X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Wskazówki dotyczące inseminacji doszyjkowej.

Pomimo tego, że jest to dobrze znana technika, wciąż popełniane są błędy przy jej stosowaniu. Pojawiają się pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

22 maj 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1

W dwóch poprzednich artykułach z Javierem Gilem, specjalistą od rozrodu świń i sztucznego zapłodnienia, opisaliśmy jak wykonać dobrą stymulację i skutecznie zaobserwować ruję.

W tym artykule zajmujemy się tematem tradycyjnej metody inseminacji. Pomimo tego, że jest to dobrze znana technika, nadal popełniane są błędy i pojawiają się pytania, na które spróbujemy odpowiedzieć.

Inseminacja doszyjkowa

Tradycyjnie inseminacja odbywa się przez zdeponowanie nasienia do szyjki macicy. Kateter umieszcza się w szyjce macicy, wąskiej części łączącej pochwę z macicą. Ruchy skurczowe szyjki przesuwają nasienie w stronę macicy. W rzeczywistości w tradycyjnej inseminacji układ rozrodczy lochy sam wprowadza nasienie do światła macicy.

Dlatego konieczne jest właściwe wykrycie rui, aby mieć pewność że jest to właściwy czas. Samica musi być bardzo pobudzona, najlepiej w towarzystwie knura, aby inseminacja była jak najbardziej zbliżona do naturalnego krycia. Cewnik musi być właściwie umieszczony w szyjce macicy, należy unikać wywierania nadmiernego nacisku na kateter.

Co rozumiemy przez „unikanie nadmiernego nacisku na kateter" ?

W celu przyspieszenia i ułatwienia procesu inseminacji w Hiszpanii i innych krajach popularne stały się systemy inseminacji bez użycia rąk. Musimy jednak uważać: podczas tradycyjnej inseminacji po właściwym umieszczeniu cewnika locha kurczy szyjkę macicy i zaciska się ona na głowie cewnika przez kilka sekund lub nawet minut. Gdybyśmy w tym momencie wycofali cewnik, stwierdzilibyśmy, że nie wychodzi, że jest zablokowany.

Po kilku minutach, kiedy szyjka macicy dostosuje się do cewnika, rozluźnia się. Każdy hodowca czy osoba pracująca na fermie obserwował to wiele razy: cewnik został założony, a dawka nie została pobrana, a potem nagle, bez żadnego nacisku, locha zaczyna szybko „wchłaniać” nasienie.Dzieje się tak, ponieważ szyjka macicy jest rozluźniona, co pozwala na przejście dawki tak, jak w przypadku nasienia podczas naturalnego krycia.

Zdjęcie 1. Systemy inseminacji bez użycia rąk pozwalają pracownikowi kontrolować inseminację kilku loch jednocześnie, skracając w ten sposób czas potrzebny do inseminacji. Ale istnieje większe ryzyko przemieszczenia cewnika, jeśli jest on sztywny.

Zdjęcie 1. Systemy inseminacji bez użycia rąk pozwalają pracownikowi kontrolować inseminację kilku loch jednocześnie, skracając w ten sposób czas potrzebny do inseminacji. Ale istnieje większe ryzyko przemieszczenia cewnika, jeśli jest on sztywny.

Jeśli pracujemy w systemie inseminacji bez użycia rąk(zdjęcie 1), umieszczamy cewnik, który jest zwykle dość sztywny i staramy się go dopasować do urządzenia.Gdy szyjka macicy jest skurczona, nie będzie to stanowić problemu, ponieważ cewnik będzie umiejscowiony prawidłowo, ale gdy tylko szyjka macicy się rozluźni, jeśli cewnik jest naprężony, pod kątem większym niż 90º względem ziemi, może się wysunąć. Może to powodować odkładanie się nasienia w pochwie zamiast w szyjce macicy, co oznacza, że możemy zobaczyć przepływ zwrotny nasienia. Problem często polega na tym, że podczas tego typu inseminacji zwykle obsługuję się jednocześnie kilka loch, co oznacza, że prawdopodobieństwo niezauważenia wspomnianego wcześniej przepływu zwrotnego jest większe, a zatem zwiększa ryzyko nieskutecznego zapłodnienia.

Czy standard trzymania cewnika w szyjce przez krótki czas po inseminacji jest prawidłowy?

Należy pamiętać, że inseminacja do szyjki macicy jest inseminacją przez „zalanie”. Duża część nasienia odkłada się w szyjce macicy, a stamtąd kieruje się ku macicy przez skurcze tego narządu. Z tego powodu sensowne jest pozostawienie cewnika włożonego do szyjki macicy na kilka minut, aby działał jak korek, podczas gdy locha absorbuje nasienie.Dzieje się tak jednak w ciągu kilku minut po inseminacji, więc jeśli pozostawimy kateter to tylko na kilka minut - nigdy nie na godzinę lub więcej, co czasem się zdarza.

Jeśli decydujemy się na to rozwiązanie, należy to robić za pomocą kateterów z zatyczką na końcu lub przez „zamknięcie” zginając kateter lub w jakikolwiek inny sposób.Będzie to również zależeć od rodzaju kateteru, którego używamy. Cewniki wielopierścieniowe lub piankowe mają większą średnicę i znacznie wypełniają szyjkę macicy, dobrze ją zamykając. Spiralny cewnik mniej zaślepia szyjkę macicy, ponieważ jest węższy i pozostawia więcej miejsca między kateterem a ścianą szyjki macicy, co umożliwia przedostanie się nasienia z powrotem, jeśli cewnik pozostanie wewnątrz po inseminacji.

Higiena podczas inseminacji

Niewątpliwie cały proces inseminacji musi być przeprowadzony w sposób higieniczny. Utrzymywanie środowiska lochy tak czystym, jak to możliwe, czyszczenie sromu, otwieranie sromu szeroko, aby uniknąć zanieczyszczenia kateteru, niedotykanie końcówki katetera rękoma itp. To środki, których należy przestrzegać.

Podobnie jak w przypadku każdej choroby, przestrzeganie tych samych procedur sanitarnych może przynieś różne wyniki w różnych gospodarstwach. Niektóre fermy są w stanie dobrze funkcjonować przy względnie czystych standardach, a inne będą wymagać higieny na bardzo wysokim poziomie. Będzie to zależeć od presji patogenów w środowisku bytowania lochy, sprawności układu odpornościowego, a zwłaszcza od czasu inseminacji. Fermy, w których stosuje się powtórki, z wieloma inseminacjami w początkowej lub w końcowej fazie ruii są bardziej narażone na infekcje.

Zdjęcie 2. Na rynku dostępne są różne rodzaje kateterów. Protokół umieszczenia w szyjce macicy jest różny w zależności od danego katetera. Ważne jest odpowiednie dostosowanie.

Zdjęcie 2. Na rynku dostępne są różne rodzaje kateterów. Protokół umieszczenia w szyjce macicy jest różny w zależności od danego katetera. Ważne jest odpowiednie dostosowanie.

Czy jeden rodzaj kateteru jest lepszy od innych?

Nie ma idealnego kateteru. Wszystkie będą działać dobrze, jeśli będą prawidłowo użyte. Konieczne jest jednak zrozumienie, że różnią się od siebie budową i miejscem gdzie ostatecznie je umieszczamy.

Spiralne cewniki symulują kształt penisa knura i muszą wejść, wykonując ruch obrotowy. Jest to płynniejsze i powoduje mniej urazów. Uważam, że są najlepszym wyborem dla macior iberyjskich, ponieważ są one bardzo niechętne każdemu kontaktowi.

Piankowe lub wielopierścieniowe katetery powinny być wprowadzone jednym ruchem. Hodowcy często stosują kilka ruchów, podobnych do stukania, locha zostaje zaalarmowana i reaguje kurczeniem szyjki macicy. W konsekwencji szyjka macicy zostanie całkowicie lub częściowo zamknięta, cewnik zostanie umieszczony w pochwie lub po prostu luźno na początku szyjki macicy.
Z mojego doświadczenia wynika, że niewłaściwe umieszczenie kateteru jest jednym z najczęstszych błędów na fermach i często może prowadzić do problemów w rozrodzie.

Inseminacja zastymulowanej lochy w towarzystwie knura, prawidłowe wprowadzenie kateteru zgodnie z typem, którego używamy, niezbędne środki higieny i dbałość o szczegóły są niezbędne, jeśli chcemy uzyskać maksymalne korzyści ze sztucznego zapłodnienia.

W kolejnych artykułach zajmiemy się inseminacją zaszyjkową stosowaną u loch.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Graficzne przedstawienie odruchu stania, owulacji i optymalnego czasu unasieniania u lochy z 60-godzinną rują.
Źródło: Carles Casanovas.

Jaką metodę inseminacji należy zastosować?

22-lut-2021

Kontynuujemy naszą serię artykułów, w których ekspert ds. rozrodu i sztucznej inseminacji świń Javier Gil dzieli się kluczowymi punktami dotyczącymi właściwego zarządzania sektorem krycia w celu poprawy płodności. W tym artykule omówiono kryteria ustalania prawidłowych metod inseminacji.

Ryc. 1. W przypadku inseminacji zaszyjkowej nasienie osadza się w jamie macicy, poza szyjką macicy.

Inseminacja zaszyjkowa

02-paź-2020

Od kilku lat inseminacja zaszyjkowa jest powszechna w większości ferm trzody chlewnej. W tym artykule omówimy wspólnie z Javierem Gilem, specjalistą od reprodukcji świń i sztucznej inseminacji, o czym należy pamiętać, aby prawidłowo wykorzystać tę technikę.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji