TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Konferencja wysokiego szczebla mająca na celu kształtowanie unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt

Konferencja „Dobrostan zwierząt w UE – dziś i jutro” pomoże Komisji w lepszym sformułowaniu wniosku dotyczącego znowelizowanego prawodawstwa UE dotyczącego dobrostanu zwierząt.

21 styczeń 2022
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Strategia „Od pola do stołu” zapowiedziała, że ​​w 2023 r. Komisja Europejska dokona przeglądu unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt, aby dostosować je do najnowszych dostępnych dowodów naukowych, aby zapewnić wyższy poziom dobrostanu zwierząt. W tym kontekście Komisja zorganizowała w dniu 9 grudnia 2021 r. konferencję zainteresowanych stron wysokiego szczebla pt. wniosek.

Dyskusja panelowa na temat etykietowania podkreśliła, że ​​obecnie istnieje mnóstwo różnych systemów etykietowania dotyczących dobrostanu zwierząt, i że może zaistnieć potrzeba racjonalizacji i uproszczenia w celu zwiększenia przejrzystości. Niektóre zainteresowane strony podkreślały, że wielopoziomowy system z punktacją ułatwiłby konsumentom porównywanie i wybieranie produktów o wyższej premii z tytułu dobrostanu zwierząt. Inni nalegali, aby każdej etykiecie dotyczącej dobrostanu zwierząt towarzyszyła silna kampania informacyjna, aby miała ona realny wpływ.

Dyskusje panelowe na temat dobrostanu w gospodarstwach i wycofywania klatek podkreśliły kluczową rolę Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w promowaniu lepszych warunków dla zwierząt gospodarskich oraz potrzebę wykorzystania przez państwa członkowskie możliwości, jakie daje nowa WPR w tym zakresie. obszarze, w szczególności poprzez wykorzystanie ekoprogramów dla takich środków. Większość uczestników opowiedziała się za wymaganiem równoważnych przepisów dotyczących dobrostanu przy przywozie do UE. Zwrócono uwagę na potrzebę zapewnienia rolnikom edukacji w zakresie najlepszego postępowania ze zwierzętami oraz lepszej oceny dobrostanu zwierząt, w szczególności w systemach intensywnych.

W dyskusji panelowej na temat dobrostanu w czasie uboju/uśmiercania prelegenci uznali, że niektóre metody ogłuszania mają negatywne konsekwencje dla dobrostanu, i że istnieje potrzeba oceny, czy dostępne są komercyjnie opłacalne alternatywy o lepszych wynikach w zakresie dobrostanu. Kilku zgodziło się, że sprzęt do uboju powinien zostać zatwierdzony na szczeblu UE i uznało, że zakaz używania poganiaczy elektrycznych może mieć wpływ na bezpieczeństwo pracowników podczas obchodzenia się z dużymi zwierzętami.

Wreszcie dyskusja panelowa na temat dobrostanu podczas transportu ujawniła różne poglądy na temat zakresu, w jakim należy ograniczyć transport dalekobieżny. Większość uczestników zgodziła się, że warunki socjalne podczas takiego transportu są trudne do kontrolowania, zwłaszcza w eksporcie do krajów spoza UE. Odbyła się dyskusja na temat tego, czy transport mięsa i materiału genetycznego jest realną alternatywą dla transportu żywych zwierząt.

Jeśli chodzi o kolejne kroki, Komisja zamierza opublikować ocenę sprawności w połowie 2022 r., odpowiednie opinie EFSA są spodziewane w okresie od połowy 2022 r. do początku 2023 r., a ocena skutków powinna zostać sfinalizowana na początku 2023 r. w celu przyjęcia wnioski ustawodawcze w tym samym roku.

11 stycznia, 2022/ Rada Unii Europejskiej/Unia Europejska.
https://data.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły