TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Częstość występowania Brachyspira hyodysenteriaeu loch i prosiąt ssących

Badanie stad hodowlanych i prosiąt ssących może posłużyć jako alternatywa dla tradycyjnych programów nadzoru.

21 maj 2014
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Cel: Ocena występowania Brachyspira hyodysenteriae (B Hyo) u zwierząt hodowlanych, loch karmiących i ich miotów w stadach dodatnich pod kątem dyzenterii świń-(SD).

Materiał i metody: Badanie 1: lochy karmiące i prosięta w okresie ssania. Wymazy z odbytu wybranych zwierząt zebrano ośmiokrotnie w 1 - do 4-tygodniowych odstępach czasu z ferm utrzymujących zwierzęta do odsadzenia o dodatnim statusie SD. Przy każdym próbobraniu wymazy pobierano od 60 zwierząt (indywidualne wymazy od lochy i trzech prosiąt z jej miotu). Próbki od prosiąt były traktowane jako reprezentatywne dla całego miotu. Próbki badano poprzez hodowlę pod kątem Brachyspira i potwierdzano reakcją łańcuchową polimerazy (PCR). Badanie 2: stada hodowlane. Do badania wybrano pięć różnej wielkości gospodarstw z lochami o statusie SD- dodatnim. Jednorazowo na fermie pobierano wymazy z odbytu 150 wybranych loch. Wymazy z odbytu zebrano raz na farmie z 150 losowo wybranych macior. Próbki badano poprzez hodowlę pod kątem Brachyspira i potwierdzano reakcją łańcuchową polimerazy (PCR).

Wyniki: Badanie 1: lochy karmiące i prosięta w okresie ssania. Odsetek loch dodatnich wahał się między 0% a 5%, ze średnią częstością1,04%. Procent miotów dodatnich wahał się w zakresie od 0% do 5%, o średniej częstości 1,88%. Badanie 2: stada hodowlane. Odsetek loch dodatnich wynosił od 0% do 1,33%. Jedynie trzy z pięciu hodowli uzyskało wynik pozytywny.

Wnioski: badanie stad hodowlanych i prosiąt ssących może posłużyć jako alternatywa dla tradycyjnych programów nadzoru. Zrozumienie występowania SD w endemicznie zakażonych gospodarstwach hodowlanych może udoskonalić obecne programy nadzoru.

Duff JW, Pittman JS, Hammer JM, et al. Prevalence of Brachyspira hyodysenteriae in sows and suckling piglets. J Swine Health Prod. 2014;22(2):71–77.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów