X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Suplementacja niezbędnymi nienasyconymi kwasami tłuszczowiymi podczas laktacji jest niezbędna do maksymalizacji wyników rozrodczych

Wyniki te pokazują, że minimalne spożycie zarówno kwasu α-linolenowego jak i linolowego jest niezbędne dla loch w laktacji w celu osiągnięcia maksymalnych wyników rozrodczych

14 wrzesień 2016
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Badanie zostało przeprowadzone w celu oceny wpływu suplementacji niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) na wydajność reprodukcyjną loch oraz oszacowania stężenia EFA potrzebnych lochom karmiącym dla maksymalizacji późniejszych wyników rozrodczych. Dane zebrano od 480 macior podzielonych pod względem przebytych porodów, odpowiednio 241 i 239 macior dla poródu 1 oraz 3-5 (P3 +). Lochy podzielono losowo, w ramach przebytych porodów, w układzie czynnikowym 3 × 3 i grupę kontrolną z dietą bez dodatku tłuszczów. Uwzględniono kwas linolowy (2,1%, 2,7% i 3,3%) i kwasu alfa-linolenowy (0,15%, 0,30% i 0,45%), otrzymany przez dodanie 4% różnych mieszanin olejów rzepakowych, z kukurydzy i nasion lnu. Stosowaną dietą były mączka kukurydziano- sojowa z 12% śruty pszenicy.

Korzyści wynikające z suplementacji EFA były bardziej widoczne w późniejszych wynikach produkcyjnych loch P 3+. U tych loch suplementacja kwasem α-linolenowym poprawiła proporcję loch, które oprosiły się względem loch odsadzonych (liniowe P = 0,080, 82,8, 80,5 i 92,8% odpowiednio dla pasz z 0,15%, 0,30% i 0,45% kwasu α-linolenowego). Ponadto suplementacja kwasem linolowym u P 1 i P3 + prowadził do zwiększenia późniejszej liczebności miotu (liniowe P = 0,074; 13,2, 13,8 i 14,0 dla całkowitej liczby prosiąt urodzonych, odpowiednio przy dietach z dodatkiem 2,1%, 2,7% i 3,3% kwasu linolowego).

Wyniki te pokazują, że minimalne spożycie zarówno kwasu α-linolenowego jak i linolowego jest niezbędne dla loch w laktacji w celu osiągnięcia maksymalnych wyników rozrodczych poprzez kilka mechanizmów, obejmujących szybki powrót do rui, poprawienie utrzymania ciąży i zwiększenie wielkości miotu.

David S. Rosero, R. Dean Boyd, Mark McCulley, Jack Odle, Eric van Heugten. Essential fatty acid supplementation during lactation is required to maximize the subsequent reproductive performance of the modern sow. Animal Reproduction Science. Volume 168, May 2016, Pages 151–163.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji