TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

W jaki sposób można zwiększyć produkcję za pomocą Superloch?

Kluczem jest zarządzanie loszkami...

W poprzednich artykułach mówiliśmy o istnieniu specjalnej populacji w gospodarstwach: superloch.

Lochy te mają szczególną cechę, która odróżnia je od reszty stada: w pierwszym porodzie mają ponad 15 prosiąt urodzonych żywo i są bardziej produktywne przez całe życie, z większą liczbą urodzonych prosiąt i prosiąt żywo-urodzonych, lepszymi wskaźnikami porodów i żywotnością.

Graph 1. Production throughout the lifetime of the sow according to piglets born.

Graph 1. Production throughout the lifetime of the sow according to piglets born.

Jak możemy zwiększyć liczbę superloch na fermie?

Status superloch nie jest określony przez typ genetyczny zwierzęcia. W istocie, populacje te zostały zidentyfikowane głównie w badaniu genetycznym świni białej, które były tym badaniom poddawane. Badanie wykazało, że maksymalizacja potencjału loch "po prostu" zależy od odpowiedniego zarządzania loszkami.

Wszyscy wiemy, że pierwsze prosienie lochy jest kluczowe, a jednak jest jednym z najbardziej zaniedbanych aspektów gospodarstwa. O wiele więcej wysiłków skupia się na ocenie zarządzania prosięciem, niż zarządzaniem loszkami, co jest względnie logiczne, ponieważ efekty są szybsze do zaobserwowania. Ocena zarządzania loszkami i lachami po pierwszym porodzie to długi proces (lata), który wymaga dużej ilości danych, aby decyzje mogły być podejmowane w oparciu o znaczące statystycznie wyniki. Ta przeszkoda jest jeszcze większa w przypadku małych gospodarstw.

Tak więc, jeśli obecność superloch nie zależy od genetyki, czy można zwiększyć produkcję poprzez zwiększenie populacji superloch?

Poniższy prawdziwy przypadek to farma na 800 loch, w której w kwietniu 2016 r. wdrożono udoskonalony system zarządzania loszkami. Ten ulepszony system obejmuje głównie:

  • Specjalne szkolenie dla personelu wykonującego stymulację rui u loszek. W tej farmie wykrywanie rui było wykonywane tylko przed kryciem, ale nie było stymulacji rui przy tej rui lub przy poprzednich.
  • Odnotowanie rui przed kryciem. Dane te są następnie wykorzystywane do prawidłowego planowania rozpoczęcia produkcji loszek w zakresie wieku zalecanym przez dostawcę genetycznego.
  • Ocena i stała kontrola dostępnych loszek w każdym przedziale wiekowym przez lekarzy weterynarii poprzez wykorzystanie listy:
    • Loszki w aklimatyzacji: od przyjazdu do 210 dnia życia.
    • Loszki dostępne do krycia: od 210 do 260 dni życia.
    • Opóźnione loszki do pierwszego krycia: więcej niż 260 dni.
  • Wszystkie superlochy są oznaczone fioletową etykietą, która oznacza lochę przez całe jej życie, aby personel pamiętał, że to zwierzę ma wartość dodaną w porównaniu z resztą.

Aklimatyzacja i procesy krycia przeprowadzone na farmie były już poprawne dla loszek, więc nie zostały zmodyfikowane.

Ważne jest podkreślenie, że w badanym okresie nie było zmian w genetyce, paszy lub personelu, ani nie było żadnej zmiany w częstotliwości wprowadzania loszek ani ich wieku.

W wyniku poświęcenia większej uwagi dla loszek przy aklimatyzacji zaobserwowano poprawę wskaźników zarządzania dla nich, gdy stały częścią pogłowia loch produkcyjnych (wykres 2):

  • Odsetek loszek pokrytych w wieku zalecanym przez dostawcę genetycznego (220-260 dni).
  • Wskaźnik brakowania loszek przed kryciem (% zakupionych zwierząt). Zwykle były one usuwane z powodu "braku rui".
  • Stopa zwrotu loszek
Graph 2. Gilt management indicators (2015, 2016 and 2017)

Graph 2. Gilt management indicators (2015, 2016 and 2017)

Wraz z poprawą zarządzania loszkami oceniano odsetek superloch w gospodarstwie i jego możliwy wpływ na końcową produkcję. Jak pokazano na wykresie 3, odsetek superloch prawie podwoił się w ciągu 2 lat, a wraz z nim ogólna liczba prosiąt urodzonych i odsadzonych / locha / rok, które wzrosły o 3,4 punktu.

Graph 2. Percentage of supersows and Global total born.

Graph 2. Percentage of supersows and Global total born.

Możemy zatem stwierdzić, że system zarządzania i kontroli loszek, mający na celu zwiększenie liczby superloch, może być narzędziem do poprawy produkcji w gospodarstwie, głównie w okresie ciąży, i zmniejszenia kosztów ponoszonych w związku z brakowaniem loszek przed kryciem.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane artykuły