X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Alternatywne sposoby ograniczenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w europejskiej produkcji świń

Po zindywidualizowanym wdrożeniu środków alternatywnych można było osiągnąć znaczne zmniejszenie stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w produkcji trzody chlewnej bez narażania zdrowia zwierząt.

16 grudzień 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Ograniczenie użycia środków przeciwdrobnoustrojowych (AMU) jest głównym celem nowoczesnej produkcji trzody chlewnej. Celem tego badania była ocena skuteczności środków alternatywnych w zmniejszaniu AMU na poziomie stada. W badaniu prospektywnym wzięło udział 68 stad świń od porodówek do tuczu zlokalizowanych w Belgii, Francji, Niemczech i Szwecji. Stada zakwalifikowano na zasadzie dobrowolności w celu wdrożenia dostosowanych planów interwencji do zmniejszenia AMU. Środki alternatywne obejmowały poprawę bioasekuracji (n = 29 stad), szczepienia (n = 30), zmiany schematów żywienia lub jakości wody pitnej (n = 45), poprawę zdrowia i dobrostanu świń (n = 21), a także stabilne warunki środowiskowe i środki zootechniczne (n = 14). Stada obserwowano przez 1 rok po wdrożeniu środków. Odnotowywano roczne wydatki na środki przeciwdrobnoustrojowe lub realizację leczenia, a także wskaźniki zachorowalności na choroby i porównano je z rokiem poprzedzającym interwencję. AMU mierzono jako częstość leczenia i obliczano według kategorii wiekowej, klasy antybiotyków i drogi podania.

Zgodność z planami interwencji była wysoka (mediana 93%). AMU uległa znacznemu zmniejszeniu po wdrożeniu środków alternatywnych: pod kątem mediany, stada czterech krajów świnie leczono przed interwencją w 25% ich oczekiwanej długości życia (200 dni od urodzenia do uboju), a po interwencji 16%. AMU świń odsadzonych i warchaków uległo istotnemu zmniejszeniu odpowiednio o 37% i 54%. Stosowanie polimyksyn i tetracyklin zostało znacznie zmniejszone, odpowiednio o 69 i 49%. AMU z paszą i wodą, a także pozajelitowe AMU zostały znacznie zmniejszone, odpowiednio o 46 i 36%. Stada z wyższym poziomem AMU przed interwencją osiągnęły większą redukcję. Większość zachorowań była podobna przed i po interwencji, z nielicznymi wyjątkami zaburzeń przewodu pokarmowego u prosiąt ssących (spadła) i u świń hodowlanych (zwiększyła się).

Po zindywidualizowanym wdrożeniu środków alternatywnych możliwe było osiągnięcie znacznego zmniejszenia AMU w produkcji świń bez narażania zdrowia zwierząt. Redukcja AMU w najmłodszych kategoriach wiekowych (prosięta karmione i prosięta odsadzone) oraz ograniczenie grupowego leczenia paszą i wodą było zgodne z najnowszymi europejskimi wytycznymi dotyczącymi rozważnego stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w weterynarii.

Raasch, S., Collineau, L., Postma, M. et al. Effectiveness of alternative measures to reduce antimicrobial usage in pig production in four European countries. Porc Health Manag 6, 6 (2020). https://doi.org/10.1186/s40813-020-0145-6

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji