X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Badanie rozpowszechnienia M. hyorinis, M. hyosynoviae, i M. hyopneumoniae, w różnych grupach wiekowych z użyciem kilku rodzajów próbek.

Badanie płynu ustnego metodą PCR okazało się być bardziej czułym testem w wykrywaniu zwierząt dodatnich pod kątem obecności M. hyorhinis i M. hyosynoviae, z kolei Tween 20 ELISA powinien być stosowany dla badania M. hyopneumoniae.

16 październik 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wszystkie trzy gatunki Mycoplasma bytują w drogach oddechowych świń. W przypadku obecności innych patogenów, zarówno wirusów jak i bakterii, M. hyopneumoniae przyczynia się do wystąpienia zespołu oddechowego świń (PRDC). Z kolei M. hyosynoviae atakuje stawy przyczyniając się do kulawizn i zapalenia stawów. M. hyorhinis może powodować uogólnione zapalenie błon surowiczych i wiąże się z przewlekłym zapaleniem stawów. Celem tego przekrojowego badania było oszacowanie występowania tych trzech gatunków Mycoplasma wykorzystując różne rodzaje próbek i metod badań.

Spośród jedenastu wybranych ferm trzody chlewnej,w których zwierzęta były szczepione, trzy charakteryzowały się występowaniem wysokiej śmiertelności w końcowej fazie tuczu. Próbki były pobierane od zwierząt w 6-7, 10-11 i 15-16 tygodniu życia. Badanie obejmowało trzy grupy produkcyjne: prosięta odsadzone, tuczniki w początkowej fazie tuczu i tuczniki w środkowej fazie tuczu. Z czterech kojców z każdej grupy zostały pobrane jednorazowo próbki śliny. Z każdego kojca pobrano również od wybranych osobników próbki krwi i głębokie wymazy z gardła.

Z przebadanych próbek płynu ustnego wszystkie były pozytywne pod względem obecności M. hyorhinis. W przypadku wymazów z gardła było to > 99% (n = 132). Wszystkie próbki płynu ustnego były ujemne pod względem obecności M. hyopneumoniae. Spośród badanych próbek wymazów z gardła tylko <2% było dodatnich. Pod kątem obecności M. hyosynoviae, 62,9% próbek płynu ustnego i 18,9% próbek wymazów z gardła było pozytywnych. Wykonano również badania krwi testem Tween 20 ELISA gdzie 57% próbek było dodatnich dla M. hyopneumoniae (N = 656). Wyniki mogą wskazywać na to, że płyn ustny jest bardziej czułym materiałem do badan pod kątem M. hyosynoviae i M. hyorhinis w porównaniu do wymazów z gardła. W porównaniu z próbkami wymazów z gardła, więcej próbek płynu ustnego dało wynik dodatni. Również wartości Ct dla płynu ustnego były niższe. Badanie ELISA okazało się być lepszą metodą wykrywania ekspozycji na M. hyopneumoniae w porównaniu do płynu ustnego i wymazów z gardła.

M. hyorhinis była bardzo rozpowszechniona we wszystkich grupach wiekowych, podczas gdy M. hyosynoviae i M. hyopneumoniae wykazywały wzrost częstości występowania wraz z rosnącym wiekiem świń.

Podsumowując, badanie płynu ustnego metodą PCR okazało się być bardziej czułym testem w wykrywaniu zwierząt dodatnich pod kątem obecności M. hyorhinis i M. hyosynoviae, z kolei Tween 20 ELISA powinien być stosowany dla badania M. hyopneumoniae.

Samuel P. Copeland, Mary A. Battrell, Jeremy S. Pittman, Rebecca C. Robbins. Exploring the prevalence of M. hyorinis, M. hyosynoviae, and M. hyopneumoniae, across various age groups using various sampling techniques. Proceedings 2013 AASV Annual Meeting.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji