Czytaj ten artykuł w:

Komisja z zadowoleniem przyjmuje porozumienie w sprawie lepszej ochrony oznaczeń geograficznych

Dzięki temu porozumieniu politycznemu oznaczenia geograficzne UE mogą być lepiej chronione.

piątek 15 marzec 2019 (1 miesięcy 9 dni temu)
polub

Parlament Europejski, Rada i Komisja osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie zasad określających, w jaki sposób UE będzie działać jako członek Aktu genewskiego, wielostronnego traktatu o ochronie oznaczeń geograficznych zarządzanego przez Światową Organizację Własności Intelektualnej.

Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, powiedział: „Dzięki temu porozumieniu politycznemu oznaczenia geograficzne UE mogą mieć dużo lepszą ochronę. Uzupełni to ochronę zapewnioną w ramach umów dwustronnych, które już chronią oznaczenia geograficzne UE na całym świecie”.

Akt genewski modernizuje porozumienie lizbońskie z 1958 r. w sprawie ochrony nazw pochodzenia i ich rejestracji międzynarodowej oraz umożliwia przystąpienie organizacjom międzynarodowym, takim jak Unia Europejska. Porozumienie lizbońskie, które obecnie obejmuje 28 członków, w tym siedem państw członkowskich UE, zapewnia sposób ochrony nazw pochodzenia (AO) poprzez pojedynczą rejestrację. Członkostwo w Akcie genewskim umożliwi unijnym oznaczeniom geograficznym uzyskanie wysokiego poziomu ochrony w przyszłości z innymi stronami Aktu genewskiego.

Uzgodniony projekt rozporządzenia przejdzie teraz do formalnego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę. Gdy to się stanie, UE byłaby gotowa formalnie przystąpić do Aktu genewskiego w drodze odrębnej decyzji.

Oznaczenia geograficzne (OG) oznaczają produkt pochodzący z określonego obszaru geograficznego o cechach, które są zasadniczo związane z pochodzeniem geograficznym, w tym z czynnikami naturalnymi i ludzkimi. Oznaczenia geograficzne służą również rozróżnieniu i wzmocnieniu wkładu kulturalnego i nagradzają kreatywność tradycyjnego know-how. Termin zarejestrowany jako chronione oznaczenie geograficzne (CHOG) lub chroniona nazwa pochodzenia (CHNP) może zatem być stosowany wyłącznie przez producentów zlokalizowanych na wyznaczonym obszarze.

Ponad 3000 nazw win, napojów spirytusowych i produktów spożywczych z krajów UE i krajów spoza UE jest obecnie zarejestrowanych w UE, takich jak szampan, Grana Padano, Feta i Comté.

środa 13 marca 2019/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

19-kwi-201912-kwi-201929-mar-201922-mar-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie