X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ masy urodzeniowej loszek na wyniki rozrodcze przy dwóch pierwszych porodach.

Badania pokazują, że istnieje zależność między masą urodzeniową loszek, a ich wynikami rozrodczymi.

30 październik 2013
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Badania zostały przeprowadzone w celu ustalenia wpływu masy urodzeniowej loszek na ich późniejszą wydajność reprodukcyjną w kolejnych dwóch porodach.

Prosięta wybrane do doświadczenia były krzyżówką wielkiej białej i landrace, pochodzących z fermy A (2500 loch). Loszki odsadzono (≈ 21 dni) do warchlakarni umiejscowionej poza fermą z rozrodem. Po około 60 dniach loszki zostały przemieszczone do tuczarni/odchowalni na kolejne 120 dni. W wieku 220 dni loszki zostały przetransportowane do fermy B (7300 loch) z przeznaczeniem do reprodukcji. Część z nich została poddane ubojowi z różnych przyczyn lub padła. W sumie obserwacji poddano 139 miotów (mioty od loch: n = 118; mioty od loszek: n = 21) w okresie od lutego do maja 2010 roku. Rejestrowano masę urodzeniową zwierząt. W sumie 470 loszek zostało ostatecznie dostarczonych do fermy B. Rejestrowano okres czasu od przyjazdu do krycia, czas między odsadzeniem a rują (WEI) po pierwszym porodzie, liczbę żywo urodzonych prosiąt w 1 i 2 porodzie, a także przyczyny padnięć lub uboju.

Okres czasu między przyjazdem na fermę nieznacznie wzrastał wraz z wyższą wagą urodzeniową, a z kolei WEI był nieznacznie krótszy. Generanie nie wykazano różnic w liczbie urodzonych prosiąt i żywo urodzonych prosiąt między porodami u loch z różną masą urodzeniową (odpowiednio 434 i 350 dla 1 i 2 porodu). Jednak u loch z masą urodzeniową < 1.4 vs. > 1.4 kg, liczba prosiąt urodzonych i żywo urodzonych podczas tylko drugiego porodu była wyższa w grupie loch cięższych. Kulawizny, brak rui, powtarzanie rui i nagła śmierć były najczęstszymi przyczynami usuwania loch ze stada. Przypadki kulawizny były dodatnio skorelowane ze zwiększoną masą urodzeniową loszek.

Wyniki wskazują na trzy różnice w wydajności produkcyjnej loch w zależności od ich wagi urodzeniowej. Dłuższy okres między przyjazdem a kryciem u cięższych loszek może być związane z tym, że więcej niedojrzałych płciowo loszek było w grupie zwierząt o większej masie urodzeniowej. Jednak loszki o takiej masie ( > 1.4 kg) urodziły większą liczbę żywych prosiąt przy drugim porodzie. W warunakch tych badań z użyciem wybranej linii genetycznej pożądana masa urodzeniowa loszek wybieranych do rozrodu powinna wynosić > 1.4 kg. Jednak wraz z większą masą urodzeniową rosło ryzyko wystąpienia kulawizn w wieku późniejszym, a co za tym idzie, eliminacji takich zwierząt ze stada.

Effect of birth weight on reproductive performance of gilts over two parities. J Kauffold, TS Donovan, L Gaede, G Sconyers. IPVS, 2012.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów
Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji