X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Badanie serologiczne tuczników pokazuje korelacje między Ascaris suum, patogenami płuc a parametrami wydajności

Badania wskazują, że screening serologiczny pod kątem A. suum na fermach tuczu jest obiecującym nowym narzędziem diagnostycznym, które pozwoli na ocenę infekcji glistami poprzez mierzenie stopnia infestacji tymi pasożytami.

8 lipiec 2015
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Diagnostyka często występującego, istotnego z punktu ekonomicznego pasożyta, jakim jest Ascaris suum na fermach tuczu do tej pory stanowiła wyzwanie. Obecnie rutynową kontrolą jest liczenie na taśmie ubojowej wątrób, w których zauważa się zmiany wywołane przez tego pasożyta. Jednak ostatnio stworzono test serologiczny pozwalający na wykrycie przeciwciał przeciwko molekułom hemogolobiny A. suum. Test wykazuje się wysoką czułością w wykrywaniu ekspozycji na A. suum u tuczników. W tym badaniu najpierw porównano wyniki opisanego testu serologicznego z odsetkiem wątrób ze zmianami typowymi dla A. suum. Następnie przeanalizowano potencjalny związek między poziomem zakażenia A. suum a ekspozycją na istotne patogeny płuc. Zidentyfikowano pewne korelacje między danymi serologicznymi a technicznymi parametrami wydajności (TPI) w 20 belgijskich i 20 niemieckich fermach prowadzących tucz.

W przypadku obydwu ferm zauważono znaczącą korelację między podwyższonymi wynikami serologicznymi dla A. suum i odsetkiem wątrób ze zmianami (odpowiednio p= 0.63 i p=0.75). W fermach belgijskich zarówno wyniki serologii jak i odsetek wątrób ze zmianami były negatywnie skorelowane ze średnimi dziennymi przyrostami (ADG) (p=-0.69 i p=-0.56). W przypadku danych niemieckich korelacja ta była graniczna i zauważalna tylko w przypadku odsetka wątrób ze zmianami a ADG (p=-0.44, P=0.053). Z kolei tylko w fermach niemieckich wykryto korelacje między obserwowanymi zmianami w płucach i podwyższonymi wynikami testów serologicznych na A.suum, a także innymi patogenami układu oddechowego.

Reasumując, badania wskazują, że screening serologiczny pod kątem A. suum na fermach tuczu jest obiecującym nowym narzędziem diagnostycznym, które pozwoli na ocenę infekcji glistami poprzez mierzenie stopnia infestacji tymi pasożytami. Ponadto badania wykazały, że zarówno zakażenia glistami,  jak i większe narażenie na patogeny układu oddechowego mają znaczący wpływ na produkcyjność fermy, a więc czynniki te powinny byc brane pod uwagę przy ocenie zdrowotności stada i produkcyjności fermy.

Johnny Vlaminck, Simon Düsseldorf, Lourens Heres, Peter Geldhof. Serological examination of fattening pigs reveals associations between Ascaris suum, lung pathogens and technical performance parameters. Veterinary Parasitology. Volume 210, Issues 3–4, 15 June 2015, Pages 151–158. doi:10.1016/j.vetpar.2015.04.012

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji