X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Powiązanie miejsc leżenia świń ze zmiennością środowiska w kojcach

Wyniki obliczeniowego modelu dynamiki płynów mogą dostarczyć wglądu w to, które czynniki środowiskowe wpływają na wybór lokalizacji leżenia świń, nawet zanim budynek dla świń zostanie zbudowany i zasiedlony.

18 listopad 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem tych badań było określenie, jakie czynniki środowiskowe w kojcach różnią się w zależności od miejsca, w którym świnie decydują się leżeć, i obszarów, których unikają. Dane o zewnętrznych warunkach pogodowych i parametrach konstrukcyjnych dla istniejącego komercyjnego budynku chlewni zostały wprowadzone do modelu dynamicznego termicznego (DT), generującego przepływ ciepła i wzorce temperatury powierzchni w konstrukcji, a następnie zostały wprowadzone do modelu obliczeniowej dynamiki płynów (CFD) do wygenerowanie danych o teoretycznych wzorcach przestrzennych temperatury i prędkości powietrza w jednym pomieszczeniu tego budynku w określonym dniu. Dokładną lokalizację każdej świni w sześciu wybranych kojcach w tym pomieszczeniu uzyskano na podstawie obrazów z kamer wideo zamontowanych na suficie w czterech reprezentatywnych punktach czasowych w ciągu dnia. Korzystając z danych dotyczących prędkości powietrza i temperatury wywiewanego powietrza na wysokości 0,64 m nad podłogą oraz siatki około 600 mm w celu utworzenia szeregu „komórek”, na podstawie modeli dla każdej komórki obliczono efektywną temperaturę ciągu (TED). Korzystając z modelu regresji sekwencyjnej, zbadano zakres, w jakim rzeczywiste położenie świń można było wiarygodnie przewidzieć na podstawie warunków środowiskowych generowanych przez wyniki modelu i inne czynniki w kojcach.

Wyniki pokazały, że prędkość powietrza, TED i bliskość litej przegrody kojca (wszystkie istotne przy P <0,05) miały istotną wartość predykcyjną i łącznie wyjaśniły 15,55% całkowitego wyjaśnionego odchylenia wynoszącego 17,13%. Gdy uwzględniono obecność sąsiadującej świni, wyniki wykazały, że leżenie obok innej świni, TED, prędkość powietrza i temperatura stanowiły odpowiednio 53,9%, 1,3%, 1,5% i 0,5% odchylenia wzorców leżenia (wszystkie P <0,001).

W ten sposób wyniki modelu CFD mogą potencjalnie zapewnić branży lepsze zrozumienie, które czynniki środowiskowe wpływają na wybór lokalizacji leżenia świń, nawet zanim budynek zostanie zbudowany i zasiedlony.

Jackson, P.; Nasirahmadi, A.; Guy, J.H.; Bull, S.; Avery, P.J.; Edwards, S.A.; Sturm, B. Using CFD Modelling to Relate Pig Lying Locations to Environmental Variability in Finishing Pens. Sustainability 2020, 12, 1928. https://doi.org/10.3390/su12051928

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji