TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wpływ szczepienia przeciwko PCV2 na zakażenie podkliniczne u tuczników o wysokim statusie zdrowotnym

Celem badania była ocena skuteczności szczepienia przeciwko PCV2 u stada tuczników z wysokim statusem zdrowotnym, pod względem ilości wirusa w surowicy, współczynnika konwersji paszy i leczeniu przeciwbakteryjnym.

25 październik 2017
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W ciągu ostatniej dekady objawy kliniczne zakażeń cirkowirusem świń typu 2 (PCV2) przeważnie zmieniły się od wielonarządowego, poodsadzeniowego syndromu wyniszczającego i wysokiej śmiertelności w zakażenia podkliniczne, które występują jedynie poprzez parametry produkcji poniżej oczekiwań. Jednakże współinfekcja innymi patogenami układu oddechowego często powoduje straty produkcyjne, czasami z widocznymi objawami klinicznymi. Niewiele wiadomo na temat wpływu umiarkowanego poziomu infekcji PCV2 bez współinfekcji, szczególnie pod względem współczynnika konwersji paszy i konsumpcji leków przeciwbakteryjnych. Celem badania była ocena skuteczności szczepienia przeciwko PCV2 u zdrowego stada tuczników zakażonych subklinicznie o dobrym statusie zdrowotnym, pod względem ilości wirusa w surowicy, współczynnika konwersji paszy i konsumpcji leków przeciwbakteryjnych. Badanie przeprowadzono w randomizowanym badaniu klinicznym z równoległym projektem grupowym.

Szczepienie przeciwko PCV2 znacząco zmniejszało częstość występowania dodatnich na PCV2 pul surowic, od 91% w grupie kontrolnej do 6% w zaszczepionej grupie, a także ilości wirusa w próbkach dodatnich dla pozytywnych grup od 5,79 do 3,99 log (10) kopii na ml surowicy . Mimo to współczynnik konwersji paszy dla obu grup nie różnił się istotnie statystycznie, średnio 2,75 i 2,76 jednostek karmienia / kg wzrostu odpowiednio dla szczepionych i kontrolnych świń. Odsetek świń leczonych iniekcyjnie za pomocą środków przeciwdrobnoustrojowych był niższy w zaszczepionej grupie (4,4%) w porównaniu do grupy nie szczepionej (5,6%), ale różnica nie była znacząca.

Podsumowując, w tym stadzie bez współistniejących zakażeń dróg oddechowych i umiarkowanym obciążeniu wirusem PCV2, szczepienie znacząco zmniejszyło częstość występowania i ilość PCV2 w próbkach, ale nie miało istotnego wpływu na współczynnik konwersji paszy lub zużycie leków.

Nielsen GB, Nielsen JP, Haugegaard J, Denwood MJ, Houe H; Effect of Vaccination against Sub-Clinical Porcine Circovirus Type 2 Infection in a High-Health Finishing Pig Herd: A Randomised Clinical Field Trial; Prev Vet Med. 2017 Jun 1;141:14-21. doi: 10.1016/j.prevetmed.2017.04.003. Epub 2017 Apr 15.PMID: 28532989 DOI: 10.1016/j.prevetmed.2017.04.003

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane artykuły