X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

ASF na Łotwie: pojawienie się mało zjadliwych szczepów

Łotewski izolat pokazuje naturalną ewolucję wirusa ASF, w tym pojawienie się mniej zjadliwych form, takich jak te obserwowane w obszarach, gdzie ASF krążyło enzootycznie przez długi czas.

19 luty 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Zgodnie z tym, co opublikowało ESA Plataforme, naukowcy z Europejskiego Laboratorium Referencyjnego ds. Afrykańskiego pomoru świń (ASF), we współpracy z łotewskimi badaczami, opublikowali w styczniu 2019 r. badanie dotyczące niehemoabsorbentnego genotypu II (non- HAD) wirusa ASF wyizolowanego z dzika na Łotwie w 2017 roku. Jest to wirus Lv17 / WB / Rie1.

Celem badania Gallardo i wsp. (2019) było scharakteryzowanie wirulencji tego izolatu. W warunkach doświadczalnych dwie świnie domowe zakażone tym nowym wirusem No-HAD ASF rozwinęły niespecyficzną i subkliniczną postać choroby. Dwa miesiące po pierwotnym zakażeniu szczepem non- HAD obie świnie były odporne na ekspozycję (przez kontakt) na zjadliwy szczep wirusa HAD ASF (ochrona krzyżowa).

Według autorów, wyniki te pokazują, że łotewski szczep non-HAD mógłby być stosowany do opracowania żywej atenuowanej szczepionki przeciw ASF genotypu II, takiej jak szczep No-HAD OURT88 / 3 dla genotypu I (King i wsp., 2011). Ponadto, ten łotewski izolat wykazuje naturalną ewolucję wirusa ASF, szczególnie pojawianie się mniej zjadliwych form, takich jak te obserwowane w obszarach, gdzie ASF krąży enzootycznie przez długi czas i co sprzyja pojawieniu się seropozytywnych zwierząt (Arias i in. 2018). Ta lokalna selekcja w niektórych dzikich populacjach mniej zjadliwego szczepu została ostatnio zaobserwowana w Estonii (Gallardo i in., 2018, Nurmoja i wsp., 2017). Jest to również zjawisko, które jest regularnie obserwowane w krajowych populacjach świń w Afryce Subsaharyjskiej (Etter i wsp., 2011, Quembo i in., 2014).

czwartek 14 lutego, 2019/ Plateforme ESA/ Francja.
https://www.plateforme-esa.fr

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły