X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
3
Czytaj ten artykuł w:

Wytyczne postępowania po inseminacji świń

Kończąc tę serię artykułów, specjalista ds. reprodukcji świń i sztucznego unasienniania Javier Gil wyjaśnia znaczenie właściwego zarządzania po porodzie, jeśli chodzi o to, kiedy należy przenosić lochy i jak je karmić.

2 lipiec 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
3

Kiedy jest właściwy czas, aby przenieść lochę po inseminacji?

Zawsze pojawiają się wątpliwości co do najlepszego czasu na przeniesienie loch po inseminacji.

Lochę inseminowaną w kojcu pojedynczym należy pozostawić w tym samym kojcu, i z tymi samymi lochami sąsiednimi do 35 dnia ciąży.

Jeśli trzeba ją przenieść, należy to zrobić w ciągu pierwszych 3 dni po zapłodnieniu. Weźmiemy pod uwagę, że zapłodnienie nastąpi przy pierwszej inseminacji, chociaż w systemach z kontrolą rui i natychmiastową inseminacją bardziej prawdopodobne jest, że zapłodnienie nastąpi przy drugiej dawce.

W przypadku stosowania 3-dniowego schematu inseminacji, zapłodnienie należy uznać za dokonane w pierwszym dniu. Gdybyśmy mieli liczyć od ostatniego dnia, a zapłodnienie nastąpiło pierwszego dnia, przenosilibyśmy ją w 5 dniu ciąży (bardzo ryzykowny czas).

Przy tym harmonogramie nie jest możliwe jednoczesne przeszmieszczanie wszystkich loch, które są inseminowane w ciągu tygodnia, ponieważ pod koniec tygodnia będą lochy, które zostały inseminowane 2 dni temu, a inne 5 dni temu, więc „inseminacja i wypuszczanie” muszą być wykonywane co 2 dni lub co najmniej dwa razy w tygodniu, ale zawsze biorąc pod uwagę, kiedy każda locha była inseminowana.

Fot. 1. Przemieszczanie loch w 35 dniu ciąży.
Fot. 1. Przemieszczanie loch w 35 dniu ciąży.

Innym z najczęstszych pytań jest przemieszczanie loszek po wejściu w ruję

Najlepiej byłoby, gdyby loszki umieścić w kojcu 3 dni po rozpoczęciu rui, trzymać w tym samym kojcu i z tymi samymi sąsiadkami, dokonać flushingu 10 dni przed przypuszczalnym terminem drugiej rui, sprawdzać obecność rui i dokonać inseminacji.

Ale jeśli te kroki nie zostaną wykonane, który z poniższych scenariuszy byłby mniejszym złem?

  • Pozostawić w kojcach zbiorowych do ostatniej chwili, wykryć jeszcze tam ruję, przenieść do stanowiska pojedynczego w momencie wykrycia rui i dokonać inseminacji.
  • Albo umieścić w kojcu pijedynczym na siedem dni przed ruią i wówczas inseminować.

Najmniej złą opcją jest umieszczenie lochy w stanowisku indywidualnym 7-8 dni wcześniej i doczekanie tam początków rui. W ten sposób locha będzie owulować, jednak nie wyrażając swojego pełnego potencjału ze względu na brak odpowiedniego flushingu. Przez pierwsze trzy dni nie będzie jadła lub będzie jadła mniej niż zazwyczaj, a potem będzie jadła normalnie, ale będzie ot miało wpływ na wielkość miotu.

Gdy locha jest umieszczana w kojcu pojedynczym w okresie rui, poziom stresu jest tak wysoki, że może nie mieć owulacji, powodując powrót rui. Locha się zaaklimatyzuje, ale wygenerujemy 21 dni nieprodukcyjnych.

Jak wyjaśnił Javier w poprzednich artykułach, lochy, które nie mogą w pełni wyrazić swojego potencjału podczas pierwszego oproszenia i produkują małe mioty, będą generalnie przeciętnymi lochami przez całe życie reprodukcyjne.

Podsumowując, żaden z tych sposobów nie jest zalecany.

Zaleca się zmniejszenie pogłowia fermy i zapewnienie przestrzeni do aklimatyzacji loszek, aby mogły przebywać w kojcu co najmniej 14 dni przed pierwszą inseminacją.

Jakie zalecenia żywieniowe polecasz w okresie rui?

Często spotyka się farmy, w których karmienie jest ograniczone od momentu pojawienia się pierwszych loch w rui do 5-6 dnia ciąży. Gdy ilość paszy jest zmniejszona dla wszystkich loch po odsadzeniu, od momentu pojawienia się pierwszych rui, flushing żywieniowy tych, które jeszcze nie weszły w ruję zostaje przerwany, zmniejszając w ten sposób wzrost pęcherzyków i utrudniając im wejście w ruję.

Niezbędne jest zmniejszenie dawki pokarmowej lochom przez 2-3 dni, co tak naprawdę zmniejsza pobranie paszy w naturalny sposób, następnie zwiększając dawkę od 3 dnia ciąży do około 3 kg dziennie, nawet jeśli locha ma nadwagę.

Bardzo ważne jest utrzymanie tej dawki w ciągu pierwszych 30 dni ciąży, ponieważ locha musi rozwinąć łożysko z odpowiednim unaczynieniem, aby prosięta prawidłowo rosły, zapobiegając niskiej wadze urodzeniowej prosiąt.

W przypadku loch o wysokiej kondycji ciała ograniczenie diety można ustalić między 30 a 80 dniem ciąży.

Pierwszy miesiąc jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju łożyska, na co nie wystarczą własne zapasy organizmu, a potrzebne są jedynie poziomy białek, witamin i mikroelementów, które można znaleźć tylko w diecie.

Masa urodzeniowa, oprócz wielu innych czynników, jest bezpośrednio związana z żywieniem lochy w pierwszym miesiącu ciąży.

Dzięki tej serii artykułów będziemy mogli poprawić różne błędy w naszych gospodarstwach, ustalając wyjaśnione wytyczne w celu poprawy płodności i produktywności poprzez prawidłowe zarządzanie i stosowanie różnych technik inseminacji.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Ryc. 1. W przypadku inseminacji zaszyjkowej nasienie osadza się w jamie macicy, poza szyjką macicy.

Inseminacja zaszyjkowa

02-paź-2020

Od kilku lat inseminacja zaszyjkowa jest powszechna w większości ferm trzody chlewnej. W tym artykule omówimy wspólnie z Javierem Gilem, specjalistą od reprodukcji świń i sztucznej inseminacji, o czym należy pamiętać, aby prawidłowo wykorzystać tę technikę.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji