X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Krytyczna sytuacja sektora trzody chlewnej w UE

Republika Czeska poinformowała Komisję o wyzwaniach stojących przed sektorem wieprzowiny w Europie.

21 grudzień 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W dniach 12 i 13 grudnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE. Wśród omawianych tematów delegacja Republiki Czeskiej, w imieniu Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii i Republiki Słowackiej, ponownie poinformowała Komisję o wyzwaniach stojących przed sektorem wieprzowiny w Europie. Sektor ten przeżywa obecnie trudności w wyniku negatywnych tendencji, takich jak przesycenie rynku wewnętrznego UE spowodowane wysokimi wskaźnikami produkcji i zakłóceniami w eksporcie, wysokimi cenami pasz i energii, kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń oraz utrzymującymi się negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. W rezultacie ceny tusz wieprzowych są najniższe od dekady, co może mieć wpływ na gospodarki krajowe, zatrudnienie na obszarach wiejskich i migrację między obszarami wiejskimi a miejskimi. Delegacje wzywają Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych, pilnych i konkretnych działań, a w szczególności do wprowadzenia nadzwyczajnych środków wsparcia UE zgodnie z przepisami WPR.

Delegacja czeska przedstawiła to sprawozdanie:

Krytyczna sytuacja sektora trzody chlewnej w UE

Od pewnego czasu przemysł wieprzowiny w UE jest dotknięty rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń oraz skutkami pandemii COVID-19. Oba te czynniki znacznie zmniejszyły zarówno popyt konsumpcyjny, jak i możliwości eksportowe podmiotów gospodarczych z UE. Dalsza presja ekonomiczna jest spowodowana rosnącymi cenami energii i środków produkcji rolnej, takich jak pasze.

Według EUROSTATU, w 47 tygodniu bieżącego roku średnia cena w UE za tusze wieprzowe w chłodni (klasy tusz S-E) wynosiła 131,1 EUR/100 kg. Cena ta jest o 5,4% niższa od analogicznej wartości z poprzedniego roku. Cena prosiąt w tym samym tygodniu wynosiła 29,9 EUR za prosię. W porównaniu z rokiem ubiegłym nastąpił znaczny spadek (- 16,2 %).

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja w sektorze wieprzowiny w UE jest bardzo poważna od wielu miesięcy, a perspektywy nie są również pozytywne. W porównaniu z rokiem 2017 aktualne ceny mięsa wieprzowego w UE są niższe o około 30 procent i pozostają na krytycznie niskim poziomie poniżej kosztów produkcji, co zagraża samemu istnieniu unijnego sektora wieprzowiny.

Wnioski

Sektor trzody chlewnej w UE znalazł się w głębokim kryzysie i UE musi zareagować już teraz. W 2016 roku sytuacja również była trudna, a UE uratowała go za pomocą konkretnych środków i wsparcia finansowego. Komisja Europejska jest jedyną instytucją UE, która może podejmować skuteczne działania na szczeblu unijnym. Dlatego, aby przeciwdziałać zakłóceniom na rynku i pomóc unijnemu sektorowi wieprzowiny przetrwać, Republika Czeska i Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Francja, Grecja, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Portugalia i Republika Słowacka wzywają Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych, pilnych i konkretnych działań, w szczególności do wprowadzenia wyjątkowych środków wsparcia UE zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wspólnej organizacji rynków.

13 grudnia, 2021/ Konsylium/ UE.
https://data.consilium.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły