TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wytyczne AASV dotyczące klasyfikacji statusu PRRS ulegają zmianie

Przeglądamy nowości w wytycznych Amerykańskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Świń (AASV), które obejmują nowe techniki monitoringu oraz rozszerzone i modyfikacje kategorii.

Zespół rozrodczo-oddechowy świń (PRRS) rzucił wyzwanie światowemu przemysłowi trzody chlewnej na wiele sposobów. Niektóre z wyzwań, jakie choroba stawiała ze względu na jej cechy epidemiologiczne, to standaryzacja terminologii stosowanej w przemyśle trzody chlewnej w odniesieniu do PRRS oraz żeby terminologia była w stanie objąć wszystkie różne podejścia do zarządzania chorobą (kontrola lub eliminacja).

Minęło dziesięć lat od pierwszej wersji rekomendowanych przez AASV wytycznych dotyczących klasyfikacji stad PRRS (Holtkamp i in., 2011). Wytyczne spełniły potrzebę posiadania wspólnej terminologii dla lekarzy weterynarii, producentów i badaczy, aby mogli komunikować się na temat PRRS. Co więcej, zapewnił jasny plan działania, pozwalający zdecydować, czy chcesz wyeliminować czy kontrolować wirusa w stadzie. Wartość takiej terminologii została wzmocniona przez Morrison Swine Health Monitoring Project (MSHMP), który wykorzystał adaptację wytycznych AASV. W skrócie, MSHMP jest dobrowolną inicjatywą kierowaną przez producentów, która gromadzi i raportuje częstość występowania PRRS z około 50% stad hodowlanych w Stanach Zjednoczonych (USA). Mając tak duży udział w branży i używając odpowiedniej terminologii, szybko stało się to częścią słownictwa stosowanego na co dzień wśród weterynarzy i producentów. W ten sposób klasyfikacja została przyjęta i stała się bardzo istotna dla weterynarzy nie tylko w USA, ale także w innych krajach produkujących trzodę chlewną. Jednak przemysł trzody chlewnej rozwija się bardzo szybko i konieczna była aktualizacja wytycznych AASV, aby uwzględnić najnowsze techniki diagnostyczne i monitorujące, a także rozwiązać istotne problemy, które pojawiły się od czasu jego pierwszej publikacji. W tym celu grupa robocza AASV dokonała przeglądu klasyfikacji PRRS i opracowała modyfikację, która zostanie opublikowana w roku 2021. Tutaj podsumuję najistotniejsze zmiany w wytycznych.

Nowe techniki monitorowania

Sposób, w jaki przemysł monitoruje wirusa PRRS (PRRSv) w stadach hodowlanych, ewoluował od czasu napisania pierwszych wytycznych w 2011 r. Zaktualizowane wytyczne obejmują nie tylko surowicę do monitorowania PRRSv, ale także płynów i płyny technologiczne i rodzinne (płyn ustny pobrany od lochy i miotu). Płyny procesowe - z tkanek (PF) to surowiczo-krwisty wysięk powstały po zebraniu ogonów i jąder z kastracji i przechowywania ich w pojemniku. Wykorzystanie PF wzrosło w amerykańskim przemyśle trzody chlewnej od 2016 r. ze względu na jego wysoką czułość i opłacalność wykonania badania. Monitorowanie za pomocą PF można wykorzystać do klasyfikacji stad w różnych statusach. Rodzinny płyn ustny (FOF) to kolejny rodzaj próbki zbiorczej, uzyskiwany w wyniku żucia przez matkę i prosięta sznura. W wytycznych stosowanie FOF ogranicza się do utrzymania stada w osiągniętym statusie, a nie jako dowód wspierający status stada.

Dodane i przedefiniowane kategorie

Kategoria I (PRRSv dodatnia niestabilna) jest podzielona na dwie podkategorie, aby lepiej dostosować się do potrzeb branży: PRRSv-dodatni niestabilny, wysoka częstość występowania (l-A) i PRRSv-dodatni niestabilny, niska częstość występowania (l-B). Kategoria I była kategorią domyślną dla stad przechodzących kliniczny wybuch PRRS, a następnie, podczas wysiewania, niezależnie od częstości występowania choroby. W poprzedniej wersji wytycznych AASV zostało to zdefiniowane jako punkt wyjścia i było uważane za kategorię, w której gospodarstwa rolne nie chciałyby być. Są jednak firmy, w których kontrola chorób i ograniczanie wpływu ekonomicznego jest głównym priorytetem w stosunku do stabilizacji PRRS określonej w wytycznych. Dlatego kategoria I-A staje się kategorią domyślną w nowych wytycznych dla gospodarstw zaraz po wystąpieniu ogniska PRRSv i tam, gdzie częstość wysiewania wirusa u prosiąt jest wysoka. Kategoria I-B jest etapem pośrednim między byciem niestabilnym (kategoria I) a stabilnym (kategoria II) i ma dwa możliwe kierunki. Może to być kategoria przejściowa dla gospodarstw podlegających kontroli lub eliminacji, których celem jest dotarcie do kolejnego punktu granicznego lub może stać się linią mety dla tych gospodarstw i firm, których cele produkcyjne są realizowane w ramach tego scenariusza.

Kolejną główną zmianą w wytycznych AASV jest redefinicja kategorii stabilnej dodatniej (kategoria II). Kategoria II to kategoria braku pewności co do wysiewania u prosiąt odsadzonych. Możesz nie być w stanie wykryć wirusa, ale PRRSv może nadal występować w częstości niższej niż ta, którą może wykryć zastosowany schemat próbkowania. W nowych wytycznych zmniejszono poziom niepewności poprzez zwiększenie liczby prosiąt, od których pobiera się próbki przy odsadzeniu.

Wreszcie, stworzono nową kategorię, dodatnie, stabilne szczepione (kategoria II-VX), która mogła uwzględnić producentów, którzy nie byli zainteresowani eliminacją podczas pracy nad kontrolowaniem PRRSv poprzez szczepienie. Kategoria „ferma dodatnia zaszczepiona” to także kierunek dla stad, w których niektóre firmy nie zainteresowane eliminacją kończą proces stabilizacji i osiągają swoje cele produkcyjne. Należy jednak przedstawić dowody (sekwencjonowanie lub PCR metodą clampowania), aby wykluczyć obecność wirusa typu dzikiego.

Tabela 1. Podsumowanie różnych statusów klasyfikacji PRRSv AASV (Holtkamp et al., 2011) dla stad hodowlanych w zależności od statusu siewstwa wirusa u prosiąt i statusu ekspozycji loch.

Obecne wytyczne AASV
(Hotlkamp et al. 2011)
Siewstwo u prosiąt (PCR) Ekspozycja loch
(ELISA)
Dodatni niestabilny (I) Dodatnie Dodatnie
Dodatni stabilny (II-A) Niepewne Dodatnie
Dodatni stabilny (II-B) w trakcie eliminacji
Warunkowo negatywny (III) Ujemne Dodatnie
Negatywny (IV) Ujemne Ujemne

Tabela 2. Podsumowanie różnych nowych statusów klasyfikacji PRRSv AASV (Holtkamp et al., 2011) dla stad hodowlanych według statusu siewstwa wirusa u prosiąt i statusu ekspozycji lochy. Nowe kategorie są oznaczone gwiazdką.

Nowe wytyczne AASV
(Hotlkamp et al. 2021)
Siewstwo u prosiąt (PCR) Ekspozycja loch
(ELISA)
Dodatni niestabilny
Wysoka częstość (IA) ✪
Dodatnie Dodatnie
Dodatni niestabilny
Niska częstość (IB) ✪
Dodatnie Dodatnie
Dodatni stabilny (II) Niepewne Dodatnie
Dodatni stabilny
ze szczepieniem (II-vx) ✪
Warunkowo negatywny (III) Ujemne Dodatnie
Negatywny (IV) Ujemne Ujemne

Wniosek

Wytyczne AASV okazały się przydatne do lepszej komunikacji między weterynarzami, producentami i badaczami na temat statusu gospodarstw PRRSv. Wytyczne będą musiały zostać aktualizowane w miarę upływu czasu, ponieważ przemysł trzody chlewnej, techniki diagnostyczne i wirus szybko ulegają zmianie i pojawiają się nowe wyzwania.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji