Czytaj ten artykuł w:

UE: eurodeputowani wnioskują o oznaczanie kraju pochodzenia mięsa w produktach przetworzonych

Mięso wykorzystywane jako składnik żywności przetworzonej, takie jak lasagne, powinno być oznakowane według kraju pochodzenia, jak ma to miejsce w przypadku świeżego mięsa wołowego, orzekli posłowie Komisji  Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

poniedziałek 26 styczeń 2015 (4 lat 8 miesięcy 22 dni temu)
polubienia

Mięso wykorzystywane jako składnik żywności przetworzonej, takie jak lasagne, powinno być oznakowane według kraju pochodzenia, jak ma to miejsce w przypadku świeżego mięsa wołowego, orzekli posłowie Komisji  Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. Apelują do Komisji Europejskiej, która opublikowała raport w tej sprawie pod koniec 2013 roku, do wystąpienia z wnioskami legislacyjnymi w celu odbudowy zaufania konsumentów w wyniku skandalu z udziałem koniny i innych nadużyć żywności.

Rezolucja, uchwalona 48 głosami "za" do 15 "przeciw" przy 4 głosach wstrzymujących, wzywa Komisję do kontynuacji swoich 2013 raport z wniosków ustawodawczych, aby to obowiązkowo podać kraj pochodzenia mięsa wykorzystywanego w przetworzonej żywności, w celu zapewnienia większej przejrzystości w całym łańcuchu żywnościowym i lepiej informować konsumentów europejskich.

Wzmocnienie pozycji konsumentów

Posłowie podkreślają, że własne sprawozdanie Komisji Europejskiej potwierdza, że ponad 90% badanych konsumentów uważa, że pochodzenie mięsa powinno być oznakowane na przetworzonych produktach spożywczych. Jest to jeden z wielu czynników, które mogą wpływać na zachowania konsumentów.

Wpływ na ceny

Posłowie podkreślają również, że może to wpłynąć na ceny. Szacunki pocynione przez organizację "Que Choisir" znacznie się różnią od szacunków z raportów Komisji, co najleży wyjaśnić. Ocena ta powinna być przeprowadzana w połączeniu z organizacjami konsumenckimi i nie opóźniać wniosków legislacyjnych.
 

Kolejne kroki

Uchwała ma zostać omówiona wraz z pytaniami ustnymi do Komisji i umieszczona w głosowaniu plenarnym sesji w lutym.

wtorek 21 stycznia2015/ Parlament Europejski/ Unia Europejska.
http://www.europarl.europa.eu

Wiadomości

Polska: 46 posiedzienie ds. ASF20-gru-2017 1 lat 9 miesięcy 28 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

11-paź-201904-paź-201927-wrz-201920-wrz-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie