X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wydajność świń hodowanych bez antybiotyków lub w konwencjonalnych systemach produkcyjnych po prowokacji PRRSV

W przypadku endemicznego zakażenia PRRSV obejmującym koinfekcje bakteryjne strategia produkcji ABF może narazić świnie na ciężką chorobę kliniczną.

29 maj 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Celem badania było porównanie parametrów wydajności i zdrowia świń hodowanych zgodnie z jednym z 3 protokołów antybiotykowych (AB): standardowy lek AB polegający na masowym podaniu w dniach 4 i 21 oraz rozsądna/ w miarę potrzeb terapia AB podana w późniejszym terminie w celach terapeutycznych jako lek grupowy w wodzie i paszy lub iniekcji indywidualnej (grupa T1, N = 702); zmodyfikowany lek AB taki jak w grupie T1, ale z leczeniem masowym tylko w 4 dniu i bez późniejszego leczniczego podawania leku (grupa T2, N = 675); lub schemat bez antybiotyków (ABF) (grupa T3, N = 702).

Wszystkim świniom trzy dni po odsadzeniu podano żywą szczepionkę modyfikowaną z wirusem zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRSV). Stosując model świni wysiewającej do naśladowania dynamiki endemicznego zakażenia, świnie prowokowano kontaktowo zjadliwą linią szczepu PRRSV 1, szczep 174, cztery tygodnie po szczepieniu.

Na tuczu średni dzienny przyrost (ADG) i średni współczynnik konwersji paszy (FCR) były znacznie lepsze dla grup T1 i T2 w porównaniu z grupą T3. Nie było znaczących różnic ADG i FCR między grupami T1 i T2. Śmiertelność i brakowanie świń były znacząco niższe w grupach T1 i T2 (odpowiednio 20,94% i 24,89%) w porównaniu z grupą T3 (57,98%). Przychód netto na jedną świnię wyniósł odpowiednio 105,43 USD, 98,79 USD i 33,81 USD dla grup T1, T2 i T3.

W warunkach tego badania, wyniki wskazują, że w przypadku endemicznego PRRSV obejmującym koinfekcje bakteryjne, strategia produkcji ABF narażać świnie na ciężką chorobę kliniczną, i że rozsądne stosowanie antybiotyków może znacznie poprawić zdrowie zwierząt.

Dee S, Guzman JE, Hanson D, Garbes N, Morrison R, Amodie D, et al. (2018) A randomized controlled trial to evaluate performance of pigs raised in antibiotic-free or conventional production systems following challenge with porcine reproductive and respiratory syndrome virus. PLoS ONE 13(12): e0208430.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji