X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ specyficznych dla szczepu IAV przeciwciał matczynych na dynamikę zakażenia wirusem grypy A u prosiąt odsadzonych

Szczepienie lub stan zakażenia loch, które powodują wysokie poziomy przeciwciał matczynych specyficznych dla danego szczepu IAV, mogą pomóc w zmniejszeniu krążenia IAV zarówno u prosiąt ssących, jak i na odchowalni.

26 czerwiec 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Zmniejszenie liczby świń zakażonych wirusem grypy A (IAV) podczas odsadzania ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania rozprzestrzeniania się IAV na inne gospodarstwa. Szczepienie loch jest powszechnie stosowaną metodą mającą na celu ochronę prosiąt do okresu okołoodsadzeniowego. Jednak wpływ przeciwciał pochodzenia matczynego na dynamikę infekcji IAV u rosnących świń jest słabo poznany. Oceniliśmy wpływ obecności przeciwciał pochodzenia matczynego w okresie okoloodsadzeniowym na: częstość występowania IAV w okresie odsadzenia, czas zakażenia wirusem grypy, liczbę tygodni, podczas których świnie były IAV-dodatnie, oraz szacowaną ilość IAV u świń na odchowalni. Oceniliśmy serologicznie 301 świń w 10 kohortach pod kątem grypy (seroprewalencja oszacowana na podstawie testu zahamowania hemaglutynacji (HI)) i pod względem statusu wirusologicznego (częstość występowania). Wymazy z nosa pobierano co tydzień, a krew pobrano 3 razy w okresie, gdy przebywały w odchowalni.

Występowała znaczna zmienność seroprewalencji grypy, mian HI i częstości występowania grypy po odsadzeniu. Zwiększenie seroprewalencji grypy przy odsadzeniu było związane z niską częstością występowania grypy przy odsadzeniu i opóźnionym czasem zakażenia IAV w całej odchowalni. Prosięta z mianami IAV HI 40 lub wyższymi przy odsadzaniu były również mniej podatne na wynik dodatni IAV w okresie odsadzenia, a okres, do którego pozostawały niezakażone IAV był dłuższy, w badaniu IAV RT-PCR były dodatnie przez mniej tygodni i miały wyższe wartości progowe cyklu (CT - im niższa wartość, tym silniej dodatnie próbka) IAV RT-PCR w porównaniu z prosiętami z mianami HI poniżej 40.

Nasze wyniki sugerują, że szczepienie loch lub status zakażenia, który skutkuje wysokimi poziomami przeciwciał matczynych specyficznych dla danego szczepu IAV, może pomóc w zmniejszeniu krążenia IAV zarówno u prosiąt ssących, jak i na odchowalni.

Chamba Pardo FO, Wayne S, Culhane MR, Perez A, Allerson M, Torremorell M (2019) Effect of strain-specific maternally-derived antibodies on influenza A virus infection dynamics in nursery pigs. PLoS ONE 14(1): e0210700. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0210700

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Rys.1 Ewolucja wirusów H3N2 u ludzi i świń. Różne odcienie koloru zielonego ukazują różnice antygenowe hemaglutynin H3; szczepy wirusa są opisane miejscem i rokiem izolacji. Ludzkie wirusy przeniosły się na populacje świń we wczesnych latach 70. w Europie, natomiast w Ameryce Północnej nieco później- w połowie lat 90. i w roku 2010. Odbija się to na obecnej sytuacji, krążenia trzech różnych kladów wirusa H3N2 grypy świń (patrz prostokątne pola)- jednego w Europie i dwóch w Ameryce Północnej. Klady z Ameryki Północnej od czasu do czasu powracają do populacji ludzi, stąd określane są wirusami „wariantowymi”.

Nowe spojrzenie na szczepienie świń przeciwko grypie.

Naukowcy badający tą jednostkę chorobową starają się wywołać odpowiedź przeciwciał na te antygeny powierzchniowe (hemaglutyniny) wirusa, które podlegają najmniejszej zmienności. Decydowanie się na pierwsze i kolejne szczepienia przypominające z zastosowaniem dwóch znacznie różnych antygenowo szczepów w obrębie podtypu H1 bądź H3, wydaje się obiecującym sposobem na zabezpieczanie naszych stad.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji