Czytaj ten artykuł w:

Na ruchliwość plemników knura po rozmrożeniu wpływa długotrwałe przechowywanie nasienia w ciekłym azocie

Podczas budowania kriobanków nasienia świń należy wziąć pod uwagę fakt, że główna cecha fenotypowa plemników knura, ruchliwość, jest ograniczona przez czas przechowywania.

środa 2 październik 2019 (1 miesięcy 19 dni temu)
polubienia

Ze względu na szybką rotację genetyczną w przemyśle trzody chlewnej większość knurów do sztucznej inseminacji (AI) żyje 2-3 lata, okres, w którym przez 1-2 lata ich nasienie jest wykorzystywane w postaci płynnej dla celów AI. Pomimo wykazania niskiego przeżycia kriogenicznego, wpływającego na płodność po AI, nasienie knura jest zamrażane w celu ułatwienia transportu za granicę i zmiany lokalizacji cennej genetyki. W przypadku tego ostatniego nasienie jest przechowywane przez wiele lat w ciekłym azocie (LN2, kriostorage), co jest kontrowersyjną praktyką. Badaliśmy, w jaki sposób długość krioprzechowywania może wpływać na jakość nasienia. Słomki (0,5 ml) zamrożone przy użyciu tego samego protokołu kriokonserwacji, w jednym określonym miejscu z fermy AI o potwierdzonej płodności, były przechowywane w LN2 przez okres do 8 lat. Jakość nasienia po rozmrożeniu oceniano po 2, 4 lub 8 latach krioprzechowywania, zawsze w porównaniu do wczesnego rozmrażania (15 dni po zamrożeniu). Ruchliwość i kinematykę plemników oceniano po rozmrożeniu za pomocą komputerowej analizy nasienia (CASA), a żywotność plemników oceniano cytometrycznie przy użyciu określonych fluoroforów. Długość krioprzechowywania nie wpływała na żywotność plemników, ale całkowita i postępująca ruchliwość plemników była niższa w próbkach nasienia zamrożonych przez 4 lub 8 lat w porównaniu z rozmrożonymi 15 dni po zamrożeniu. Czas kriokonserwacji wpływał na kinetykę plemników, ale z większą intensywnością w próbkach krioprzechowywanaych przez 4 lata niż w tych przez 2 lata.


Podczas budowania kriobanków nasienia świń należy wziąć pod uwagę fakt, że główna cecha fenotypowa plemników knura, ruchliwość, jest ograniczona przez czas krioprzechowywania. Należy zwrócić uwagę na fakt, że> 2 lata kriokonserwacji może być szczególnie szkodliwe dla ruchliwości plemników niektórych knurów po rozmrożeniu, co może wymagać zwiększenia liczby plemników w celu AI.

Junwei Li, Inmaculada Parrilla, Maria D.Ortega, Emilio A.Martinez, Heriberto Rodriguez-Martinez, Jordi Roca. Post-thaw boar sperm motility is affected by prolonged storage of sperm in liquid nitrogen. A retrospective study. Cryobiology. Volume 80, February 2018, Pages 119-125. https://doi.org/10.1016/j.cryobiol.2017.11.004

pokrewne artykuły

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags