TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Niderlandy proponują uchylenie lub zmianę dyrektywy azotanowej

W odpowiedzi na zależność UE od importu nawozów Holandia proponuje Komisji uchylenie lub zmianę dyrektywy azotanowej.

31 marzec 2022
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Inwazja na Ukrainę uwypukliła zależność europejskiego rolnictwa od importu nawozów chemicznych z krajów trzecich, w szczególności z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Rolnictwa UE, które odbyło się w zeszły poniedziałek, delegacja holenderska omówiła problem rosnących kosztów nawozów i zaproponowała rozwiązania, które zmniejszyłyby zależność od importu poprzez wspieranie przejścia na rolnictwo cyrkulacyjne dzięki wykorzystaniu lokalnie dostępnych odpadów organicznych, takich jak wykorzystanie azotu odzyskanego z nawozu naturalnego jako alternatywy dla nawozów chemicznych.

Z uwagi na pilność i potrzebę rozwiązania krótkoterminowego delegacja holenderska zaproponowała państwom członkowskim odstępstwo umożliwiające stosowanie nawozów z substancjami odżywczymi odzyskiwanymi z nawozu naturalnego, które spełniają minimalne wymogi jakościowe (tzw. kryteria ReNure) w strefach zagrożonych zanieczyszczeniem azotanami. Inwestycje w takie obiekty są znaczne, a okres zwrotu z inwestycji wynosi zwykle 10 lat lub więcej. Aby zachęcić przemysł do inwestowania, wyjątek musi być wystarczająco długi, aby producenci mogli uzyskać zwrot z inwestycji. Jednocześnie zaapelowano o długoterminowe rozwiązanie strukturalne.

Podsumowując, delegacja holenderska zwróciła się do Komisji z następującymi pytaniami:

  • Krótkoterminowe: odstępstwo umożliwiające stosowanie nawozów zawierających składniki pokarmowe odzyskane z nawozu naturalnego przez okres co najmniej 8 lat.
  • Średnio- lub długoterminowe: rozwiązanie ogólne polegające na włączeniu tego wyjątku jako poprawki do dyrektywy azotanowej.

21 marca, 2022/ Rada Europejska/Unia Europejska.
https://www.consilium.europa.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane artykuły

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy