TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ szczepień przeciwko PRRSV na szerzenie wirusa

Wpływ zmodyfikowanej-żywej szczepionki PRRSV na szerzenie się dzikiego szczepu wirusa w zakażonej populacji świń.

24 grudzień 2015
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Artykuł

Effect of modified-live porcine reproductive and respiratory syndrome virus (PRRSv) vaccine on the shedding of wild-type virus from an infected population of growing pigs. Daniel C.L. Linhares, Jean Paul Cano, Thomas Wetzell, Joel Nerem, Montserrat Torremorell, Scott A. Dee. Vaccine 30 (2012) 407– 413

 

Co było przedmiotem badań?

Prostym sposobem zmniejszenia ryzyka zakażenia (lub ponownego zakażenia) wirusem zespołu rozrodczo-oddechoewgo świń (PRRSV) jest ograniczenie występowania wirusa w środowisku. Badanie to miało na celu określenie, czy użycie szczepionki zawierającej modyfikowany żywy wirus (MLV) PRRS zmniejszy szerzenie się wirusa w powietrzu, a zatem przyczyni się do poprawy efektów regionalnych programów zwalczania choroby w terenie.

 

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

Badanie przeprowadzono na dwóch tysiącach czternastu 3-tygodniowych prosiętach wolnych od PRRSV. Trzymano je w dwóch niezależnych budynkach (oddzielne przestrzenie powietrzne), około 1000 prosiąt na budynek. W wieku 8 tygodni 10% świń w każdym budynku (2-3 zwierzęta /kojec) zainukolowano wirusem PRRS. 8 i 26 dni po infekcji wszystkie świnie w jednym budynku zostały zaszczepione 2ml szczepionki PRRS MLV, podczas gdy świnie w drugim budynku otrzymały 2ml roztworu soli fizjologicznej.

Próbki krwi i płynu ustnego pobierano: 0, 8,36, 70, 96 i 118 dni po infekcji w każdym z budynku. Wykrywano PRRSV RNA i przeciwciała przy użyciu testów PCR i ELISA.

Dodatkowo pobierano próbki powietrza 6 razy na tydzień, od 0 do 118 dnia po infekcji i badano pod względem obecności RNA PRRSV stosując test qPCR.

 

Jaki wynik otrzymano?

Szerzenie się wirusa PRRS i PRRSv dodatnie wyniki płynu ustnego było znacząco niższe w grupie szczepionej w stosunku do nieszczepionych prosiąt.

Poniższy wykres przedstawia wyniki próbek powietrza z qRT PCR. W szczepionej grupie wykazano znacząco mniej ogólnej liczby dni, w których RNA PRRSV stwierdzano w próbkach powietrza (14 dni). Także, okres czasu w którym próbki powietrza były pozytywne dla RNA PRRSV był krótszy (25 dni).

 

Jakie to ma znaczenie?

 

Badanie to wskazuje, po raz pierwszy, że użycie szczepionki PRRS MLV jest skutecznym narzędziem do zmniejszenia ilości wirusa PRRS w płynie ustnym i powietrzu wytwarzanych przez zakażoną populacje świń.

Wyniki te potwierdzają słuszność szczepienia populacji świń zakażonych przy użyciu  szczepionki żywej modyfikowanej (MLV) w celu zwiększenia skuteczności regionalnych programów zwalczania PRRS.

 

Enric Marco

Okiem lekarza praktyka Enric Marco

Co ciekawe, gdy mówimy o PRRS wiele konwencji nie ma dla nas zastosowania. Przykładowo gdy mówimy o bioasekuracji, zastosowane środki mogą działać lepiej lub gorzej w zależności od szczepu krążącego w środowisku gospodarstwa. Wynika to z tego że nie wszystkie szczepy mają taką samą zdolność do rozprzestrzeniania się w powietrzu. Szczepionki nie działają dokładnie tak jak oczekujemy. Możliwe że redukują w pewnym stopniu szerzenie się wirusa lub w niektórych przypadkach skracają czas trwania choroby a nawet zmniejszają nasilenie objawów. Nie chronią jednak przed wystąpieniem objawów u szczepionych zwierząt w takim stopniu jak inne szczepionki np. szczepionka przeciwko chorobie Aujeszkiego albo cirkowirozie (PCV2). Powyższe cechy uniemożliwiają ujednolicenie kryteriów postępowania.

Jednak tak było mówione w poprzednich komentarzach, wiemy dobrze w jakich obszarach musimy działać w celu przywrócenia normalności na fermie. Podobnie wiemy, że na terenach o dużej gęstości populacji świń, plany działania muszą być wspólne dla wszystkich gospodarstw. Wspólne środki które stosujemy: scentralizowane zarządzanie informacją (raportowanie wybuchów choroby, sekwencjonowanie wirusa, śledzenie ognisk); działania dotyczące przemieszczania zwierząt (ograniczenia źródła loszek remontowych lub prosiąt do tuczu); Poprawa bezpieczeństwa biologicznego i monitoring oraz realizacja wspólnych planów profilaktycznych.
Celem realizacji wspólnych planów profilaktycznych w tych obszarach jest po prostu próba zmniejszenia ryzyka krążenia wirusa. Jednak takie środki są zalecane na podstawie doświadczeń związanych z zwalczania innych zakażeń, a mianowicie choroby Aujeszkyego. U zwierząt zaszczepionych a następnie eksperymentalnie zakażonych chorobą Aujeszkyego udowodniono znacznie zmniejszenie wydalania wirusów dla niektórych szczepionek, redukcja ta może wynosić od 3 do 6 log10. W szczególnym przypadku szczepień przeciwko PRRS, zaobserwowano że wiremia u zakażonych zwierząt uległa redukcji, aczkolwiek w znacznie mniejszej wielkość. Osiągając tylko 1 log10 i wpływając w wielu przypadkach tylko na czas trwania wiremii. Dlatego oszacowanie rzeczywistego wpływu tego środka w regionalnym palnie kontroli jest naprawdę trudne. Od kiedy szczepienie loch jest powszechne dodatkowy koszt wprowadzania tego środka kontroli jest minimalny.

Jednak artykuł zawiera interesującą informacje: Mimo że faza wiremii nie zmienia się (przynajmniej w tej pracy), możliwość transmisji w powietrzu rzeczywiście jest zmniejszona w szczepionych populacjach, nawet po zakażeniu. Może to być oczywiście bardzo pomocne we wspólnych planach zwalczania PRRS. Jak wynika z omawianego artykułu, działania takie mogą mieć realny wpływ tak długo jak cała populacja jest zaszczepiona (tj tuczniki i lochy). Oczywiście, koszt tych działań jest wysoki (zwłaszcza, gdy wykonywane jest dwukrotnie szczepienie tuczników). Kluczowe do ich realizacji będzie więc dostępność analiz kosztów i korzyści.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów