X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Obiektywny monitoring bioasekuracji (2/2)

Innowacyjny cyfrowy system kontroli bioasekuracji i jego zastosowanie do obiektywnego monitorowania wewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego i przemieszczania się w gospodarstwie.

Niedawno przyjrzeliśmy się, jak obiektywnie kontrolować zewnętrzną bioasekurację, poprzez cyfrowe dzienniki gości dla wszystkich typów gospodarstw, a także systemy kontroli dostępu w gospodarstwach o wysokim poziomie genetycznym lub w bardziej złożonych strukturach firm. Dlatego nadal musimy udzielić odpowiedzi na pytania dotyczące obiektywnego monitorowania wewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego, które do tej pory można było przeprowadzać jedynie za pomocą ankiet, wizyt w gospodarstwach lub okresowych audytów.

Przede wszystkim należy zdefiniować, że celem wewnętrznej bioasekuracji jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się choroby, która już istnieje w gospodarstwie, na inne obszary.

Innowacyjny cyfrowy system kontroli bezpieczeństwa biologicznego koncentruje się głównie na zwalczaniu chorób o poważnych skutkach ekonomicznych, takich jak PRRS. System ten składa się z różnych nadajników bluetooth, które są zainstalowane w gospodarstwie, dzięki czemu wiemy, jakimi trasami poruszają się dane osoby, a także jakie czynności związane z zarządzaniem wykonują. Każdy pracownik otrzymuje niewielki przenośny nadajnik z technologią bluetooth, z którego należy korzystać przez cały dzień pracy. Jednocześnie czujniki zbliżeniowe w tej samej technologii są instalowane przy wszystkich wejściach do każdego budynku, w tym w szatniach i prysznicach.

W każdym gospodarstwie istotne jest określenie pewnych ryzykownych przemieszczeń, teoretycznie zdefiniowanych jako te, które pochodzą ze strefy zakażonej i są kierowane do strefy wolnej od infekcji. Należy je określić po szczegółowym badaniu każdego gospodarstwa, a ponieważ system jest elastyczny i dynamiczny oraz może zostać zmodyfikowany w dowolnym momencie, jeśli ryzyko ulegnie zmianie. Po uruchomieniu systemu urządzenia odbiorcze pozwalają na poznanie w czasie rzeczywistym wzorców przemieszczania się personelu i po szczegółowej analizie przeprowadzonej przez personel techniczny, można określić ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w gospodarstwie (rysunek 1).

Wykres 1. Analiza wzorca ruchu na farmie z cyfrowym systemem kontroli bioasekuracji.
Wykres 1. Analiza wzorca ruchu na farmie z cyfrowym systemem kontroli bioasekuracji.

Dzięki temu systemowi ustalono związek między ryzykownymi ruchami a obecnością wirusa PRRS (Diaz i in., 2020). W tym celu zwierzęta ze wszystkich budynków hodowlanych zostały przebadane metodą PCR i ELISA na obecność wirusa PRRS i w ten sposób budynki zostały sklasyfikowane na te, które były dodatnie na obecność wirusa, z co najmniej jednym pozytywnym wynikiem PCR i budynki negatywne. Wreszcie, wykazano pozytywny związek między ryzykownymi ruchami personelu a wiremią zwierząt, stwierdzając, że budynki, które zostały sklasyfikowane jako pozytywne pod względem PCR, miały średnio 6,3% ryzykownych ruchów, podczas gdy w budynkach negatywnych było to tylko 2,6%.

Możliwe było również kontrolowanie chorób, takich jak PRRS (Arruda, 2020), oraz wykazanie związku między bezpieczeństwem biologicznym a wydajnością produkcji w gospodarstwach w USA (dane niepublikowane). Według tego autora, na fermach PRRS-dodatnich, 5-godzinny wzrost czasu przebywającego w porodówkach opiekuna wiązał się ze jednym odsadzonym prosięciem więcej na 10 miotów. W drugim gospodarstwie wzrost czasu przebywania w porodówce o około 2 godziny na pracownika tygodniowo zwiększył liczbę prosiąt odsadzonych o 1 prosię na 4 mioty. Wyniki te mogą być związane ze wzrostem opieki nad zwierzętami, co prowadzi do większej liczby zwierząt odsadzonych.

Posiadanie wszystkich tych informacji ułatwia monitorowanie wewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego i oferuje dynamiczny system, umożliwiający jego aktualizację i adaptację poprzez generowane sprzężenie zwrotne.

Wydaje się zatem, że połączenie klasycznych technik (ankiet i audytów) wraz z ekspercką wiedzą lekarza weterynarii i obiektywnymi danymi uzyskanymi automatycznie stanowią najlepszą możliwą kombinację zapewniającą kontrolę bezpieczeństwa biologicznego w każdym typie gospodarstwa, ponieważ koszt tych systemów sprawia, że ​​jest dostępny dla każdego producenta.

Na koniec należy zauważyć, że w chwili obecnej zdalne sterowanie jest wygodniejsze i nawet bardziej potrzebne niż kiedykolwiek, ponieważ umożliwia sprawdzenie w czasie rzeczywistym i z dowolnego urządzenia mobilnego, czy protokoły są spełniane i daje to możliwość szybkiego działania. aby zapobiec lub choćby kontrolować straty.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Fot. 2. Przykład przyjmowania składników luzem o wysokim potencjale zanieczyszczenia. Ameryka Północna.

Bezpieczeństwo biologiczne pasz na etapie produkcji i poprodukcyjnym. Zrozumienie i zarządzanie ryzykiem przenoszenia chorób podczas mielenia i dostarczania paszy dla świń

Mieszanie składników z paszą i dystrybucja paszy do miejsca w gospodarstwie, w którym następuje konsumpcja, określane jest jako „etap produkcyjny i poprodukcyjny” łańcucha dostaw pasz. W tym artykule przedstawiono, w jaki sposób koncepcje bezpieczeństwa biologicznego można zastosować do produkcji i dystrybucji paszy dla świń, aby zapewnić spożywanie produktu wolnego od patogenów.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji