TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Strategie próbobrań mające na celu prowadzenie nadzoru nad grypą u świń

W programach nadzoru nad grypą powinny być brane pod uwagę różne strategie próbobrań, w szczególności jeśli celem jest tylko wykrycie infekcji.

1 maj 2019
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wstęp

Wirus grypy A (IAV) jest ważnym patogenem u świń, który wpływa na wydajność i ma ważne implikacje dla zdrowia publicznego z powodu potencjału zoonotycznego. Nadzór ma kluczowe znaczenie dla kontroli grypy, jednak wykrycie zakażeń IAV może stanowić wyzwanie w endemicznie zakażonych stadach o niskiej częstości występowania zakażeń.

Metody

W grupach prosiąt ssących (w wieku 18–21 dni) i rosnących (w wieku 35–45 dni) porównano różne metody pobierania próbek w celu wykrycia, wyizolowania i sekwencjonowania IAV przy użyciu poszczególnych rodzajów próbek indywidualnych (wymazy z nosa, chusteczki do nosa i wymazy z jamy ustnej i gardła), grupowych (płyny doustne, chusteczki do ścierania większych powierzchni i chusteczki do wymion loch) oraz metody pobierania próbek z powietrza (cząstki osadzone na powierzchni i próbki powietrza). Wszystkie próbki badano metodą IAV rRT-PCR, a częśc z nich wykorzystano do izolacji wirusa i bezpośredniego sekwencjonowania.

Wyniki

Podsumowując, próbki środowiskowe i grupowe dawały wyższe współczynniki nieparzyste (zakres = 3,87–16,5, wartość p <0,05) wykrywania dodatniej próbki za pomocą rRT-PCR w porównaniu z indywidualnymi pulowanymi próbkami, z wyjątkiem wymazów z jamy ustnej i gardła (OR = 8,07, p -wartość <0,05). W przeciwieństwie do tego, indywidualne próbki dawały największe szanse na pozyskanie izolatu wirusa przez hodowlę komórkową. Wymazy z jamy ustnej i gardła u prosiąt ssących (78,4%), wymazy z nosa (47,6%) lub chusteczki do nosa (45%) u warchlaków oraz chusteczki wymion u loch karmiących (75%) były preferowanymi próbkami do uzyskania izolatu.

Wnioski

Nasze ustalenia wskazują, że strategie pobierania próbek w grupach i środowisku powinny być brane pod uwagę w programach nadzoru nad grypą, w szczególności jeśli celem jest jedynie wykrycie infekcji. Badanie to dostarcza nowych informacji na temat metod pobierania próbek w celu prowadzenia skutecznego nadzoru nad grypą u świń i określa przydatność nowego typu próbek, czyli chusteczek do wymion z loch karmiących jako który oferuje wygodny, tani i nie naruszający dobrostanu sposób monitorowania IAV w miotach przed odsadzeniem.

Jorge Garrido-Mantilla, Julio Alvarez, Marie Culhane, Jayaveeramuthu Nirmala, Jean Paul Cano and Montserrat Torremorell.Comparison of individual, group and environmental sampling strategies to conduct influenza surveillance in pigs. BMC Veterinary Research, 2019; 15:61. https://doi.org/10.1186

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane artykuły