TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Modelowanie rozprzestrzeniania się ASF i jego przetrwania u dzików w kontrastujących scenariuszach europejskich

Połączenie eliminacji dzików i usuwania zarażonej tuszy jest najskuteczniejszą metodą eliminacji wirusa bez eliminacji całej populacji zwierząt.

24 czerwiec 2020
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Afrykański pomór świń (ASF) jest poważną chorobą wirusową, która obecnie rozprzestrzenia się wśród świń domowych i dzików (Sus scrofa) na dużych obszarach Eurazji. Dzik odgrywa kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się ASF, ale pomimo ich znaczenia niewiele wiadomo na temat kluczowych mechanizmów, które napędzają przenoszenie infekcji i przetrwanie choroby. Opracowano model matematyczny dla ASF u dzików, który rejestruje obserwowany spadek gęstości populacji, szczyt zakażenia w populacji o danej gęstości i trwałość wirusa obserwowaną w przypadku wystąpienia ognisk ASF.

Wyniki zapewniają wgląd w kluczowe procesy, które napędzają dynamikę ASF i pokazują, że transmisja środowiskowa jest kluczowym mechanizmem określającym dotkliwość wybuchu infekcji, oraz że bezpośrednia zależna od częstotliwości transmisja i transmisja od osobników, które przeżyły zakażenie ASF ale wciąż chorują, ma kluczowe znaczenie dla długotrwałego przetrwania wirusa. Biorąc pod uwagę scenariusze reprezentatywne dla Estonii i Hiszpanii, pokazujemy, że szybsza degradacja tusz w Hiszpanii, ze względu na podwyższoną temperaturę i dużą liczbę padlinożerców, może zmniejszyć nasilenie epidemii. Nasze wyniki sugerują również, że wyższa gęstość populacji dzików i dłuższy okres rozrodczy związany z dodatkowym miotem prowadzi do wyraźniejszego wybuchu epidemii i utrzymywania się choroby w długim okresie.

Model służy do oceny środków kontroli choroby i sugeruje, że połączenie eliminacji dzików i usuwania zarażonej tuszy jest najskuteczniejszą metodą eliminacji wirusa bez eliminacji całej populacji zwierząt, oraz że wczesne wdrożenie tych środków kontroli zmniejszy poziomy infekcji przy jednoczesnym zachowaniu większej gęstości populacji, a w niektórych sytuacjach uniemożliwi ASF rozprzestrzenienie się w populacji.

O'Neill X, White A, Ruiz-Fons F, Gortázar C. Modelling the transmission and persistence of African swine fever in wild boar in contrasting European scenarios. Scientific Reports. 2020;10(5895)  https://doi.org/10.1038/s41598-020-62736-y

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły