Czytaj ten artykuł w:

Wpływ różnych poziomów witaminy D w diecie na jakość nasienia knura

Zbadano możliwy mechanizm działania witaminy D na nasienie knura.

środa 4 lipiec 2018 (7 miesięcy 20 dni temu)
polub

Witamina D odgrywa główną rolę głównie w homeostazie minerałów kostnych; jednak działanie witaminy D na reprodukcję samców świń pozostaje nieznane. Badanie to przeprowadzono w celu oceny wpływu suplementacji witaminy D3 w diecie na zdolność rozrodczą knurów. Dwadzieścia cztery knury Yorkshire w wieku osiemnastu miesięcy losowo przydzielono do jednej z trzech diet witaminowych D3: 200 jm / kg (C), 2000 jm / kg (T1) i 4000 jm / kg (T2) witaminy D3 przez 16 okres tygodni.

Wyniki pokazały, że ruchliwość plemników, efektywna liczba plemników na ejakulat, współczynnik nienaruszalności akrosomów i stosunek nienaruszalności błony w grupie T1 były istotnie wyższe niż w grupie C. Współczynnik nienaruszalności błony plemników był wyższy w grupie T1 niż w grupie T2, podczas gdy współczynnik deformacji był istotnie niższy w grupie T1 niż w grupach C i T2. Suplementacja diety witaminą D3 istotnie zwiększała stężenie 25-OHD3 we krwi i plazmie nasienia, ale nie było znaczącej różnicy w jej stężeniu w osoczu krwi pomiędzy grupami T1 i T2. Stężenie testosteronu we krwi i aktywność aromatazy wzrosły po suplementacji witaminą D. Plazmina Ca2 + w osoczu, stężenie fruktozy i aktywność fosfatazy kwaśnej były wyższe w grupie T1 niż w grupie C, ale nie różniły się istotnie od odpowiednich wartości w grupie T2. Ponadto ekspresja mRNA CYP19, CYP24A1 i VDR w nasieniu była regulowana w górę w grupie T1 w porównaniu z ekspresją w grupie C.

Podsumowując, suplementacja diety knura za pomocą 2000 IU / kg witaminy D3 zwiększyła ruchliwość plemników i liczbę zdrowych plemników, co było równoczesne z podwyższonymi stężeniami witaminy D, wydzielaniem hormonów i ekspresją genów.

Lin, Yan, et al. "Effects of the Different Levels of Dietary Vitamin D On Boar Performance and Semen Quality." Livestock science (2017): doi: 10.1016/j.livsci.2017.07.003

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags