X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Nieoczekiwanie duże zakupy kukurydzy przez Chiny, FAO przewiduje wzrost handlu zbożami w 2021 roku

Światowe zapasy zbóż mają w tym roku gwałtownie spaść wraz ze wzrostem światowego handlu.

5 luty 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wskaźnik cen zbóż FAO wykazał gwałtowny wzrost o 7,1% miesięcznie, na czele z międzynarodowymi cenami kukurydzy, które wzrosły o 11,2% i są obecnie o 42,3% powyżej poziomu ze stycznia 2020 r., odzwierciedlając coraz bardziej ograniczoną globalną podaż w obliczu znacznych zakupów dokonywanych przez Chiny i niższych niż oczekiwano szacunków dotyczących produkcji i zapasów w Stanach Zjednoczonych, a także tymczasowe zawieszenie rejestracji eksportu kukurydzy w przypadku Argentyny. Ceny pszenicy wzrosły o 6,8 procent, napędzane silnym globalnym popytem i oczekiwaniami dotyczącymi zmniejszonej sprzedaży ze strony Federacji Rosyjskiej, gdy jej cło eksportowe na pszenicę podwoi się w marcu 2021 r. Wysoki popyt ze strony kupujących z Azji i Afryki był podstawą wysokich cen ryżu.

Prognozy na ten miesiąc wskazują na większe wolumeny handlu światowego i gwałtowny spadek światowych zapasów zbóż. Globalne wykorzystanie zbóż w sezonie 2020/21 jest obecnie prognozowane na 2 761 mln ton, czyli o 52 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie. Wiodącym wzrostem jest zdecydowane wykorzystanie gruboziarnistego ziarna na paszę w Chinach. Przewiduje się, że światowe wykorzystanie pszenicy i ryżu wzrośnie odpowiednio o 0,7% i 1,8% w ciągu najbliższego roku.

Przewiduje się, że światowe zapasy zbóż spadną o 2,2% do 801 mln ton, co jest najniższym poziomem od pięciu lat. To spowodowałoby spadek stosunku światowych zapasów zbóż do zużycia do 28,3 procent, najniższego poziomu od siedmiu lat. Nowe dane odzwierciedlają ogromną korektę w dół zapasów kukurydzy w Chinach.

Prognozuje się, że światowy handel zbożami w sezonie 2020/21 wyniesie 465,2 mln ton, co stanowi ogromny wzrost o 5,7% w porównaniu z rekordowym rekordem z poprzedniego sezonu. Podwyższone szacunki odzwierciedlają duże zakupy kukurydzy przez Chiny, zwłaszcza z USA.

4 luty, 2021/ FAO.
http://www.fao.org/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły