TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ ograniczonego przenoszenia zwierząt przy standaryzacji miotów na wagę i śmiertelność prosiąt w systemie chowu intensywnego.

Ograniczonie przenoszenie zwierząt dało pozytywne efekty w zakresie spadku śmiertelności.

13 listopad 2013
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Standaryzacja (wyrównywanie) miotów polega na przemieszczaniu nowo narodzonych prosiąt od matek, które produkują mało mleka bądź urodziły wyjątkowo liczny miot do takich, które są w stanie wykarmić takie dodatkowe potomstwo, w celu ujednolicenia liczebności lub wagi prosiąt. W praktyce standaryzacja jest wykonywana więcej niż raz, często także po 24 do 48 godzinach od narodzin.

W sumie 60 losowo wybranych miotów podzielono na 2 części: grupę badaną (postępowanie 1), którą stanowiło 30 miotów, wśród których zwierzęta mogą być przemieszczane jedynie do 12 godzin po porodzie i grupę kontrolną (postępowanie 2) 30 miotów, bez takich obostrzeń wobec standaryzacji. Podczas doświadczenia obserwowano zachowanie zwierząt, przyrosty masy i śmiertelność. Badanie zostało powtórzone dwukrotnie, w następnych dwóch tygodniach produkcyjnych, tak by uzyskać w sumie trzy powtórzenia.

Zwierzęta z grupy 1 (które mogły być przemieszczane do 12 godzin po porodzie) miały średnio większe przyrosty masy ciała, niż te z grupy 2 w próbie 1 i 3. Różnica była istotna statystycznie. Natomiast w przypadku próby 2, różnica nie była statystycznie istotna. Różnice między tymi dwoma schematami postępowań wyniosły 0,27, -0,22 i 0,41 gramów odpowiednio dla pierwszego, drugiego i trzeciego powtórzenia. Śmiertelność była za każdym razem wyższa w przypadku grupy 2. Różnica była istotna statystycznie.

Wyniki wskazują na to, że jeśli przemieszczanie prosiąt odbyło się do 12 godzin po porodzie, miało to zawsze pozytywny efekt, w porównaniu do przenoszenia zwierząt częściej niż raz, zwłaszcza po 12 godzinach po porodzie w celu homogenizacji miotu i pomocy najmniejszym prosiętom. W dwóch przypadkach różnica była znacząca, natomiast w jednej próbie można było zaobserwować niewielką różnicę na korzyść grupy kontrolnej, lecz nie była to wielkość istotna statystycznie. Takie ograniczone przemieszczanie miało pozytywny wpływ na wagę odsadzeniową i spadek śmiertelności.

A. Olivares, A. Ruiz. Effect of restricted movement of the piglets (cross fostering) on the weight at weaning in intensive pig production farm. 22nd IPVS, 2012.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.