TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Eksport unijnej wieprzowiny jeszcze wzrośnie

Gwałtowny wzrost popytu na wieprzowinę w Chinach w związku z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń powoduje wzrost eksportu UE (+ 20%) i wzrost cen w 2019 r. Mimo to produkcja pozostanie stabilna w 2019 r., ograniczona spadkiem pogłowia loch i ograniczeniami środowiskowymi.

7 październik 2019
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

ASF zwiększa popyt na import wieprzowiny do Chin

Afrykański pomór świń (ASF) nadal rozprzestrzenia się w Chinach i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. W sierpniu dotarła do Myanmaru, a we wrześniu Filipiny i Korea Południowej. Korea Południowa jest trzecim głównym partnerem handlowym UE w zakresie produktów wieprzowych (9% udziału w 2018 r.), Podczas gdy Filipiny zajmują 4 miejsce (7% udziału). Choroba rozprzestrzenia się również w Wietnamie, którego import wieprzowiny w UE wzrósł o 36% (udział 2%) w okresie styczeń-lipiec 2019 r.

Chińskie dane mówią o zmniejszeniu pogłowia świń o jedną trzecią do lipca 2019 r. Jednak eksperci szacują, że może on osiągnąć 50%, tworząc lukę podażową, która podwaja obecny poziom handlu światowego. Ceny żywych świń w Chinach znacznie wzrosły od sierpnia, ponieważ wcześniej mięso było nadal dostępne dzięki ubojom na początku tego roku. Zatem nawet jeśli import wieprzowiny z Chin już znacznie wzrósł w 2019 r., oczekuje się dodatkowego wzrostu do końca 2019 r. i do 2020 r. W 2019 r. Chiny kupują więcej wieprzowiny od wszystkich swoich głównych partnerów handlowych. USA i Kanada przekroczyły wysokie poziomy eksportu w 2016 r., pomimo obowiązujących ograniczeń handlowych.

Rosnący eksport wieprzowiny w UE, ale ograniczony podażą

ASF jest nadal obecny w UE. W lipcu Słowacja stała się kolejnym krajem unijnym dotkniętym tą chorobą. Pozostałe państwa członkowskie to: Belgia, Bułgaria, Estonia, Węgry, Włochy (Sardynia), Łotwa, Litwa, Polska i Rumunia. Serbia potwierdziła również ogniska w lipcu.

W styczniu lipca 2019 r. eksport wieprzowiny z UE (wieprzowina + podroby) do Chin wzrósł o 45% rok do roku (udział 44%), co wynika z rosnących dostaw wieprzowiny (+ 73%). Eksport wieprzowiny również wzrósł w kierunku Japonii (2. partner handlowy UE, + 8%), podczas gdy spadł w kierunku innych głównych partnerów handlowych: Korea Południowa 11%), Filipiny (5%) i USA 17%). Całkowity wywóz wieprzowiny w UE w tym okresie wzrósł o 19% (+ 9% w przypadku podrobów). Oczekuje się, że do końca 2019 r. eksport wieprzowiny w UE będzie o 20% wyższy niż w ubiegłym roku, ograniczony ograniczoną podażą. Wzrost eksportu powinien być kontynuowany w 2020 r.

Praktycznie cały wywóz wieprzowiny z UE do Chin jest wysyłany przez siedem państw członkowskich (patrz wykres). Udział eksportu do Chin w tych krajach waha się od 30% do 65% ich całkowitego eksportu.

EU pigmeat exports to China by Member States Jan-Jul
EU pigmeat exports to China by Member States Jan-Jul

Wzrost produkcji w 2020 roku pobudzony dobrymi cenami

Badanie pogłowia z grudnia 2018 r. wykazało znaczną redukcję stad loch w UE (3% rok do roku). Najnowsze badanie (z maja /czerwca 2019 r.) nadal wykazuje umiarkowany trend spadkowy w objętych nim krajach (0,6%). Niemniej jednak produkcja wieprzowiny powinna nieznacznie wzrosnąć w 2019 r. (+ 0,4%), dzięki ciągłemu wzrostowi wydajności. W 2020 r. oczekiwany jest dodatkowy wzrost (+ 1,5%); jego wielkość będzie jednak zależeć od tego, jak państwa członkowskie zareagują na wysokie ceny. Niektóre kraje nadal będą ograniczać produkcję ze względu na obawy społeczne, egzekwowanie ograniczeń środowiskowych i ryzyko ASF. Inni (np. Hiszpania) już zwiększają podaż, aby skorzystać z okazji w Azji.

Rekordowe ceny wieprzowiny w UE

Ceny wieprzowiny rosną od połowy marca i są obecnie najwyższe od września 2013 r., spowodowane wzrostem eksportu do Chin. Ceny powinny nadal rosnąć, ponieważ popyt Azji nadal rośnie. Cena prosiąt w UE wykazała nieuzasadnione wzrosty w sierpniu i zaczęła spadać dopiero we wrześniu. Konsumpcja na mieszkańca ma spaść do 31,8 kg w 2019 r. (o 0,5 kg mniej niż średnia z poprzednich dwóch lat), ponieważ wysokie ceny sprzyjają innym mięsom, zwłaszcza drobiu.

piątek, 5 października, 2019/ DG Agri/ UE.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy