TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Dania: odsetek obcinania ogonów nadal wysoki

Celem kontroli była ocena przydatności i skuteczności obowiązujących środków mających na celu redukcję obcinania ogonów u świń.

16 kwiecień 2018
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W sprawozdaniu tym stwierdzono, że działania podjęte przez władze duńskie nie doprowadziły do lepszego przestrzegania przepisów dyrektywy dotyczącej unikania rutynowego obcinania ogonów u świń.

Działania rządu mające na celu polepszenie dobrostanu zwierząt doprowadziły do wzrostu liczby świń z nieobciętymi ogonami, których ich mięso jest przeznaczone na duński rynek. Jednak ze względu na to, że duży odsetek mięsa i żywych zwierząt jest eksportowany, nie doprowadziło to jeszcze do znacznego zmniejszenia całkowitego odsetka zwierząt bez obciętych ogonów w Danii.

Władze pracują obecnie nad wdrożeniem nowych wytycznych, które będą wymagały od rolników oceny czynników ryzyka obgryzania ogonów. W niniejszych wytycznych mają być ustalone jasne kryteria dla inspektorów, aby móc ocenić ślady uszkodzenia ogonów i uszu w gospodarstwie rolnym. Celem jest zmiana nieodpowiednich warunków środowiskowych lub systemów zarządzania aby uniknąć obcinania ogonów.

Duża liczba 30-kilogramowych prosiąt odsadzonych do innych państw członkowskich, które kupują tylko zadokowane świnie, stanowi wyzwanie dla właściwego organu do zmiany praktyk dokowania w stadach lochy dostarczających ten handel. Nie może to jednak stanowić wytłumaczenia dla dalszego dokowania trzody chlewnej, która trafia do stad owiec w Danii, które dostarczają świnie do duńskich ubojni. Stada, w których ubito świnie, nadal wykazują wysoki poziom niezgodności, co wskazuje, że właściwy organ nie podjął wystarczających działań w celu zapewnienia standardów dobrostanu dla tej części produkcji trzody chlewnej, która jest całkowicie pod ich kontrolą. Postępy w zakresie unikania rutynowych czynności dokowania u świń są możliwe w przypadku, gdy świnie rodzą się, uprawiają i wykończają w Danii, ponieważ wiele duńskich zakładów hodowli trzody chlewnej umożliwia hodowlę świń o nienaruszonych ogonach, ale z wyższym kosztem, ponieważ oznacza to mniej świń na pióro i więcej lub inny rodzaj materiału wzbogacającego.

Ponieważ prawie połowa duńskich warchlaków jest eksportowana do innych państw członkowskich. Istnieje potrzeba zapewnienia, aby odbiorcy podejmowali równolegle działania, w przeciwnym razie wysiłki duńskich władz pozostaną nieefektywne.

kwiecień 2018/ DG Santé/ UE.
http://ec.europa.eu/food/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły