X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dynamika zakażenia wirusem influenzy świń typu A w fermach trwale zakażonych

Celem badań było scharakteryzowanie epidemiologii nawracających zakażeń wirusem influenzy świń typu A i identyfikacja głównych determinant.

27 listopad 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Współistniejące zakażenia przez różne podtypy wirusa influenzy A w hodowli trzody chlewnej zwiększa ryzyko pojawienia się nowego wariantu wirusa. Celem tego badania było scharakteryzowanie epidemiologii nawracających zakażeń wirusem influenzy świń i określić jego główne determinanty.

Obserwacje zostały przeprowadzono w 3 wybranych gospodarstwach, w których występowały nawracające infekcje influenzy świń. W każdym gospodarstwie była monitowana reprezentatywna grupa po 40 prosiąt, od narodzin do uboju. Prosięta były monitorowane indywidualnie, w okresach miesięcznych poprzez badania serologiczne i obserwacje kliniczne. Gdy wystąpiły ogniska grypy, codziennie były przeprowadzane badania wirusologiczne i kliniczne przez okres dwóch tygodni.

Ogniska influenzy, potwierdzone wykryciem wirusa influenzy typu A, odnotowano co najmniej raz w każdej partii. Ogniska te wystąpiły u zwierząt w tym samym wieku w obrębie gospodarstw i były skorelowane ze zwiększoną częstotliwością kichania i kaszlu. Podtypami europejskimi krążącymi w fermach były H1N1 i H1N2. W zależności od partii zwierząt zakażenia występowały kolejno po sobie lub czasem jednocześnie, co sugeruje krążenie wirusa na poziomie fermy, partii zwierząt, jak i również indywidualnie. Szacunkowa skala odwzorowania R ognisk influenzy oscylowała pomiędzy 2,5 [1,9-2,9] i 6.9 [4.1-10.5], w zależności od wieku zwierząt zakażonych i statusu serologicznego zainfekowanych prosiąt. Na długość siewstwa miał wpływ wiek w momencie zakażania, status serologiczny matki i praktyki przemieszczania prosiąt między miotami. Upośledzoną odpowiedź humoralną zidentyfikowano u prosiąt zainfekowanych w czasie, gdy nadal posiadały przeciwciała matczyne.

Nicolas Rose, Séverine Hervé, Eric Eveno, Nicolas Barbier, Florent Eono, Virginie Dorenlor, Mathieu Andraud, Claire Camsusou, François Madec and Gaëlle Simon. Dynamics of influenza A virus infections in permanently infected pig farms: evidence of recurrent infections, circulation of several swine influenza viruses and reassortment events. Veterinary Research 2013, 44:72 doi:10.1186/1297-9716-44-72.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji