TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Niskoemisyjne kanały na gnojowice dla chlewni używających słomę

Nowy system do gnojowicy z instalacją na gnojowicę w kształcie litery U ze spłukiwaniem lub skrobaniem radzi sobie z gnojowicą z dużą ilością słomy i może zmniejszyć emisję amoniaku i zapachu z chlewni.

6 styczeń 2021
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Stosowanie słomy jako ściółki zwiększa dobrostan świń, ale wymaga odpowiedniego systemu dla gnojowicy, który poradzi sobie z zawartością słomy. Dla gnojowicy z zawartością słomy opracowano nowy system, w której instalacje na gnojowicę w kształcie litery U były skrobane mechanicznie lub przepłukiwane. Celem pracy było zbadanie wpływu opisanej instalacji na emisję amoniaku i substancji zapachowych w chlewniach tuczników (30–110 kg). Badanie wykonano w eksperymentalnej chlewni z dwoma kojcami po 15 świń każdy, z podłogą w 2/3 rusztową i 1/3 litą. Stężenie amoniaku mierzono przez cały okres produkcji (76 dni), a zapach przez dziewięć dni w środku tego okresu.

Wyniki pokazały, że w pierwszych 2/3 okresu produkcyjnego emisja amoniaku z chlewni z instalacjami na gnojowicę w kształcie litery U ze skrobaniem lub spłukiwaniem była o około 50% niższa niż w kontrolnych chlewniach. W ostatniej 1/3 okresu produkcyjnego wpływ na emisję amoniaku był mniejszy. Ogólnym efektem instalacji na gnojowicę w kształcie litery U ze skrobaniem lub spłukiwaniem była redukcja amoniaku o około 35–40%. Emisja zapachu (jako wartości aktywności zapachowej na podstawie wartości progowych dla poszczególnych czynników zapachowych) z chlewni z instalacją w kształcie litery U ze skrobaniem lub spłukiwaniem była o około 40% niższa niż w kontrolnych chlewniach.

Podsumowując, instalacje na gnojowicę w kształcie litery U ze spłukiwaniem lub skrobaniem radzą sobie z gnojowicą z dużą ilością słomy, a ich zastosowanie może zmniejszyć emisję amoniaku i zapachu z chlewni.

Hansen MJ, Kamp JN, Adamsen APS, Feilberg A. Low-emission slurry pits for pig houses with straw application. Biosystems Engineering. 2020; 197: 56-63. https://doi.org/10.1016/j.biosystemseng.2020.06.003

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji