TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Porównanie anatomicznego i funkcjonalnego rozwoju układu pokarmowego między potomstwem loszek i loch przy urodzeniu i odsadzeniu

Wczesny rozwój potomstwa loszek może być opóźniony w porównaniu z potomstwem loch, a niektóre różnice anatomiczne występują również przy odsadzaniu.

24 luty 2021
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Potomstwo loszek (GP) często ma ograniczone możliwości wzrostu i gorszy stan zdrowia w porównaniu z potomstwem loch (SP) od urodzenia, przy czym leżące u podstaw mechanizmy za to odpowiedzialne nie zostały jeszcze w pełni poznane. Celem niniejszego badania było porównanie różnic we wzroście i rozwoju między potomstwem GP i SP w pierwszych 24 godzinach po urodzeniu oraz w okresie okołosadzeniowym. Dwie kohorty świń, w tym 36 GP i 37 SP, poddano eutanazji w 1 z 4 punktów czasowych: kohortę urodzeniową (przy urodzeniu przed ssaniem, 0 h; i 24 h po urodzeniu, 24 h; n = 33) i kohortę odsadzoną (w około 29 dnia życia; „przed odsadzeniem” PrW i 24 godziny po odsadzeniu; „po odsadzeniu” PoW; n = 40). Świnie ważono indywidualnie w godzinach 0, 24, PrW i PoW aż do momentu eutanazji, w którym to czasie rejestrowano i analizowano masy wybranych tkanek i narządów w stosunku do masy ciała. Mierzono również długość jelita cienkiego (SI), kości udowej i ciała, a następnie pobierano próbkę surowicy i analizowano ją pod kątem stężenia IgG. Pobierano próbki błony śluzowej jelita czczego i jelita krętego i analizowano je pod kątem białka całkowitego i aktywności właściwej laktazy.

Poddane eutanazji GP były lżejsze niż SP we wszystkich punktach czasowych. We wszystkich punktach czasowych stosunek masy mięśnia czworogłowego do długości kości udowej, masy ciała do długości ciała, śledziony do masy ciała i masy SI do długości był niższy w grupie GP niż w przypadku SP. Nie było różnicy w stosunku żołądka lub serca do BW między GP i SP w żadnej kohorcie. Stosunek masy mózgu do masy wątroby był wyższy w grupie GP niż w grupie SP w kohorcie urodzeniowej, a stosunek mózgu do masy ciała był większy w grupie lekarzy rodzinnych zarówno w kohorcie urodzeniowej, jak i odsadzanej. Stosunek wątroby do masy ciała był podobny po urodzeniu, ale wyższy u GP po odsadzeniu. Całkowita zawartość białka błony śluzowej w jelicie czczym i krętym była niższa w GP po 24 godzinach w porównaniu z SP, a aktywność właściwa laktazy była większa w GP w kohorcie urodzeniowej, natomiast nie było różnic w kohorcie odsadzonej. Potomstwo loszek miało niższe stężenie IgG w surowicy w porównaniu z SP po 24 godzinach, ale nie było różnicy w kohorcie odsadzonej.

Podsumowując, odkrycia te sugerują, że wczesny rozwój potomstwa GP może być opóźniony w porównaniu z SP i że wiele anatomicznych różnic między GP i SP, które istnieją po urodzeniu, jest również obecnych po odsadzeniu.

Jessica R Craig, Frank R Dunshea, Jeremy J Cottrell, John B Furness, Udani A Wijesiriwardana, John R Pluske, A comparison of the anatomical and gastrointestinal functional development between gilt and sow progeny around birth and weaning, Journal of Animal Science, Volume 97, Issue 9, September 2019, Pages 3809–3822, https://doi.org/10.1093/jas/skz217

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

nie prenumerujesz tej listy Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

zaloguj się do listy

Powiązane artykuły

nie prenumerujesz tej listy 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

zaloguj się do listy