X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1
Czytaj ten artykuł w:

Skuteczność dezynfekcji obuwia z zastosowaniem mokrych i suchych środków dezynfekujących w odniesieniu do PEDV i PRRSV

W tej próbie suchy środek dezynfekujący był najbardziej skuteczny w redukcji wirusowego RNA zarówno na butach jak i kolejnych powierzchniach.

16 listopad 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
1

Utrzymanie bezpieczeństwa biologicznego pomiędzy poszczególnymi budynkami stanowi wyzwanie. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się patogenów może być stosowana dezynfekcja obuwia, zarówno mokra jak i sucha. Celem było określenie skuteczności dezynfekcji obuwia z zastosowaniem mokrych lub suchych środków dezynfekcyjnych w kuwetach w odniesieniu do wirusa epidemicznej biegunki świń (PEDV) oraz wirusa zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRSV). Zabiegi obejmowały grupy 1) kontrolę, 2) mokry środek dezynfekcyjny i 3) suchy środek dezynfekcyjny. Przed dezynfekcją, po 0,5 mL PRRSV (~1×105 TCID50/mL) i PEDV (~1×105 TCID50/mL) umieszczono na nowym bucie z warstwą autoklawowanego pyłu kukurydzianego i pozostawiono do wyschnięcia na 15 minut. Po wyschnięciu mieszaniny, but był zakładany i wchodzono do odpowiedniej kuwety. Po 3 sekundach wyciągano but z kąpieli i stawiano go na blasze ze stali nierdzewnej, aby zasymulować chodzenie po obiekcie. But i blachę pozostawiono do wyschnięcia na 1 minutę przed pobraniem wymazów z obu powierzchni. Próbki zostały poddane analizie metodą duplex PCR w Weterynaryjnym Laboratorium Diagnostycznym Stanu Kansas. Wartości progowe cyklu analizowano przy użyciu programu SAS GLIMMIX v 9.4 (SAS, Inc., Cary, NC).

Nie było dowodów na interakcję zabieg dezynfekcyjny×powierzchnia×wirus. Interakcja pomiędzy zabiegiem a powierzchnią wpłynęła na ilość wykrywalnego RNA. Kontrola miała większe stężenie wirusa na blasze niż na bucie. Odwrotnie było w przypadku butów poddanych działaniu mokrego środka dezynfekcyjnego, gdzie but miał większe stężenie wirusa niż blacha. Zabieg×wirus również wpłynął na wykrywalne RNA, gdzie buty poddane dezynfekcji na mokro i kontrolne miały większe ilości RNA PEDV niż PRRSV. Nie wykryto wirusa, gdy użyto suchego środka dezynfekcyjnego.

W tym badaniu, suchy środek dezynfekcyjny był najbardziej skuteczny w redukcji wirusowego RNA zarówno na butach jak i na kolejnych powierzchniach; jednakże, dalsze badania w warunkach komercyjnych są uzasadnione.

Harrison O, Elijah CG, Blomme AK, Ottot H, Bai J, Poulsen-Porter E, Woodworth JC, Paulk CB, Gebhardt JT, Jones CK, 53 Evaluating the Efficacy of Boot Baths with Wet and Dry Disinfectants for Porcine Epidemic Diarrhea Virus and Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome Virus. Journal of Animal Science. 2022; 100(2): 17–18. https://doi.org/10.1093/jas/skac064.029

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji