X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ diety bogatej w błonnik pokarmowy w okresie okołoporodowym i laktacji na zdrowie i użytkowość loch

Wysokie spożycie błonnika pokarmowego w okresie okołoporodowym i laktacji może poprawić stan zdrowia i zmniejszyć wydalanie bakterii patogennych z kałem.

11 maj 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wiadomo, że ograniczenie podawania paszy ma negatywny wpływ na zachowanie i dobrostan loch, mimo że jest ono powszechnie stosowane w okresie ciąży w celu przeciwdziałania nadmiernej podaży składników odżywczych. Niemniej jednak, zdrowe jelito potrzebuje swojego paliwa i jest warunkiem koniecznym do zapobiegania zaburzeniom zdrowotnym związanym z porodem. Włączenie dużych ilości włókna do diety w okresie okołoporodowym może być rozwiązaniem dla zaburzeń behawioralnych i problemów zdrowotnych u loch, a co za tym idzie również u prosiąt. Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu dostępu ad libitum do mieszanek paszowych bogatych w błonnik (przed porodem (a.p) i w okresie okołoporodowym) oraz diety laktacyjnej (po porodzie (p.p)) na użytkowość i zdrowie loch. Od 109 dnia (d-7) ciąży, 25 z 48 loch (23 uznano za kontrolę) otrzymywało dostęp do jednego z dwóch różnych granulatów wysokowłóknistych (grupy włókniste (FG) 1 i 2) od d-7 do drugiego dnia po porodzie (d2), dodatkowo do diety laktacyjnej. Rejestrowano dane dotyczące pobrania s.m., masy ciała i wydalania Clostridium (C.) perfringens z kałem loch.

W rezultacie dodatkowe spożycie s.m. granulatu wysokowłóknistego wynosiło 2,13 ± 1,15 kg w FG 1 i 3,14 ± 0,68 kg w FG 2. Spowodowało to większe pobranie s.m. w pierwszym tygodniu laktacji oraz istotnie mniejsze straty masy ciała i grubości słoniny w czasie laktacji. Liczba bakterii C. perfringens w kale loch bezpośrednio po podaniu paszy była 10-krotnie niższa w grupie FG 1 i 100-krotnie niższa w grupie FG 2 w porównaniu z grupą kontrolną.

Podsumowując, niniejsze badanie wykazało, że wyższe spożycie paszy bogatej w błonnik przed porodem nie wpłynęło na wystąpienie zaburzeń związanych z porodem. Ponadto, lochy karmione ad libitum wykazywały wyższe spożycie suchej masy (s.m.) przez cały okres laktacji, co miało korzystny wpływ na ocenę kondycji loch. Ze względu na wysokie spożycie włókna, wydalanie C. perfringens z kałem loch mogło być znacznie zmniejszone, co może być pomocnym narzędziem w zmniejszaniu ryzyka biegunki noworodków spowodowanej przez C. perfringens.

Schwennen C, Reckels B, Klingenberg M, El-Wahab AA, Keller B, Visscher C. Influence of Feeding Compound Feed Rich in Fibre during Parturition and Lactation on Health and Performance of Sows. Animals. 2022; 12(4): 497. https://doi.org/10.3390/ani12040497

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji