TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

FAO pracuje nad lepszym zrozumieniem sektora hodowli świń, co jest kluczem do walki z ASF

FAO opracowało metodologię, opartą na dwóch zestawach kwestionariuszy, aby pomóc dowiedzieć się więcej o tym, jak działają w dużej mierze nieformalne łańcuchy wartości wieprzowiny.

16 październik 2018
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Afrykański pomór świń jest jednym z głównych wyzwań dla zdrowia zwierząt na całym świecie, o czym świadczą niedawne wydarzenia w Chinach i Unii Europejskiej, w których niedawne epidemie skłoniły urzędników służby zdrowia do podjęcia działań.

Choroba ta po raz pierwszy dotarła do Europy przez Gruzję w 2007 roku, w bezprecedensowej epidemii, która stopniowo rozprzestrzeniała się z Afryki na Kaukaz, Federację Rosyjską, Europę Wschodnią i Środkową, a ostatnio także Europę Zachodnią (Belgię) i Chiny.

Brak skutecznej strategii kontroli wynika częściowo z braku szczepionki lub leczenia, ale głównie z trudności w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się choroby przez świnie w systemach o niskiej bioasekuracji - takich jak małe komercyjne gospodarstwa rolne lub podwórzowe, w których rodziny utrzymują świnie głównie do osobistej konsumpcji i dodatkowego dochodu.

Prawie wszystkie świnie w Gruzji są podwórkowymi świniami, co pozwoliło na szybkie rozprzestrzenienie się choroby w całym kraju. Populacja trzody chlewnej gwałtownie spadła, do zaledwie jednej trzeciej poprzedniej liczby.

W odpowiedzi na tę sytuację, FAO opracowało metodologię, opartą na dwóch zestawach kwestionariuszy, aby pomóc w lepszym poznaniu tego, jak działają w dużej mierze nieformalne łańcuchy świń i wieprzowiny: jedna dla hodowców trzody chlewnej i druga dla rzeźników, którzy są kluczowi w komercjalizacji świń przydomowych i produktów z nich pochodzących.

Podobnie jak w przypadku innych chorób świń, afrykański pomór świń często przenosi się również poprzez karmienie zakażonym mięsem, znanego jako karmienie zlewkami, czy odpadkami.

Podobnie jak w przypadku większości innych chorób trzody chlewnej, rozprzestrzenianie się i utrzymywanie afrykańskiego pomoru świń często wiąże się z bardziej nieformalnymi systemami produkcyjnymi, w których zapobieganie i kontrolowanie chorób jest największym wyzwaniem ze względu na niski poziom świadomości wśród ludzi, słabą zgodność z przepisami, brak identyfikacji zwierząt i nieregularny dostęp do porad weterynaryjnych.

"Prawdopodobnie bardziej niż inne choroby zwierząt, ASF jest w większości rozpowszechniony przez ludzi, poprzez zachowania i socjoekonomię" - wyjaśnia Daniel Beltran-Alcrudo, pracownik FAO ds. Zdrowia zwierząt. "Najczęściej niewiele wiadomo o tych systemach podwórkowych i sieciach handlowych ze względu na ich głównie nieformalny charakter. Dlatego należy dołożyć starań, aby lepiej je zrozumieć poprzez mapowanie i ankiety dotyczące łańcucha wartości. "

Te systemy produkcyjne są dominujące w większości krajów w Europie i regionie Azji Środkowej, ale także w innych częściach świata.

W sumie 487 hodowców trzody chlewnej i 116 rzeźników w Gruzji zostało przepytanych za pomocą kwestionariuszy dotyczących kwestii społeczno-ekonomicznych związanych z produkcją trzody chlewnej, praktykami hodowlanymi, bezpieczeństwem biologicznym, marketingiem i przepływem oraz świadomością choroby.

Analiza kwestionariuszy pozwoliła badaczom oszacować luki w zakresie bioasekuracji i ryzykownych zachowań, opracować profile ryzyka i zidentyfikować krytyczne punkty kontroli w całym łańcuchu rynkowym, na których można wdrożyć środki łagodzące.

Informacje te można wykorzystać do opracowania ukierunkowanych, realistycznych i zrównoważonych działań w zakresie zapobiegania i kontroli chorób, nie tylko w przypadku afrykańskiego pomoru świń, ale także w odniesieniu do wielu innych chorób trzody chlewnej, które rozprzestrzeniają się w podobny sposób, takich jak klasyczny pomór świń, pryszczyca i świńskiego zespołu rozrodczego i oddechowego.

"Ta sama metodologia może być łatwo dostosowana do wielu innych krajów, w których sektor podwórkowy stanowi wyzwanie w zakresie zwalczania chorób" - powiedział Beltran-Alcrudo. "Być może nie ma lepszego przykładu niż Chiny, które zostały zaatakowane przez ASF. Chiny są domem dla ponad 50 procent świń na całym świecie, a około połowa z nich znajduje się w podwórkach lub małych gospodarstwach komercyjnych. "

Prace badawcze FAO były prowadzone wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, przy wsparciu gruzińskiej Narodowej Agencji ds. Żywności.

W wyniku tych prac opublikowano dwa artykuły naukowe z recenzjami. Jeden dotyczy sektora trzody chlewnej i konsekwencji dla rozprzestrzeniania się chorób (Descriptive and multivariate analysis of the pig sector in Georgia and its implications for disease transmission), podczas gdy druga koncentruje się na wzorcach handlu (Modeling the live-pig trade network in Georgia: Implications for disease prevention and control).

czwartek, 11 października, 2018/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy