X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ stosowania marbofloksacyny na kolonizację Haemophilus parasuis

Marbofloksacyna okazała się być przydatna w kontroli choroby wywołanej zakażeniem przez H. parasuis, zarówno w przypadku leczenia indywidualnego jak i całego stada, choć całkowite wyeliminowanie patogenu nie było możliwe.

11 grudzień 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Marbofloksacyna (MB) jest fluorochinolonem drugiej generacji. W weterynarii jest często stosowana w zakażeniach układu oddechowego świń. Nie ma jednak dostępnych informacji na temat tego, jak jej stosowanie wpływa na stopień kolonizacji patogenem Haemophilus parasuis. Biorąc pod uwagę fakt, że fluorochinolony są często stosowane w przypadku chorób układu oddechowego świń, celem pracy było badanie kolonizacji H. parasuis u świń, którym jednorazowo podawano 8mg/kg masy ciała (mc) marbofloksacyny.

Badania przeprowadzono w stadzie, w którym uprzednio występowały przypadki choroby Glassera. 300 4-tygodniowych prosiąt zostało losowo podzielonych na dwie grupy i umieszczonych w osobnych pomieszczeniach, z osobnym systemem wentylacji. Grupa badana otrzymała jednorazowo 8mg/kg mc marbofloksacyny w postaci iniekcji. Zwierzętom z grupy kontrolnej podano iniekcję płynu fizjologicznego o tej samej objętości. Badanie zaczęto w początkowym okresie poodsadzeniowym. 20 losowo wybranych prosiąt z każdej z grup zostało oznakowanych. Od tych zwierząt pobierano wymazy z nosa w 0, 1, 7, 14 i 28 dniu po podaniu antybiotyku. Następnie pobrane próbki zostały poddane badaniu metodą PCR pod kątem obecności H. parasuis 2.

W doświadczeniu w wykorzystano odpowiednio siedemnaście i dwadzieścia zwierząt z każdej grupy, ponieważ trzy zwierzęta z grupy kontrolnej padły w trakcie trwania doświadczenia. Między 1 a 7 dniem od rozpoczęcia badania odnotowano znaczące różnice pomiędzy grupami. Jednak w 14-28 dniu po podaniu leku różnice w stopniu kolonizacji H. parasuis zanikły.

Podawanie marbofloksacyny w dawce 8mg/kg mc domięśniowo w pojedynczej iniekcji obniżyło odsetek zwierząt dodatnich pod kątem obecności H. parasuis w jamie nosowej w krótkim czasie po podaniu leku. Wyniki badań wskazują na użyteczność stosowania marbofloksacyny w kontroli choroby wywoływanej przez ten patogen, zarówno w indywidualnych przypadkach, jak i leczeniu grupowym, jednak całkowita eliminacja nie była możliwa.

Carles Vilalta, Nuria Galofré, Virginia Aragon, Ana María Pérez de Rozas, Lorenzo Fraile. Effect of marbofloxacin treatment on Haemophilus parasuis colonization. 22nd IPVS, 2012.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji