TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ poziomu sylimaryny w diecie na wyniki reprodukcyjne loch, stężenie hormonów i metabolitów w surowicy krwi w okresie ciąży i laktacji

Dodatek sylimaryny w postaci miceli w diecie okołoporodowej i laktacyjnej zwiększa wydajność mleczną i miotu.

16 marzec 2022
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Nieodpowiednia produkcja mleka przez lochę bezpośrednio ogranicza optymalny wzrost prosiąt noworodków, ponieważ spożycie składników pokarmowych w okresie laktacji staje się krytycznym czynnikiem wpływającym na wyniki prosiąt. Wykazano, że suplementacja sylimaryną (pozyskiwaną z owoców ostropestu plamistego) u ssaków zwiększa wydajność mleczną. Dlatego celem niniejszego badania było zbadanie wpływu różnych dawek suplementacji sylimaryną w postaci miceli (0%, 0,05%, 0,1% i 0,2%) na pobranie paszy przez lochy, wydajność mleczną, stężenie hormonów w surowicy krwi i wzrost miotu przy użyciu 40 loch wieloródek od 109. dnia ciąży do 21. dnia po porodzie. Do każdej grupy zakwalifikowano 10 loch, a każda locha stanowiła 1 jednostkę doświadczalną.

W dniu odsadzenia masa miotu i przyrost masy miotu poprawiały się liniowo, odpowiednio do wzrastającej dawki miceli sylimaryny w diecie. Spożycie paszy w 1. i 2. tygodniu oraz w całym okresie laktacji zwiększało się wraz ze wzrostem dawki miceli silymaryny. Ubytek masy ciała (BW) loch w czasie laktacji był liniowo ograniczany wraz ze wzrostem dawki miceli silymaryny. Średnia dzienna wydajność mleczna w czasie laktacji była również liniowo zwiększona u loch poddanych działaniu preparatu, przewyższając wydajność loch kontrolnych. Zaobserwowano również równomierny wzrost zawartości tłuszczu w mleku produkowanym przez lochy leczone w 14 dniu laktacji. Stężenie epinefryny i aktywność aminotransferazy asparaginianowej w surowicy loch w 21. dniu po porodzie zmniejszały się liniowo wraz ze wzrostem dawki sylimaryny micelarnej, a u loch otrzymujących suplement były obniżone w porównaniu z kontrolą. Ponadto, surowica loch karmionych suplementem miała wyższą aktywność dysmutazy ponadtlenkowej w czasie porodu i peroksydazy glutationowej, niższe stężenie utlenionego glutationu (GSSG) i stosunek GSSG/GSH (glutation) w 21 dniu laktacji. Co więcej, potomstwo loch, którym podawano silymarynę w postaci miceli, charakteryzowało się wyższą aktywnością katalazy w surowicy krwi oraz wyższym stężeniem całkowitej pojemności antyoksydacyjnej.

Podsumowując, wyniki wykazały, że u loch karmionych wzrastającym poziomem micelarnej silymaryny od 109. dnia prenatalnego do 21. dnia postnatalnego wystąpił przyrostowy, zależny od dawki efekt w postaci wyższego spożycia paszy, zmniejszenia utraty masy ciała, większej wydajności mlecznej i większej masy miotu przy odsadzeniu, a 0,2% micelarnej silymaryny może być optymalne dla osiągnięcia lepszego efektu.

Zhang Q, Ahn JM, Kim IH. Micelle silymarin supplementation to sows’ diet from day 109 of gestation to entire lactation period enhances reproductive performance and affects serum hormones and metabolites. Journal of Animal Science. 2021; 99(12): skab354. https://doi.org/10.1093/jas/skab354

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.