X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Współczynnik reprodukcyjny dla lokalnego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń u dzików w Federacji Rosyjskiej

Badanie po raz pierwszy identyfikuje wartość szybkości transmisji ASF w populacjach dzików, co może stanowić podstawę do modelowania transmisji ASF.

7 marzec 2018
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Afrykański pomór świń (ASF) spowodował znaczne straty gospodarcze w przemyśle trzody chlewnej w Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich 7 lat, a choroba rozprzestrzeniła się stamtąd do wielu sąsiednich krajów. Dzik uczestniczył w rozprzestrzenianiu się choroby zarówno na poziomie lokalnym, jak i transgranicznym. Zrozumienie dynamiki ASF u dzików jest warunkiem wstępnym zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby oraz opracowywania i stosowania skutecznych planów nadzoru i kontroli. Współczynnik reprodukcyjny (R0) jest wskaźnikiem epidemiologicznym powszechnie stosowanym do ilościowego określenia zakresu rozprzestrzeniania się choroby. W tym przypadku oszacowano ją w dziewięciu czasoprzestrzennych klastrach ASF w przypadkach dzikich zwierząt w Federacji Rosyjskiej (2007-2013). Klastry zdefiniowano badając maksymalną odległość asocjacji przypadków ASF, stosując analizę K Ripleya i statystykę przestrzenno-czasową.

Stwierdzono maksymalne powiązanie przestrzenne 133 km w przypadku dzików, które znajduje się w konwencjonalnym promieniu strefy nadzoru (100-150 km). Średnia wartość zasięgu R0 = 1,58 (1,13-3,77) była niższa w porównaniu do wartości wcześniej oszacowanych dla transmisji ASF w gospodarstwach, ale podobne do wcześniejszych szacunków między gospodarstwami (R0 = 2-3), w przypadku świń domowych przy użyciu danych dotyczących odnotowanych przypadków w Federacji Rosyjskiej .

Uzyskane wyniki dostarczają ilościowej wiedzy na temat epidemiologii ASF u dzików w Federacji Rosyjskiej. Po raz pierwszy identyfikują wartość szybkości transmisji ASF w dotkniętych wirusem populacjach naturalnych, co może stanowić podstawę do modelowania transmisji ASF i sugerują, że obecny promień nadzoru powinien zostać poddany przeglądowi, aby nadzór w dzikim środowisku był bardziej ukierunkowany i skuteczny.

Iglesias, I., Muñoz, M. J., Montes, F., Perez, A., Gogin, A., Kolbasov, D. and de la Torre, A. (2016), Reproductive Ratio for the Local Spread of African Swine Fever in Wild Boars in the Russian Federation. Transbound Emerg Dis, 63: e237–e245. doi:10.1111/tbed.12337

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji