5 kg / dzień (dla macior wieloródek) i około 3,5-4 kg / dzień (dla nieródek).

Aby osiągnąć taki poziom pobierania paszy, konieczne jest, abyśmy przestali ustawiać krzywe karmienia na podstawie loch spożywających średnią lub poniżej średniej ilości. W ten sposób tracimy potencjał drugiej połowy loch. Jeśli chodzi o zarządzanie paszami, łatwiej jest kontrolować 20% macior, które nie będą dobrze jeść, tj. dopasować krzywą karmy do apetytu i usunąć nadmiar paszy po każdym posiłku, aby się nie zepsuł, niż zgadywać które 40% macior zjada powyżej średniej.

Ważne jest tutaj rozróżnienie między dwiema (jeśli nie trzema) grupami loch wieloródek: po 2-3 porodach i 4+. Jest to jeszcze ważniejsze, jeśli mamy zespół drugiego miotu z powodu niedoboru paszy w pierwszej laktacji.

Liczba posiłków w ciągu dnia zależy od ilości otrzymywanej paszy; idealne byłoby 2-2,5 kg na posiłek. W czasie upałów zalecam karmienie wcześnie rano i późno w ciągu dnia, aby lochom nie było gorąco w porze karmienia. Dzięki zastosowaniu automatycznych urządzeń dozujących jest to nieco prostsze, ponieważ personel nie musi być przy każdym karmieniu.

Przepływ wody w poidle jest ważny, tym bardziej w lecie, aby locha mogła pić dużo wody bez wkładania wysiłku w to, by wypływała. Temperatura w porodówce ma kluczowe znaczenie dla konsumpcji paszy i produkcji mleka; im bardziej komfortowa temperatura dla loch, tym lepsza ich wydajność.

Po oproszeniu miotom należy pozwolić pić siarę matki przez co najmniej 12–16 godzin. Następnie należy je przemieścić i dopasować według wielkości i liczby sutków każdej lochy. Zaleca się dokładanie większej liczby prosiąt do młodej lochy niż ma sutków, aby zwiększyć produkcję mleka w przyszłości.

Niedawno urodzony miot prosiąt o podobnej wielkości i dużej żywotności.

3- Zapobiegaj jak tylko możesz utracie kondycji loch. (Dzień 10 do 20 po porodzie)

Gdy osiągnęliśmy dobre spożycie paszy przez pierwsze 10 dni, UDAŁO SIĘ TO W NAJTRUDNIEJSZYM OKRESIE, teraz nadszedł czas, aby zakończyć pracę i zacząć cieszyć się jej owocami. Po 10 dniach prosięta już rosną w dobrym tempie i ważne jest, aby nie zakłócać tego, więc jeśli locha jest głodna, nie powinniśmy przestawać jej karmić.

Wysokie spożycie paszy w okresie laktacji nigdy nie jest stratą; to najlepsza inwestycja, jaką możemy zrobić. Produkcja mleka lochy wzrasta do 18-20 dnia, więc pasza musi równać tempo do tego.

Jednym ze znaków, że wykonaliśmy dobrą robotę, jest to, że niektóre prosięta nie jedzą w porze karmienia od loch lub mamek. Te prosięta mają pełne brzuchy i nie muszą się spieszyć do posiłku.

Jest niezwykle ważne, aby spożycie paszy, które osiągnęliśmy w ciągu 7-10 dni, nie spadło na tym etapie, przynajmniej jeśli to możliwe, chcemy nawet wzrostu o 1-2 kg. Zawsze będą lochy, które nas zaskoczą i spożycie wzrośnie o 3-4 kg po 20 dniach.

Ale najlepsze, co możemy zrobić, to zachęcać do spożycia, starając się zapewnić więcej posiłków, unikając najgorętszych godzin w ciągu dnia, a zwłaszcza nie pozwalając paszy pozostać w karmniku dłużej niż 2 godziny, przy czym 30 minut to idealny czas na spożycie posiłku. W przypadku loch, które słabo jadły w dniach 0-10, maksymalna produkcja mleka nigdy nie zostanie osiągnięta, ale pomóc im nie stracić kondycji podczas wzrostu prosiąt.

Jeśli locha jest na tym etapie otłuszczona, spożycie można ograniczyć, aby zapobiec jej nadmiernemu otłuszczaniu i tworzeniu problemów w następnym cyklu produkcyjnym, dlatego mobilizacja do wykorzystania przez nie rezerw tłuszczu do produkcji mleka może być korzystna.

4- Przygotuj lochę do krycia po odsadzeniu i następnego cyklu reprodukcyjnego. (Dzień 20 - odsadzanie)

W tym momencie zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby zmaksymalizować produkcję mleka, a teraz nadszedł czas, aby upewnić się, że lochy nie będą zbyt chude ani otłuszczone, mając już na uwadze ich następny cykl reprodukcyjny. Wszystko to, pamiętając, że prosięta powinny nadal rosnąć w dobrym tempie. Z mojego doświadczenia wynika, że długość laktacji powinna wynosić minimum 24–25 dni.

Zachęcanie do spożycia paszy jest kluczem do osiągnięcia dobrej wydajności w każdym aspekcie reprodukcji lochy: produkcji mleka i odpowiedniej kondycji ciała podczas odsadzania, aby rozpocząć następny cykl.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane artykuły